کد خبر : ۳۴۵۰۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جزئیات طرح حذف سطل زباله از سطح شهر تهران

با وجود انتشار خبری مبنی بر حذف سطل های زباله از سطح شهر، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران می گوید شورا به دنبال اتخاذ سیاستی است که هم از نظر سیما و منظر شهری و هم از نظر بهداشت و محیط زیست وضع فعلی را بهبود بخشد.

جزئیات طرح حذف سطل زباله از سطح شهر تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، جمع آوری زباله های شهر تهران معضلی است که در همه ادوار شورای شهر و شهرداری تهران با آن مواجه بوده است. برای تسهیل این موضوع و رفع نواقص مرتبط با جمع آوری زباله برنامه های متعددی در سطح شهر تهران تدوین شده است و در حال حاضر سطل های زباله در سطح شهر با خودروهای مخصوصی تخلیه می شوند. نواقص سیستم موجود و عدم تفکیک زباله در مبدأ، یکی از مسائلی است که شهرداری باید برای آن برنامه ریزی مشخصی داشته باشد.

**طرحی برای جمع آوری سطل های زباله از سطح شهر تهران

ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران روز دوشنبه در گفت وگویی با ضمن اشاره به این موضوع که مخازن زباله موجب می شوند شهروندان در هر ساعتی از شبانه روز زباله ها را بیرون بریزند، گفت: سال های زیادی را شهرداری صرف فرهنگ سازی شهروندان برای گذاشتن زباله ها در ساعت خاصی کرد، اما متأسفانه در سال های اخیر با آمدن مخازن زباله این فرهنگ سازی از بین رفت. برای آنکه بتوانیم از ظرفیت این طلای کثیف استفاده کرده و همچنین شاهد زباله گردی در پایتخت نباشیم، باید فکری به حال زباله های پایتخت کنیم.

وی با بیان اینکه طرحی در کمیسیون سلامت و خدمات شهری در حال پیگیری است که مخازن زباله شهر تهران جمع آوری شود گفت: این طرح در مرحله مطالعات قرار دارد و لازم است که در چند محله تهران به صورت پایلوت اجرا شود. در صورت موفقیت آمیز بودن طرح پایلوت، مخازن زباله های پایتخت جمع آوری خواهد شد.

**وجود سطل زباله موجب بی نظمی در ساعت بیرون گذاشتن زباله شده است

زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در گفت وگو با پلاس درباره جمع آوری مخازن زباله از سطح شهر گفت: وجود مخازن زباله در سطح شهر، عاملی است برای اینکه شهروندان ترغیب شوند تا هر زمانی مایل بودند، زباله را به بیرون از محل کار و زندگی منتقل کنند.

وی افزود: در هیچ جایی از دنیا، به سبک و سیاقی که در حال حاضر در تهران زباله جمع آوری می شود، عمل نمی شود. یعنی به نوعی مردم آموزش دیدند و زباله ها را ضمن تفکیک در زمان های خاصی به بیرون از محل کار و منزل منتقل می کنند. در برخی از کشورها مردم عادت دارند هفته ای دو یا سه روز زباله را بیرون می گذارند و زباله های خشک را به صورت تفکیک شده با زمان طولانی تری (15 روز یا ماهی یک بار) به بیرون از محل زندگی منتقل می کنند.

**در برخی فضاها روزی دو یا سه بار سطل های زباله تخلیه می شوند

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در مورد جمع آوری زباله در شهر تهران گفت: در شهر تهران در برخی مکان ها سه بار در شبانه روز زباله جمع آوری می شود. روش درستی نیست و به نوعی به شهروندان القا می شود که در هر لحظه ای که شما اراده کردید، می توانید زباله ها را به بیرون از محل زندگی و کار منتقل کنید.

وی افزود: این سطل های زباله عاملی برای زباله ربایی، به دنبال آن، ایجاد آلودگی و در حقیقت آسیب به محیط زیست است. این سطل ها شرایط را برای کسانی که با به کارگیری افرادی علی الخصوص کودکان برای جستجوی این سطل ها و جمع آوری زباله های خشک، زباله ربایی و سودجویی می کنند، مهیا می کند. این کار غلطی است که موجب انتقال آلودگی می شود.

**تعبیه سطل های زباله در زیر سطح زمین

صدراعظم نوری درباره تجربه سایر کشورها در جمع آوری زباله گفت: تجربه ای که در جاهای دیگر دنیا به کار می رود این است که سطل ها در زیر زمین و داخل کانال ها تأسیسات شهری تعبیه شده تا شهروند زباله را به راحتی بریزد و در روی زمین چیزی مشخص نباشد. این سطل ها توسط ماشین ها از جای خود خارج می شود تا تخلیه شوند.

وی افزود: این کار در زمانی اتفاق می افتد که زیرساخت های لازم در زیر زمین و کانال ها و تونل های تأسیسات شهری مهیا شده باشد. امروز انجام این کار در تهران به علت این که در زیر سطح کابل های برق و مخابرات و لوله های آب و گاز وجود دارد، مشکلاتی به همراه دارد و عملی نیست، اما در آینده یکی از راه هایی که در سیاست های کلان جمع آوری پسماند در نظر گرفته می شود، جمع آوری سطل های زباله از معابر است تا با شیوه های دیگری زباله ها از سطح شهر جمع شود.

**روشی اتخاذ می شود که به سلامت و محیط زیست شهر آسیب نزند

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در مورد شیوه مدنظر برای جمع آوری زباله که در آن به چهره شهر لطمه ای وارد نشود گفت: جمع آوری سطل ها در حال حاضر اتفاق نمی افتد و در زمانی که قرار باشد سطل ها جمع شود، بر اساس برنامه ریزی مشخصی کار انجام می شود و جایگزین آن روش دیگری اتخاذ خواهد شد که مشکل را افزایش ندهد.

وی افزود: از نظر سیما و منظر شهری و از نظر بهداشت و محیط زیست، سیاستی اتخاذ خواهد شد که وضع فعلی را بهبود دهد، نه اینکه باعث تنزل شود و مشکلات شهر را افزایش دهد.

منبع ایرنا

کلید واژه :

حذف سطل زباله

،

سطح شهر تهران

،

سطل زباله

،

سطل

،

زباله

ثبت نظرات
captcha