کد خبر : ۳۴۵۰۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کمک اقتصاد ایران با صنعت دست دوم

مفهوم «صنعت دست دوم» در گذشته با سمساری ها چرخش می چرخید، اما از حدود ۵-۶ سال قبل و با آمدن استارت آپ ها، پای اینترنت هم به موضوع باز شد و ابتدا دیوار و پس از آن شیپور پا به این بازار گذاشتند.

کمک اقتصاد ایران با صنعت دست دوم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مفهوم «صنعت دست دوم» که شاید برای بسیاری از ما ناآشنا باشد به بیان ساده همان بازار خرید و فروش کالای کارکرده است که در گذشته با سمساری ها چرخش می چرخید اما از حدود ۵-۶ سال قبل و با آمدن استارت آپ ها، پای اینترنت هم به موضوع باز شد و ابتدا دیوار و پس از آن شیپور پا به این بازار گذاشتند. 

در ایران هرچند با تاخیر نسبت به اروپا و آمریکا اما استقبال به حدی از این اتفاق خیره کننده بود که در مدت کوتاهی دیوار به مرجعی برای خرید و فروش های بی واسطه تبدیل شد و به آهستگی توانست نبض این صنعت را به دست بگیرد. نکته بسیار مهم در میان گردش مالی این بازار در خارج از کشور است.

در کانادا به عنوان یازدهمین اقتصاد بزرگ دنیا، گردش مالی این بازار ۶ میلیارد دلار است. در استرالیا ۵.۶ میلیارد دلار و در آلمان به عنوان صنعتی ترین کشور اروپا این عدد ۱.۹ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۲ بوده است. در ایران نیز براساس گزارش های غیررسمی ارزش کل آگهی های سایت دیوار به جز بخش املاک در سال گذشته نزدیک به ۲ برابر فروش نفت کشور در همان سال بوده است.

اما این آمارها چه می گویند؟ چگونه این صنعت می تواند به اقتصاد ایران به ویژه در دوره بحران و تحریم کمک کند؟ اقتصاد خانوار در کجای این صنعت قرار می گیرد؟

* جلوگیری از خروج ارز از کشور

براساس آمارها در ایران، املاک، خودرو، لوازم الکترونیکی و لوازم خانه از بیشترین اقبال در بازار دست دوم برخوردارند. از سوی دیگر سه دسته آخر از عمده ترین کالاهای وارداتی ایران محسوب می شوند.

مهمترین فایده گردش و گسترش این بازار می تواند ممانعت از خروج ارز از کشور باشد. کمااینکه آمارهای اخیر سایت دیوار از افزایش تعداد آگهی در ماه های اخیر، همزمان به کاهش ارزش پول ملی نشان می دهد مردم به سرعت وارد این بازار شده اند تا جایگزین مناسبی برای کالاهایی پیدا کنند که دیگر با افزایش قیمت ارز در دسترس آنهاست نیست. به نقل از دیوار اعلام کرده است در سه ماه اخیر متوسط تعداد آگهی های ثبت شده از ۲۵۰ هزار آگهی روزانه به ۳۸۰هزار عدد رسیده است. 

*گردش کالاها در کشور

فعالیت در این بازار همانند همه بازارها، بر اساس انگیزه افراد شکل می گیرد. اغلب مردم برای کسب درآمد و رهایی از کالاهای کمتر مورد استفاده خود، آن ها را در این بازار می فروشند. البته برخی افراد نیز با انگیزه کمک به محیط زیست برای کاهش آلودگی و یا افزایش عمر مفید کالاها در این صنعت فعالیت دارند. به طور ویژه جالب است بدانید در آلمان به عنوان یکی از قطب های صنعت پوشاک و مد، خرید و فروش لباس دست دوم یک فرهنگ عمومی است. در کانادا بیشترین دلیل استفاده از لوازم دست دوم، کمک به محیط زیست است.

از جمله تاثیرات مثبت رونق بازار دست دوم، امکان استفاده افراد با درآمد پایین از کالاهای بعضا باکیفیت است. به این ترتیب هرچه مشارکت افراد در این بازار بیش تر شده و عرضه کالاها بیشتر باشد، در نهایت می تواند به بهبود رفاه عمومی کمک کند. نکته مهم در این میان گردش کالاها در سیکل مصرف همه استان های کشور است.

رصد و پیگیری کالاهای دست دوم نشان می دهد این کالاها معمولا پس از استفاده اولیه در کلانشهرها وارد چرخه استفاده در شهرهای کوچک تر با درآمدهای کمتر می شوند. تا پیش از ظهور پلتفرم های اینترنتی این امکان عملا وجود نداشت اما اکنون این اتفاق به سهولت رخ می دهد و باعث کاهش هزینه های خانوار شده است.

*همسو با مولفه های اقتصاد مقاومتی

یکی از مهمترین مولفه های صنعت دست دوم در کشور، همسو شدن با مولفه های اقتصاد مقاومتی است. فرهنگ حضور در این صنعت، به معنای کاهش مصرف است. پرهیز از مصرف گرایی افراطی در صنعت دست دوم به عنوان یکی از مهمترین مولفه های اقتصاد مقاومتی باعث می شود به نیازهای خانوار به درستی پاسخ داده شود و با هزینه های کمتر زندگی با کیفیت تری رقم بخورد. در کشورهای جهان اول نظیر کانادا، استرالیا و آلمان به دلیل اهمیت فوق العاده محیط زیست، مصرف گرایی امری مذموم است و از همین رو صنعت دست دوم پررونق است. در ایران این فرهنگ می تواند همسو با اقتصاد مقاومتی، به ویژه در شرایط اقتصادی کنونی دولت و کمبود منابع ارزی می تواند یک الگوی موثر باشد.

علاوه بر این در راستای اجرای اصل بیستم سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، که به تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده، تولید ثروت، بهره وری، کارآفرینی، سرمایه گذاری و اشتغال مولد اشاره دارد، صنعت دست دوم در ایران توانسته است بستری توسعه یافته برای ارائه محصولات و فروش عمده کالاهای تولیدی ایجاد کند.

به این ترتیب کارگاه های تولیدی عمدتا کوچک و متوسط برون شهری، توانسته اند از این فرصت استفاده کرده و با بهره گیری از بازار نسبتا وسیع موجود، بدون نیاز به هیچ واسطه ای، اقدام به فروش عمده محصولات خود کنند و اقتصاد آن بخش را گسترش دهند. در نتیجه با رونق چنین کسب وکارهایی، در ایجاد اشتغال به صورت غیرمستقیم نقش داشته است. بسیاری از تولیدی های کوچک در استان های ایران اکنون با استفاده از فرصتی که این بازار برای آنها فراهم کرده، کالاهای خود را در کلانشهرها به فروش می رسانند.

نکته مهم در این فرآیند، حذف واسطه ها بوده است. کالا مستقیم از تولیدگر، با هزینه بسیار کمتر به خریدار رسیده است که این می تواند بزرگترین برگ برنده این صنعت و پلتفرم های موجود باشد. در بازه سال های ۹۲ تا ۹۶ بالغ بر ۳۱۳ هزار و ۵۰۰ مجوز ایجاد کسب وکارهای خانگی صادر شده است. 

در سال های گذشته بسیاری از زنان خانه دار توانسته اند از طریق بستری که این پلتفرم ها برای آنان فراهم کرده، به فروش محصولات خوراکی همچون غذا و شیرینی و یا ارائه خدمات مربوط به آرایش و زیبائی بپردازند. ایین افراد توانسته اند با درآمد حاصل از این فعالیت ها به اقتصاد خانواده کمک کرده و موجب افزایش سطح رفاه اقتصادی شوند.

در مجموع می توان از جایگاه صنعت دست دوم که اکنون در اقتصاد کشور مهجور مانده است، دفاع کرد. اگرچه حاشیه هایی نظیر سرقت، کلاهبرداری های گاه و بیگاه و مواردی از این دست گریبانگیر پلتفرم های مشهور این صنعت در کشور است، اما نگاهی به تأثیرات اقتصادی بزرگی که در حال حاضر در اقتصاد کشور دارند و می توانند بسیار گسترده تر نیز داشته باشند نیاز حمایت، فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم را در این زمینه بیش از پیش نشان می دهد.

منبع فارس

کلید واژه :

بازار کالاهای کارکرده

،

کمک اقتصاد ایران

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha