کد خبر : ۳۴۵۰۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

7 راهکار برای عبورکشور از بحران آب

استاد مهندسی آب دانشگاه مشهد 7 راهکار اساسی برای عبور کشور از بحران آب مطرح کرد و گفت: اگر امروز شروع کنیم 50 سال زمان می برد اما خوشبین هستم که موفق می شویم.

7 راهکار برای عبورکشور از بحران آب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، چند سالی است که کشور دچار بحران کم آبی شده و این مشکل گریبانگیر اقشار مختلف مردم شده است، لذا ضروری است هر چه زودتر برای حل این مشکل تدبیری اندیشیده شود.

 در خصوص دلیل بوجود آمدن این خشکسالی و راه کارهای رفع این بحران با دکترامین علیزاده استاد رشته مهندسی آب دانشگاه مشهد گفت وگویی انجام دادیم.

علیزاده متولد مشهد دکتری رشته آبیاری از دانشگاه کالیفرنیا، عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه فردوسی مشهد است.
وی پیش از این سالها مدیر گروه آبیاری دانشگاه فردوسی مشهد بوده و اکنون استاد دانشگاه فردوسی، رئیس هیات مدیره انجمن علمی آبیاری و زهکشی ایران، سردبیر مجلات علمی – پژوهشی علوم وصنایع کشاورزی (ویژه خاک و آب) و مجله آبیاری و زهکشی ایران و نیز عضویت در هیات تحریریه چند مجله علمی دیگر وشورای مرکزی نظام مهندسی کشاورزی کشور و استان خراسان است
کتابهای رابطه آب و خاک و گیاه، طراحی سیستم های آبیاری،فیزیک خاک و زهکشی جدید، هوا و اقلیم شناسی
از تالیفات این استاد است.

با هم این گفت وگو را می خوانیم:

افزایش جمعیت

استاد دانشگاه مشهد در خصوص عوامل تاثیرگذار بحران کم آبی در کشور گفت: دلیل اول آن افزایش جمعیت است که نسبت به قبل 2 الی 3 برابر افزایش یافته است.

کاهش نزولات آسمانی

وی افزود: علت بعدی را می توان در کاهش نزولات آسمانی دانست که تاثیر آن را هم در آب های سطحی هم ذخیره های زیرزمینی می بینیم. 

خطا در اندازه گیری میانگین بارندگی و استفاده بیش از حد استاندارد از آب

استاد دانشگاه مشهد با طرح این مسئله میزان بارش در کشور را بسیار بیشتر از رقم واقعی آن اعلام می کنند، توضیح داد: عموما اینگونه می اندیشند که سطح بارندگی در کشور حدود 250 میلی متر است این در حالی است که به نظر بنده به ندرت سالی را تجربه کرده ایم که میانگین بارندگی بیش از 200 میلی متر در کل کشور داشته باشیم.

علیزاده در ادامه افزود: اگر ما همین آمار خطا یعنی میانگین 250میلی متر بارندگی سالانه یا میزان 417 میلیون متر مکعب آب را به عنوان آمار صحیح در نظر بگیریم بطور منطقی باید 40 درصد آن را مصرف و 60درصد را ذخیره می کردیم حال آنکه هر سال حدود 130 درصد از این مقدار را مصرف کرده ایم، طبیعی است که دچار خشک سالی و بحران آب شویم!

عدم استفاده بهینه ی مصرف آب در کشاورزی

وی اظهار داشت: از طرفی باید این ایراد را بپذیریم که تمرکز ما همیشه روی تامین آب بوده و در بحث چگونگی مصرف آب کار نکرده ایم مخصوصا در بخش کشاورزی که امروز بیشتر آب کشور را به خود اختصاص می دهد.

علیزاده تصریح کرد:  ایران سابقه 4 هزار ساله در کشاورزی آبی دارد و تاسف بار است که اکنون در علم آبیاری دنیا حرفی برای گفتن نداریم همانطور که قنات میراث اجدادی ما است و از یک هزار سال پیش در این مورد کتاب داریم ولی امروز باید علومی جدیدی مثل هیدرولیک و آب شناسی قنات را از منابع خارجی برداشت کنیم.

  الگوهای کشاورزی نامتناسب با اقلیم ایران

وی با تاکید بر اهمیت بخش کشاورزی در مصرف آب، گفت: علت دیگر را می توان در الگوی کشاورزی جستجو کرد که متناسب با اقلیم جغرافیایی ایران نیست و غالبا محصولاتی کشت می شوند که بسیار آب بر هستند و برای اقلیم ایران که خشک و نیمه خشک است، مناسب نیستند، البته انگیزه اصلی کشاورز در کشت این محصولات آب بر الگوی غذایی نادرست است.

لزوم اصلاح الگوی مصرف

استاد دانشگاه مشهد در ادامه خاطر نشان کرد: در سبد غذایی ما ایرانیان درصد غذاهای دریایی بسیار کم است و عمدتا برنج و نان سهم اصلی را دارد و این الگو نیاز به اصلاح دارد زیرا به طور مثال برای محصولی مثل برنج به ازای یک متر مکعب آب نهایتا 100 گرم برنج برداشت می شود و این در صورتی است که با همین مقدار آب می توان 10تا 15 کیلوگرم محصولاتی مثل سیب زمینی، گوجه، کلم، کاهو وغیره را برداشت کرد اما متاسفانه این محصولات آن طور که باید جای خود را در سفره مردم باز نکرده اند.

عدم نظارت جدی بر میزان برداشت از سفره های زیرزمینی

علیزاده گفت: علت بعدی عدم توجه به سهم محیط زیست و سفره های زیر زمینی است، ما در این سالها ذهنمان درگیرکم و زیاد شدن باران بوده است و از پدیده ی مهمی به نام خشک سالی پنهان غافل شده ایم.

وی توضیح داد: در سالهای اخیر تمام هم و غم ما میزان بارش باران و آب پشت سد ها و امثال اینها بوده و از سفره ها و ذخایر زیرزمینی غافل بوده ایم، امروزه شاهد حفر بی رویه چاه های بسیار عمیق و منحرف کردن آب های سطحی هستیم و این فعالیت های غیرکارشناسی که هیچ نظارت دقیقی بر آنها نیست نهایتا باعث کاهش سفره های زیرزمینی و بحران شده است.

استاد دانشگاه مشهد ادامه داد: سازمانهای نظارتی در این زمینه ها بسیار ضعیف عمل کرده اند و نتیجه این ضعف نظارتی امروزه کاملا مشهود است، در بیشتر کشورهای دنیا هر کس نمی تواند به هر شکل که دلش می خواهد از آب زیرزمینی برداشت کند و زمین کشاورزی خود را تجزیه کند یا کاربری آن را تغییر دهد و غیره ولی متاسفانه در ایران اینچنین است که جای تامل، برنامه ریزی و اقدام سریع دارد.

نبود ارتباط موثر دولت و دانشگاه در حل مشکلات

علیزاده در خصوص تاثیر ارتباط دولت و دانشگاه گفت: نبود ارتباط بین دولت و دانشگاه ها و بها ندادن به دانشگاه ها توسط مقامات اجرایی کشور یکی از دلایل اصلی در بوجود آمدن این بحران در کشور است، امروزه شاهدیم به کارشناسان کشاورزی به دید یک متخصص نگاه نمی کنند و این باعث بی انگیزگی دانشمندان، متخصصان وحتی دانشجویان ما شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: برخی دانشکده ها  به صورت جزیره ای و غیر متمرکز تحقیقاتی انجام  می دهند ولی آنچنان که باید موثر نیست، ما نیروی علمی و آماده به کار در مقاطع مختلف به میزان نیاز داریم ولی مشکل اینجاست که دولت برای آنها برنامه ای ندارد کاری از آنها نخواسته که امروز بتوانیم عملکرد آنها را ارزیابی کنیم.

علیزاده در ادامه افزود: هر ساله بودجه ای اندک برای پژوهش در نظر گرفته می شود که غالبا هدفگذار آن پژوهش یک نهاد علمی یا کشاورزان نبوده اند که برطرف شدن مشکل هدف آن تحقیقات باشد لذا تحقیقات صورت گرفته نهایتا نتیجه ای دربر ندارد و یا تحقیقاتی تقلیدی که قبلا در سایر کشور ها انجام شده دوباره تکرار می شود . لذا ارتباط قوی میان دولت و دانشگاه ها با صرف هزینه ها ی متعارف بسیار ضروری است.

وی همچنین گفت: چطور ممکن است در وزارت خانه کشوری با اقلیم خشک و نیمه خشک که دچار بحران کم آبی است هنوز سازمانی برای پایش و راههای سازگاری با خشک سالی وجود نداشته باشد؟!

در ادامه از استاد علیزاده در خصوص راه کارهای برون رفت از این مشکل پرسیدیم.

وی گفت: با توجه به اینکه عمده آبی که در کشور مصرف می شود در حوزه کشاورزی است بیشتر راه کارهای بنده هم در این حوزه متمرکز است.

راه کار اول: کاهش بار استفاده از آب در کشاورزی

علیزاده به عنوان اولین راه کار اظهار داشت: کاهش حجم استفاده از آب در کشاورزی راه کار بسیار مهمی است که باید با برنامه ریزی و اقدامات صحیح و به موقع مصرف آب کشاورزی را به کمتر از 50 درصد برسانیم.

راه کار دوم: استفاده از آب مجازی

استاد دانشگاه مشهد ادامه داد: این تفکر که باید در همه محصولات کشاورزی به خودکفایی برسیم و همه نیازمان را خودمان تامین کنیم عملا ممکن نیست ولی می توانیم با مطالعه و برنامه ریزی و مشورت کارشناسان حوزه های مربوطه به طرحی برسیم که کدام محصول را بکاریم و کدام محصول را وارد کنیم.

وی در ادامه گفت: یکی از راه کارهای مورد استفاده تمام دنیا بحث آب مجازی( میزان آبی که برای تولید یک محصول در صنعت یا کشاورزی مصرف می شود )است، به این شکل که محصولات آب بر را در کشور کشت نکرده و ارزانتر وارد کنیم و در عوض کشت محصولاتی را ترویج دهیم که هم از لحاظ اقتصادی به نفع کشاورز است و هم آّب کمی می خواهد مثل زعفران و پسته و غیره و سعی کنیم در تجارت کشاورزی هوشیار باشیم.

راه کار سوم: اصلاح سبد غذایی

استاد دانشگاه مشهد در خصوص راه کار اصلاح سبد غذایی مردم توضیح داد: به طور متوسط هر شخص برای بقای خود روزانه حدود 2400 کیلوکالری مواد غذایی مصرف می کند که در کشور ما 90 تا 94 درصد آن از مواد غذایی گیاهی تامین می شود که برای تولید آنها نیازمند مصرف آب هستیم این در حالی است که با توجه به دسترسی ما به دو منبع بزرگ دریایی می توانیم حدود 30 درصد سفره مردم را از غذاهای دریایی پر کنیم که هم از لحاظ سلامتی و هم اقتصادی به نفع کشور است کما اینکه در بیشتر کشورهای جهان به این موضوع بسیار توجه می شود، و همچنین می شود از محصولاتی استفاده کرد که نسبت به مقدار تولید آب کمتری استفاده می شود، مثل برخی میوه و صیفی جات.

راه کار چهارم: تقویت صنایع غیر مرتبط با کشاورزی

علیزاده همچنین گفت: بیشتر صنایع فعال کشور ما صنایع مرتبط با کشاورزی اند که ترغیب کننده کشاورز به کشت محصولات آب بر هستند، این صنایع در فرایند تولید محصول هم نیاز به آب زیادی دارند، باید به شکلی برنامه ریزی و حمایت کنیم که صنایع غیر مرتبط با کشاورزی مثل صنایع الکترنیک یا پلاستیک و غیره رشد کنند.

راه کار پنجم: اصلاح الگوی کشاورزی و گسترش کشاورزی عمودی

وی در خصوص اصلاح روش های کشاورزی در کشور بیان داشت: کشاورزی ما عمدتا غیر علمی و سنتی است لذا تغییر الگوی کشاورزی راه کار بسیار با اهمیت و کارسازی است.

علیزاده تصریح کرد: با توجه به اینکه ما در کشوری خشک و نیمه خشک هستیم باید کشاورزی عمودی (افزایش عملکرد در واحد کشت) را گسترس دهیم به این صورت که روش های مطالعه شده وعلمی برای کاشت، داشت و برداشت محصولاتمان استفاده کنیم تا بتوانیم مقدار برداشت در واحد کشت را افزایش دهیم به طور مثال به نهاده هایی غیر از آب مثل بذر خوب، ماشین الات مکانیزه، افزایش مواد آلی خاک وغیره توجه کنیم تا بتوانیم مقدار برداشت محصول در واحد سطح را بالا ببریم.

وی ادامه داد: ما در کشور حدود 9 میلیون هکتار کشاورزی داریم که 95درصد آن کشت آبی است این در صورتی است که در کشورهای دنیا حدود 15 درصد کشاورزی آبی داریم و بقیه به صورت دیم کشت می شوند، اگر اصولی کار کنیم از 3 الی 4 میلیون هکتار زمین می توانیم محصول 9میلیون هکتار امروز را برداشت کنیم و 5میلیون هکتار باقیمانده را آب ذخیره کنیم که هم مقدار محصول تولیدی را کاهش نداده ایم و هم آب ذخیره کرده ایم.

راه کار ششم: پذیرفتن کشاورزی به عنوان تخصص

استاد دانشگاه مشهد در ادامه با اشاره به نیاز کشور به متخصصان کشاورزی بیان کرد: باید طوری فرهنگ سازی کنیم که کشاورزی به عنوان یک تخصص بپذیرفته شود، آیا به واقع کشاورزی در کشور ما به عنوان یک تخصص مهم و حیاتی مورد استفاده کشاورز و نهاد اجرایی کشاورزی است؟ البته اینطور نیست.

وی ادامه داد: فکر نکنیم که تعریف کشاورزی صرفا گذاشتن هر بذری در هر زمینی است که با آب و دما رشد می کند، چرا در کشور ما کشاورزان برای حل سوالات خود که چه بکاریم و چگونه بکاریم و کجا بکاریم یا حل مشکل آفات و کاهش محصول خود هزینه نکرده و از علم دانشمندان کشور خود استفاده نمی کنند؟!

راه کار هفتم: تقویت ارتباط دولت و دانشگاه ها

علیزاده گفت: ارتباط میان دستگاه های اجرایی کشور و دانشگاه ها باید تقویت شود، وزارت خانه های مربوطه می بایست برای پژوهش های مورد نیاز کشور هزینه کنند، دانشمندان ما اگر به لحاظ مالی تامین نباشند قطعا انگیزه لازم برای کار را نخواهند داشت و پس از کسب مدارج علمی به فکر خروج از کشور و تامین مالی خود می افتند. البته متخصصان ما باید گزینش شوند و افرادی که خود را متعلق و دلسوز این مردم و مملکت می دانند و از لحاظ علمی هم قوی هستند شده وحمایت شوند.

وی تصریح کرد: دولت همچنین باید در اجرایی کردن نتیجه پژوهش ها مقید باشد زیرا موفق ترین پروژه های تحقیقاتی اگر خوب و به موقع اجرا نشوند حاصلی نخواهند داشت.

علیزاده در ادامه گفت: در بخش های نظارتی همکاری وزارت خانه و دانشگاه و نظارت دقیق و علمی بر موارد مختلف تاثیرگذار مثل مقدار برداشت از چاه ها و یا منحرف کردن رودخانه ها و روش های کشاورزی و مقدار کود و سم مورد استفاده در کشاورزی و غیره بسیار مهم و کارساز است.

استاد دانشگاه مشهد در پایان بیان کرد: من معتقدم اگر همه با هم بخواهیم و تلاش کنیم می توانیم این مشکل بزرگ را حل کنیم، البته اگر از همین امروز شروع کنیم حدود 50 سال زمان می برد که به حالت تعادل در موضوع آب برسیم اما نباید از تلاش دست بکشیم، باید برای آیندگان تلاش کنیم. این اقدامات می تواند در برخی موارد تلخ و دردناک هم باشد و عواقب اجتماعی ، اقتصادی، سیاسی و حتی امنیتی داشته باشد، با این حال بنده به توانایی کشور در عبور از این بحران خوشبین هستم.

منبع فارس

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

استان تهران

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

،

مدیربت مصرف

،

راهکار مبارزه با بحران آب

ثبت نظرات
captcha