کد خبر : ۳۴۵۰۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ایران از نبود یک برنامه منسجم جامع انرژی رنج می برد

یک عضو هیات علمی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: سبد انرژی کشورها که آسان ترین منابع انرژی قابل دسترس است در صورت فقدان توجه کافی می تواند شکننده و بحران آفرین باشد.

ایران از نبود یک برنامه منسجم جامع انرژی رنج می برد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، احمد قریب در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه انرژی ساوه که با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان در سالن اجتماعات موسسه برگزار شد، ضمن تبریک روز دانشجو این روز را روز حماسه شکوفائی و بلوغ دانشگاهی نامید.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تامین انرژی برای جمعیت های بزرگ فقط در تامین منابع آن نیست، افزود: مدیریت منابع، بهینه سازی تولید، مصرف انرژی، بکارگرفتن فناوری جدید و رفع مشکلات ناشی از آلودگی محیط زیست هم ضرورت دارد.

رئیس موسسه آموزش عالی انرژی ساوه ادامه داد: در کنار مسائل بالا مسائلی نظیر سیاست، اقتصاد، رشد جمعیت، تغییر خاستگاه های میزان مصرف انرژی خود مشکلات تامین انرژی را چند برابر افزایش می دهد. در این میان سبد انرژی کشورها که به عبارتی آسانترین منابع انرژی قابل دسترس است در صورت فقدان توجه کافی می تواند شکننده و بحران آفرین باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: عامل دیگر که شاید به اندازه عوامل بالا حائز اهمیت باشد سطح فرهنگ و دانش، سطوح علمی دانشگاه ها، تکنولوژی های تبدیل مواد پیشرفته و توانمندی منابع انسانی است که مورد اخیر برجسته ترین نقش را در ثروت سازی و ثروت آفرینی و استفاده بیشتر از نعمت های خدادادی دارد.

قریب افزود: به عبارتی معنای آن این است که هر چه دانش اندوزی و نخبه اندیشی و خلق فناوری های جدید و متناسب با بهره وری از معادن و منابع توسط تحصیل کردگان بیشتر باشد نقش منابع انسانی در آن بیشتر است و این به عهده فرهنگ و دانشگاه های کشورهای مربوطه گذاشته شده است.

وی بیان کرد: بنابراین شک نیست که نه تنها جهان امروز نیازمند یک برنامه ویژه تولید و مصرف و صرفه جوئی انرژی در به کنترل درآوردن تمام پارامترهای فوق است بلکه اکثر کشورها به ویژه ایران بشدت از نبود یک برنامه منسجم جامع انرژی، شاخص ها، ابزار اجرائی آن در کشور رنج می برد.

رئیس دانشگاه انرژی ساوه ادامه داد: به نظر نمی رسد در سازه ها و ساختارهای فنی، اجتماعی، سیاسی و بحران های امروزی، این امور راه حل شفابخشی پیدا کند.

وی در ادامه گفت: وجود دانشگاه ها، موسسات و پژوهشگاه های بی شماری با مدیریت یکپارچه بسیار منسجم لازم است که هریک از مسایل بحران زا را مسئولانه و همگام با دیگران براساس عدالت محوری و خرد جمعی مدیریت کنند.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

بهینه سازی انرژی و محیط زیست

،

انرژی و محیط زیست

،

انرژی

،

محیط زیست

،

برنامه منسجم جامع انرژی

ثبت نظرات
captcha