کد خبر : ۳۴۵۰۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

راهکار مخالفان طرح انتقال آب از دریای عمان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: کسانی که مخالف انتقال آب از دریای عمان به مشهد هستند راهکار کارشناسی جایگزین ارائه دهند و به مدیران آب استان اعلام کنند که با افزایش جمعیت و افزایش مصرف چگونه آب این کلانشهر تامین شود.

راهکار مخالفان طرح انتقال آب از دریای عمان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد علایی در دومین روز برپایی جشنواره فناوریهای آب در مشهد افزود: مدیران امور آب در مشهد تمام سیاستهای انقباضی را برای تامین آب این کلانشهر بکار بسته اند. برای مثال حداقل مصرف را برای شهر مشهد تعریف کرده اند و طرحی ارائه داده اند که بر اساس آن می بایست کشت در غرب مشهد فقط به شیوه گلخانه ای باشد اما از آنجا که نمی توانیم اقتصاد آب را تبیین و تعریف کنیم ناچار از انتقال آب از دریای عمان به مشهد هستیم.
وی ادامه داد: قیمت تمام شده کنونی هر مترمکعب آب شیرین در مشهد هزار و 500 تومان است در حالی که هم اینک هر مترمکعب همین آب به نرخ 500 تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد و این یعنی حاضر نیستیم اقتصاد آب را تعریف و رفتار مصرف کننده را مدیریت کنیم. به همین دلیل است که بخش خصوصی در زمینه تامین آب سرمایه گذاری نمی کند چون برایش سود ندارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: مخالفان طرح انتقال آب از دریای عمان به مشهد، بگویند که چگونه آب این کلانشهر را در سال 1400 با جمعیت حدود پنج میلیون نفر تامین کنیم.
وی افزود: در گذشته 70 درصد آب مورد نیاز کلانشهر مشهد از طریق ذخیره سد دوستی تامین می شد که هم اکنون به دلایل مختلف از جمله تغییر اقلیم و دخالتهای انسانی خارج از مرزها دیگر نمی توان روی سد دوستی حساب کرد. هفت ماه است که تمام تلاش خود را بکار بسته ایم تا تامین آب مشهد در سال آینده بدون اتکا به ذخیره سد دوستی مدیریت شود.
علایی ادامه داد: به عنوان یک کارشناس ارشد محیط زیست، با انتقال آب دریای عمان به مشهد مخالفم اما به عنوان مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با این طرح موافق هستم.
منبع ایرنا

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

،

آب شیرین کن

،

انتقال آب

،

دریای عمان

،

طرح انتقال آب از دریای عمان

ثبت نظرات
captcha