کد خبر : ۳۴۵۰۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تنها سه کارخانه تولید کپوست در ایران داریم

یک استاد دانشگاه زنجان گفت: در کشوری با اقلیم خشک زندگی می کنیم و ناچار به مصرف کود شیمیایی هستیم.

تنها سه کارخانه تولید کپوست در ایران داریم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، احمد گلچین اظهار کرد: این تفکر که بدون مصرف کود شیمیایی محصولات کشاورزی تولید کنیم اصلا امکان پذیر نیست. مگر چند راس دام می توان نگه داری و توسط آن محصولات را کوددهی کرد. علاوه بر این، آلودگی دام به مراتب بیشتر از آلودگی کود شیمیایی خواهد بود و بدون کوددهی هیچ محصولی تولید نمی شود. تنها راه کار این است که درست مصرف کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی زارعان، کود را در چاه آب می ریزند و از این طریق به محصولات خود پمپاژ می کنند. این افراد با این اقدام خود آب های زیرزمینی را آلوده می کنند. از این رو، باید اطلاع رسانی در خصوص مسائل زیست محیطی و متعاقب آن، سلامت انسان اطلاع جدی قلمداد شود؛ چراکه در صورت ادامه چنین روندی نمی توان هیچ آینده ای را برای کشور متصور شد. البته اطلاع رسانی و آگاه سازی باید از سنین کودکی آغاز شود و کودکان از همان دوران ابتدایی، زیست محیطی بار بیایند.

گلچین با اشاره به این که در خصوص تخریب محیط زیست، چندان اهل پیشگیری نیستیم، افزود: به عنوان مثال در منطقه سردسیری مثل زنجان، زیر درب منازل چند سانتی متر با زمین فاصله دارد و در فصول سرد، هوای گرم به راحتی خارج می شود. سیستم ساختمان سازی ما بر اساس محیط زیست نیست. در حالی که در کشورهایی مثل هلند، 12 درجه از گرمای درون زمین را به ساختمان انتقال می دهند و ساختمان های شان به صورت اتوماتیک 12 درجه دما دارد و مابقی گرما را از طریق سوخت دریافت می کند.

عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان با تاکید بر این که تشکیلات ساختمانی و شهری ما زیست محیطی نیست، تصریح کرد: در زنجان، هنوز سیستم فاضلاب نداریم و فاضلاب از جوی های ریز و درشت عبور می کند و در نهایت به رودخانه قزل اوزن می ریزد. به همین خاطر، شوینده های مصرفی خانوار در طول مسیر عبور فاضلاب، رشد گیاهان آبزی را افزایش می دهد، اکسیژن آب مصرف می شود و زمینه برای مرگ آبزیان فراهم می شود.

وی افزود: این که دائم بگوییم کشاورزی تنها آلوده کننده محیط زیست محسوب می شود درست نیست؛ چراکه ما آلوده کننده های زیادی داریم و سیستم شهرنشینی مان بر اساس حفاظت از محیط زیست شکل نگرفته است. همه این موارد باید در سیاست گذاری های آینده تغییر کند. شهرها باید شهر سبز شوند و سیستم فاضلاب داشته باشند.

گلچین با اشاره به این که مواد آلی خاک ها کاهش یافته و زمین مانند سیمان سخت شده است، یادآور شد: مواد آلی زیادی داریم که می تواند به اراضی تزریق شود. از جمله کارخانه افشره سیب و کارخانه هایی که ضایعات سیب زمینی و زیتون و گوجه فرنگی تولید می کنند. اگر هر ایرانی روزانه یک کیلوگرم زباله تولید کند، روزانه 80 میلیون کیلوگرم ماده آلی از بهترین نوع تولید می شود. فقط باید تفکیک زباله کنیم و این کود را به زمین بدهیم تا خاک از کربن آلی غنی شود.

استاد دانشگاه زنجان ادامه داد: در کل سه کارخانه تولید کمپوست در ایران (تهران و تبریز) فعالیت می کند. در حالی که همه شهرها به کارخانه کمپوست نیاز دارند و احداث چنین کارخانه ای نه تنها از مصرف کود شیمیایی می کاهد، بلکه منتج به اشتغالزایی بومی می شود.

وی هم چنین با تاکید بر این که آلودگی هوا خیلی بدتر از آلودگی خاک است و مستقیم روی محصولات می نشیند، گفت: اگر بخواهیم آلودگی را از بین ببریم باید سیاست های شهری خود را تغییر دهیم. علاوه بر این، سیاست های دولت باید به گونه ای باشد که شهروندان را ملزم به رعایت چارچوب های زیست محیطی کند، در حالی که فعلا این طور نیست. علاوه بر این، اطلاعات مان راجع به خاک خیلی کم است.

گلچین تصریح کرد: آلودگی فقط از طریق کارخانه سرب و روی و معدن منتقل نمی شود و فعالیت های بسیاری باعث آلودگی خاک می شود. باید نقشه راهی وجود داشته باشد که درصد آلودگی خاک به فلزات سنگین را نشان دهد . در حال حاضر دقیقا نمی دانیم خاک کدام مناطق استان زنجان آلوده است و میزان این آلودگی ها چقدر است. برای این که چنین نقشه راهی داشته باشیم نیازمند به کارگیری کارشناسان متخصص هستیم؛ چراکه چنین مناطقی نباید تحت کشت و کار انجام بگیرد.

استاد دانشگاه زنجان خاطرنشان کرد: اگر آگاهی مردم افزایش یابد خود مردم دولت را مجبور به اتخاذ سیاست هایی می کنند که محیط زیستی باشد. درصد بالایی از سرطان ها به خاطر تغذیه های نادرستی است که صورت گرفته است. تشکیلاتی وجود ندارد که گاهی به صورت رندوم، محصولات کشاورزی را تجزیه کند و به مردم بگوید که چه چیزی را مصرف کنند و از مصرف کدام محصول خودداری کنند.

منبع ایسنا

کلید واژه :

کمپوست

،

بهبود خاک

،

زباله

،

جمع آوری و دفن زباله

،

جمع آوری زباله

،

دفن زباله

،

زباله

،

کمپوست

،

کارخانه تولید کپوست

ثبت نظرات
captcha