کد خبر : ۳۴۵۰۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هزینه سالانه صدور قبض های کاغذی

دولت الکترونیکی خدمتی است که اگر از مرحله شعار به عمل برسد، به واسطه آن می توان در کنار صرفه جویی ۳۳۰ میلیارد تومانی اتصال کارت سوخت به کارت بانکی، ۱۴۴۰ میلیارد تومان در هزینه قبوض صرفه جویی کرد و این موارد شاید ابتدایی ترین بهره برداری ها از هوشمندسازی فرآیندهای دولتی باشند.

هزینه سالانه صدور قبض های کاغذی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، هوشمندسازی را شاید بتوان استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات برای تسهیل فعالیت هایی دانست که پیش از این، به صورت سنتی و معمول انجام می شدند و البته با اجرای طرح هوشمندسازی، می توان کشور را ارزان اداره کرد تا کارهای مردم با سرعت و سهولت بیش تری انجام شود.

در کنار استفاده های متعددی که از فرآیند هوشمندسازی می شود، می توان به صرفه جویی در هزینه ها، کاهش رفت وآمد، و حتی حفظ محیط زیست به عنوان مزایای هوشمندسازی اشاره کرد. همان طور که اخیرا کارت سوخت به کارت های بانکی متصل شده و با بهره گیری از ظرفیت های دولت الکترونیک، صرفه جویی ۳۳۰ میلیارد تومانی در هزینه ها و کاهش مدت زمان فرآیند خدمات رخ داده است.

در همین راستا، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - با طرح این سوال  که هزینه سالیانه صدور قبض کاغذی آب، برق، گاز و تلفن چقدر است؟ گفته است: "١٤٤٠ میلیارد تومان! رقمی که در شرایط ویژه کنونی اقتصادی حفظ آن ضروری و متعلق به مردم است. برخی قبل از اجرای پروژه کارت سوخت باور نمی کردند، اما انجام دادیم و شد. چه کارها که با دولت الکترونیکی می توان کرد".

پیش از این درباره خدمات ارائه شده با استفاده از دولت الکترونیکی، وزیر ارتباطات توضیح داده بود: شرایط فعلی بودجه ای ایجاب می کند که با استفاده از ظرفیت دولت الکترونیکی به سمت صرفه جویی در هزینه ها برویم و این هزینه ها را از دوش مردم و یا هزینه بودجه برداریم. از ابتدای سال، عدد اعتبار تخصیص یافته به وزارت ارتباطات ۶۰۰ میلیارد تومان بوده در حالی  که ۱۴۴۰ میلیارد تومان هزینه قبوض خدماتی و یا ۳۳۰ میلیارد تومان هزینه صدورت کارت سوخت است و این هزینه ها می تواند صرفه جویی شود و به عنوان منابع به آن ها نگاه کرد.

در هر حال به گفته مسوولان می توان این قبوض را به گوشی همراه شهروندان ارسال کرد که نسخه دیجیتالی آن، در کارپوشه ایرانیان قرار بگیرد، یا به صورت پیامکی یا اپلیکیشن های دولت همراه یا اپلیکیشن که خدمات پرداخت را انجام می دهند و به مشترک اطلاع داد که قبض شان آمده است. این فرایند اطلاع رسانی آنلاین به مشترک و به روز بودن این مدل اطلاع رسانی در برگشت درآمد آن ها هم هزینه دارد.

کارپوشه ملی ایرانیان در راستای دسترسی آزاد به اطلاعات ایجاد شده است؛ به این صورت که برای هر شخص ایرانی طبق قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، کارپوشه ای ایجاد شده است. مردم ثبت نام  کرده و سپس به کارپوشه خود دسترسی پیدا می کنند.

در این سامانه هر یک از مردم و کسب و کارها دارای یک کار پوشه ای الکترونیکی تحت عنوان ایران پوشه بوده و همه اقلام تحویل گرفتنی الکترونیکی خود شامل اعلان ها و ابلاغیه های دولتی و مکاتبات از تمام دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی را به صورت یکپارچه و اختصاصی دریافت کرده است و از هرجایی بدان دسترسی خواهند داشت.

این بستر واحد و تجمیع شده صرفه جویی بسیاری را در جهت حذف هزینه های سربار دستگاه ها، جهت ارسال اعلان و ابلاغیه ها و هم چنین کاهش ترافیک تبادل و گردش اطلاعات مورد نیاز از شبکه داخلی دستگاه ها و نهادهای عمومی را دربردارد.

از دیگر ویژگیهای برجسته این بستر می توان به کاهش مراجعه حضوری مردم به دستگاه های اجرایی، نهادهای عمومی، تسریع در پاسخگویی به ارباب رجوع و تجمیع تمام اعلانات و مکاتبات دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی به اشخاص در سامانه ای واحد اشاره کرد.

منبع ایسنا

کلید واژه :

قبض های کاغذی

،

هزینه صدور قبض های کاغذی

،

قبض های کاغذی

،

محیط زیست

ثبت نظرات
captcha