کد خبر : ۳۴۵۰۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

از شرایط نامناسب آبی در تابستان عبور کردیم

وزیر نیرو گفت: با مدیریت صورت گرفته، از شرایط نامناسب آبی در تابستان عبور کردیم که برنامه ریزی و مصرف صحیح آب در این حوزه گره گشاست.

از شرایط نامناسب آبی در تابستان عبور کردیم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، منطقه خلیج ، رضا اردکانیان در نشست شورای اداری استان هرمزگان با حضور فعالان اقتصادی، تصریح کرد: امروز و فردا پروژه های مختلفی در حوزه آب و برق با اعتبار یک هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان در سطح استان مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی افزود: طرح تامین آب بندرعباس از سدهای شمیل و نیان و طرح نوسازی خط اول آبرسانی بندرعباس از میناب و آب شیرین کن یکصدهزار مترمکعبی و مجتمع های آبرسانی دژگان از جمله طرح های افتتاحی است .

وزیر نیرو تصریح کرد: واحد گازی هرمز به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات، فاز اول پروژه نمک زدایی از آب دریا و تهیه آب شیرین برای بندرعباس از دیگر طرح های در حال اجراء در استان هرمزگان است.

اردکانیان بیان کرد: یکی از بزرگترین طرح هایی که عملیات اجرایی آن طی یک ماه آینده آغاز می شود، نیروگاه  یک هزار و ۴۰۰ مگاواتی سیریک است که با خط اعتباری فدراسیون روسیه با اعتبار ۱۲۰۰ میلیون دلار ساخته می شود. همچنین دو واحد نیروگاهی دیگر به ظرفیت ۶۲۷ مگاوات تا دو سال آینده وارد مدار می شود.

وی همچنین با اظهار نارضایتی از رشد مصرف دو و نیم  برابری متوسط کشوری برق در هرمزگان، خواستار مدیریت مصرف مدیران توزیع برق، برق منطقه ای و مدیریت نیروگاهی در استان شد تا هرمزگان به استانی الگو در این بخش تبدیل شود.

وزیر نیرو همچنین خواستار توجه ویژه نمایندگان مجلس در بررسی لایحه بودجه ۹۸ به حوزه آب و برق کشور شد.

وی با بیان این که دولت کارنامه درخشانی را  در حوزه تامین آب و برق کشور در چهار دهه اخیر داشته است، اظهار کرد: صد درصد جمعیت شهری و ۷۵ درصد جمعیت روستایی از سیستم های پایدار آب شرب برخوردارند. تمام روستاهای بالای ۱۰ خانوار هم از نعمت برق برخوردارند و در حوزه جمع آوری و تصفیه فاضلات و استفاده مجدد هم ۴۸ درصد تحت پوشش داریم.

اردکانیان افزود: آهنگ توسعه کشور تحت هیچ شرایطی و با وجود تحریم های ظالمانه و یک جانبه آمریکا کند نشده است و آینده روشنی پیش روی فرزندان و نسل های آینده است.

وزیر نیرو ادامه داد: با مدیریت صورت گرفته، از شرایط نامناسب آبی در تابستان عبور کردیم که برنامه ریزی و مصرف صحیح آب در این حوزه گره گشاست.

وی خاطرنشان کرد: در استان مرزی هرمزگان به واسطه دسترسی به منابع آب دریا، در برنامه ای تدارک دیده شده، در پهنه ای به وسعت یکصد کیلومتر برنامه تامین آب شرب از دریا را داریم تا دغدغه مردم مرتفع شود که در همین راستا طرح های آب شیرین کن و نمک زدایی از آب دریا برای مصارف مردم بندرعباس و روستاهای طول مسیر و کرمان و یزد را داریم که فشار بر منابع را کاهش می دهد.

اردکانیان بر رعایت الگوی مناسب کشت برای کشاورزی هم تاکید کرد و افزود: در سایر مصارف نیز بایستی به ارزش اقتصادی آب توجه شود.

وزیر نیرو اظهار کرد: کمیته استانی کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در هرمزگان برنامه ای را تدارک دیده که در کارگروه ملی به بحث گذاشته شده است.

وی بیان کرد: سرمایه گذاری های انجام شده موجب تامین آب پایدار برای مصارف شرب و صنعت و سایر بخش ها و حفظ محیط زیست و استفاده از پساب تصفیه شده و جلب سرمایه گذاران شده است.

اردکانیان در پایان گفت: هرمزگان در بخش تامین آب و انرژی از وضعیت مناسبی برخوردار است و اشتغال پایدار نیز در حوزه ساخت و در زمان بهره برداری ایجاد می شود.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

استان تهران

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

،

کاهش آب های زیرزمینی

،

،

دریای خزر

،

مقابله با خشکسالی

ثبت نظرات
captcha