کد خبر : ۳۴۵۰۵۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آوازه پهپادهایی که ایرانیان می سازند

روزنامه ایران در گزارشی به وضعیت تولید پهپادهای ایرانی پرداخت و آورد: پهپادهایی ایران یبا تولیدات امریکا و چین قدرت رقابت داشت، ولی پشت گوش اندازی ها و بی توجهی ها باعث شد که در بازار رقابتی جایی برای ایران باز نشود.

آوازه پهپادهایی که ایرانیان می سازند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «اگر دولت محمود احمدی نژاد در سال 89 از ما حمایت و یک وام 300 میلیونی می داد اکنون شرکتی که پهپادهایی با کیفیت تولید می کند، تبدیل به یک کارخانه بزرگ جهانی می شد و بیش از 60 نفر از نخبگان و آنهایی که حالا از آنها به عنوان مغزهایی که ایران را ترک کرده اند صحبت می کنید در اینجا می ماندند و پهپادهایی تولید می کردند که با تولیدات امریکا و چین قدرت رقابت داشت ولی پشت گوش اندازی ها و بی توجهی ها باعث شده که نتوانیم در بازار رقابتی جایی برای ایران باز کنیم.»

دیالوگی که خواندید گفته های یکی از اعضای تیم 10 نفره از دانشجویان دانشگاه های صنعتی شریف، امیرکبیر و علم و صنعت است که می گوید حالا از آن 10 نفر تنها 3 نفر در ایران مانده اند و باقی هم پیمانانشان به خاطر نادیده گیری طرح هایشان ایران را به مقصد لندن، نیویورک، سیدنی، تگزاس، واشنگتن و... ترک کرده اند و خودشان هم تعداد زیادی کارت های دعوت به کار از کشورهای خارجی را در خانه دارند.

نادیده گیری طرح ها و ایده های جوانان ایران توسط مسئولان دولت های پیشین موضوعی است که همه جوانان می توانند از آن صحبت کنند ولی گویا در این موقعیت زمانی که کشور وارد فاز جدیدی از تحریم های نفسگیر شده است نمایندگان مجلس شورای اسلامی می خواهند دولت را مکلف کنند که نخبگان را به استخدام خود در آورند تا این نخبگان میهن پرست با سرخوردگی کشور را به مقصد غرب ترک نکنند.

محمود صادقی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و همچنین فراکسیون امید مجلس در جدیدترین واکنش خود به فرار مغزها و حمایت از نخبگان دانشگاهی به خانه ملت گفته است: «طرح «اشتغال و ساماندهی نخبگان برتر دانشگاهی» در قالب یک ماده واحده آماده شده که بر اساس آن، تمامی دستگاه های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 29 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موظفند 20 درصد از سهمیه استخدامی مصوب هر سال خود را با هماهنگی سازمان اداری و استخدامی کشور از طریق برگزاری آزمون به نخبگان برتر دانشگاه های کشور اختصاص دهند.»

با این حال مدیرعامل 30 ساله شرکت هما صنعت اکباتان می گوید: «با حمایت ناچیز دولت نهم و دهم از نخبگان و دانشگاهی هایی که می خواستند وارد بازار کار شوند ما خودمان می توانستیم کارخانه هایی با ظرفیت استخدام حدود 100 نفر تأسیس کنیم و با تولیدات خودمان در حوزه تکنولوژی بازار جهانی، با غول های عرصه ساخت پهپاد پنجه در پنجه رقابت کنیم.»

محمدحسن هجرت، مدیرعامل شرکت هما صنعت اکباتان در مورد روند بی توجهی به ایده ها و برنامه ریزی نخبگان توسط دستگاه ها و سازمان ها به خبرنگار ما می گوید: «ایده تأسیس و راه اندازی کارخانه ای با ظرفیت حدود 60 نفر را از سال 89 استارت زدیم ولی به دلیل نامنظم بودن واریز وامی که از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی باید به شرکت پرداخت می کردند باعث شد تا بسیاری از پروژه های ما با شکست روبه رو شود و در ادامه نتوانیم مرحله به مرحله پیش برویم. البته ناگفته نماند در کنار بدقولی این صندوق، بخش های دیگر دولت کنونی در حال حمایت از نخبگان و جوانان هستند. مانند سازمان نقشه برداری که در تعرفه نقشه برداری سال 97 تعرفه عکسبرداری با پهپاد را گنجانده است و وزارت نفت و... ولی این کافی نیست زیرا ما در حالی که با مشکلات مالی دست به گریبان هستیم با مسئولان و مدیرانی روبه رو می شویم که فکر می کنند پهپادهای خارجی برایشان بهتر کار می کند و هرچه ما برای آنها توضیح می دهیم که پهپادهای تولیدی ما بهتر از نمونه های خارجی است در جواب به ما می گویند چنین چیزی امکان ندارد نسل جوان نیاز دارد تا به آنها اعتماد شود و با رویه ای که دولت کنونی در پیش دارد امیدواریم هر روز وضعیت بهتر شود! واردات پهپادهای خارجی نه تنها از نظر اقتصادی به تولیدات داخلی ضربه می زند بلکه مشکلات امنیتی هم به همراه دارد. یک مثال کوچک برای شما می زنم، چندی پیش یک پهپاد خارجی که برای عکسبرداری وارد کرده بودند به دلیل نقص فنی سقوط کرد.

مسئولان سازمانی که نمی دانستند پهپادشان در کجا سقوط کرده است مجبور شدند با شرکت سازنده تماس بگیرند و آنها محل دقیق سقوط را اعلام کردند به نظر این موضوع خود نشانگر وضعیتی باشد که پهپادهای خارجی در آسمان ایران آزادانه در پرواز هستند.

هجرت در مورد تولیدات خودشان که بسیار فنی تر و با کیفیت تر از تولیدات خارجی است ادامه می دهد: در حالی قیمت های پهپادهای خارجی 8 برابر پهپادهای تولید داخل است که پهپادهای خارجی تنها 50 دقیقه می توانند در ارتفاع 3 هزار پایی با دوربین 24 مگاپیکسلی عکسبرداری کنند ولی پهپادهای ما می توانند در ارتفاع 500 هزارپایی به مدت یک ساعت و 30 دقیقه با دوربین های 42 مگاپیکسل پرواز و عکسبرداری کنند. البته این موضوع را هم اضافه کنم که شرکت های خارجی پهپادهای کم کیفیت خود را به ایران می فرستند! در وضعیت تحریم ها و نبود هیچ حمایتی شرکت ما که اکنون تولیدات خود را وارد فاز جدید کرده است در جدیدترین مدل خود پهپادی با مخزن سوخت به بازار خواهد فرستاد و منتظریم تا قول هایی را که داده اند عملی کنند.

وی اضافه می کند: سرعت پیشرفت تکنولوژی در دنیا بسیار زیاد است، طرحی که امروز در تهران به ذهن ما در صنعت ساخت پهپاد می رسد تاریخ انقضا دارد و ممکن است کمتر از یک ماه دیگر در کشور دیگری که از نوابغ خود حمایت می کنند، به بهره برداری برسد و پس از آن می توانم بگویم که ما به زمین می خوریم و در چنین شرایطی با سرخوردگی باید در مقابل رقیبان جهانی که همواره حمایت می شوند رقابت کنیم. سالانه میلیاردها تومان نفت ایران از طریق خرابی لوله ها هدر می رود و همچنین به محیط زیست هم آسیب می رساند و به دلیل اینکه نیروی انسانی نمی تواند به همه مسیر خط لوله سر بزند این خرابی ها بیشتر می شود. این در حالی است که وزارت نفت با در اختیار داشتن چند پهپاد می تواند همه این خرابی ها را لحظه به لحظه رصد و از هدر رفتن سرمایه ملی جلوگیری کند.

منبع: روزنامه ایران؛ 1397،9،20
 

کلید واژه :

پهپاد

ثبت نظرات
captcha