کد خبر : ۳۴۵۰۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افزایش ۶۲ درصدی بارش باران در قم و حق آبه دریاچه نمک

مدیرکل هواشناسی استان قم از جایگاه خوب بارش های روزهای اخیر در قم خبر داد و گفت: متوسط بارش ها در قم ۶۲،۵ درصد افزایش یافته در حالی که متوسط کشوری ۷۲،۵ درصد است.

افزایش ۶۲ درصدی بارش باران در قم و حق آبه دریاچه نمک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حیدری در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان قم که در سالن امام جواد(ع) استانداری برگزار شد، افزود: سال گذشته استان قم سال زراعی بسیار دشواری را پشت سر گذاشت ولی امسال وضعیت بارش ها مطلوب تر بوده است و امیدواریم زمستان امسال با سال زراعی پر باری روبرو باشیم.

به گفته وی، بیشترین میزان بارش ها در سلفچگان گزارش شده و در بین ایستگاه های هواشناسی استان ایستگاه کهندان بیشترین بارش را ثبت کرده است؛ متوسط روزهای بارندگی ۲،۶ روز و امسال ۵ روز بارندگی در استان قم ثبت شده است

مدیرکل هواشناسی استان قم افزود: استان قم امسال با متوسط ۶۲،۵ درصد جایگاه خوبی در کشور در زمینه بارش های پاییزی را به خود اختصاص داده در حالی که متوسط کشوری بارش ها امسال ۷۲،۵ درصد است.

وی با بیان این که شاید در روزهای اخیر شاهد بارش های خوبی بودیم ولی سالانه ۸ دهم میلیمتر با کاهش بارش ها روبرو هستیم، گفت: ۹۸ درصد مساحت استان قم با خشکسالی روبرو است و باید این مهم مورد توجه قرار گیرد.

حیدری در ادامه افزود: در بحث پیش بینی کوتاه مدت، فصلی و میان مدت با کاهش بارش ها در بهمن ماه روبرو هستیم و ۴۲ درصد بارش زراعی در ۳ ماهه اخیر پیش بینی می شود ولی هم چنان استان با چالش خشکسالی وجود دارد و باید در زمینه مصرف آب صرفه جویی شود.

لزوم بررسی و پیگیری کانون های داخلی ریزگردها

مدیرکل محیط زیست استان قم هم در این نشست بیان کرد: در بحث ریزگردها سال ها نگاه ها به بیرون و کانون های خارجی بود ولی متأسفانه کانون های داخلی هم شکل گرفته و ما را تحت تأثیر قرار داده است طبق آیین نامه مبارزه با گرد و غبار بر عهده محیط زیست قرار گرفته ولی باید برای مدیریت کردن این کانون ها دستگاه های اجرایی دیگر هم همکاری کنند.

سیدرضا موسوی با بیان اینکه باید متناسب با شرایط استان در سطح ملی برنامه هایی برای مقابله با این ریزگردها اجرا شود، گفت: یک مطالعه از سوی دانشگاه تهران انجام شده و در قالب یک طرح از سوی دانشگاه قم ارائه شده تا در بازده زمانی دوساله مطالعه و برای شناسایی کانون های داخلی استفاده شود.

وی بیان کرد: تلاش داریم جلسه ای با مدیریت ملی کارگروه گرد و غبار داشته باشیم تا تأثیر مثبتی برای جذب اعتبارات برای استان قم باشد در بحث حق آبه پیگیری هایی انجام شده ارزش این حق آبه ۱۵۰ میلیون مکعب است درخواست داریم برای پیگیری این حق آبه اقدامی انجام باید وزارت نیرو این حق آبه را تأمین و ۱۰ درصد آن را آزاد کند.

مقابله منابع طبیعی استان با کانون های گرد و غبار

مدیرکل اداره منابع طبیعی استان قم هم در این جلسه گفت: استان قم ۴۰۰ هکتار عرصه بیابانی دارد و ۱۰۵ هزار هکتار آن هم در کانون گرد و غبار قرار گرفته است و بیشترین کانون گرد و غبار در ایران مرکزی مرتبط به دریاچه نمک است.

سید محمدتقی سجادی افزود: دریاچه نمک به وسعت ۲۵ هکتار، در شمال قم ۲۲ هکتار و در شمال غرب ۴ هزار هکتار و هم چنین ۷ هزار هکتار در جنوب شرق منشأ کانون گرد و غبار شناسایی شده است و برای مقابله با این معضل ۱۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اختصاص یافته است.

منبع مهر

کلید واژه :

بارش باران در قم

،

حق آبه دریاچه نمک

،

حق آبه

،

دریاچه نمک

ثبت نظرات
captcha