کد خبر : ۳۴۵۰۳۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افتتاح بزرگترین تصفیه خانه فاضلاب کشور در اهواز

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز با اشاره به افتتاح تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز در هفته جاری گفت: این پروژه با اعتبار 100۰ میلیارد ریال و از محل اعتبارات وزارت نیرو ۲۲ آبان ماه جاری با حضور مقامات کشوری افتتاح می شود.

افتتاح بزرگترین تصفیه خانه فاضلاب کشور در اهواز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب کشور، فردوس کریمی با بیان اینکه در هفته جاری شاهد تحولات گسترده ای در حوزه خدمات فاضلاب به اهوازیها خواهیم بود گفت: تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز با ظرفیت تصفیه 112هزار مترمکعب در شبانه روز برای پوشش جمعیتی 550 هزار نفری ساخته شده است . 

وی افزود:کلنگ ساخت این تصفیه خانه در مساحتی حدود یازده هزار مترمکعب در سال 88 به زمین زده شد اما در این سال ها به دلیل برخی چالش ها، روند اجرایی آن به کندی پیش رفت که باتوجه به تاثیر این پروژه در مسائل زیست محیطی تلاش شد تا در این دوره سریعتر به بهره برداری برسد.

وی اعتبار این پروژه را بالغ بر 1000 میلیارد ریال و از محل اعتبارات وزارت نیرو اعلام داشت و گفت: سیستم تصفیه فاضلاب در این تصفیه خانه به روش SBR یا همان راکتور ناپیوسته متوالی است،یک فرایند هوازی تصفیه فاضلاب که اصلاح کیفیت فاضلاب به گونه ای است که آسیب به محیط زیست و اکوسیستم را به حداقل می رساند.

وی این پروژه را شامل پکیجی با عنوان " تصفیه خانه فاضلاب شرق" و شامل سه پروژه بزرگ برشمرد و اظهار نمود: پیش نیاز فعالسازی این پروژه ،اجرای پروژه خط انتقال دوقلوی فاضلاب توسط لوله 1400 م.مgrp در مجموع به طول  9000 مترو سازه های بتنی (توسعه لوله 1400 م.م بتنی از روی پل روگذر ) اجرای پایپ جکینگ به قطر 1400 میلیمتر و خط انتقال 1200 میلیمتر پلی اتیلن شرق اهواز (زیرگذر پل قلعه چنان)و عملیات تکمیلی ایستگاه پمپاژ شامل هزینه تجهیزات و محوطه سازی که خوشبختانه با رفع بیش از 500 معارض در نهایت انجام شدند.

کریمی  با اشاره به اینکه تاکنون کلانشهر اهواز دارای تنها یک تصفیه خانه فاضلاب در منطقه غرب بوده، گفت:عمر این تصفیه خانه بیش از 48 سال است که با توسعه جمعیت شهری در این سال ها به هیچ عنوان پاسخگو نبوده لذا بر اساس مطالعات کارشناسانه ، طرح توسعه آن شامل ساخت یک تصفیه خانه و سه ایستگاه پمپاژ تعریف شد .

کریمی پوشش جمعیت این تصفیه خانه را حدود 435000 نفر و اعتبار آن را بالغ بر 39 میلیون یورو دانست و افزود: ظرفیت تصفیه خانه موجود در غرب 30000 مترمکعب در شبانه روز است که با اجرای طرح یادشده به 120000 مترمکعب می رسد.

به گفته وی، جلوگیری از ورود 37 میلیون مترمکعب فاضلاب خام غرب اهواز به رودخانه در سال، ایجاد 250 فرصت شغلی مستقیم و 1200 فرصت غیرمستقیم، تولید پساب با کیفیت بالا و حذف نیتروژن و ارتقای بهداشت عمومی از اثرات این طرح است.

کلید واژه :

تصفیه خانه فاضلاب

،

اهواز

،

تصفیه خانه

،

فاضلاب

ثبت نظرات
captcha