کد خبر : ۳۴۵۰۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

قرارگیری اکثر نیروگاه ها در دشت های ممنوعه

یک پژوهشگر آب و محیط زیست با اشاره به اینکه برای تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی باید آب کافی در منطقه را در نظر داشت، گفت:نیروگاه برق شهید مفتح همدان به خاطر برداشت بی رویه آب شاید روزگاری در معرض فرونشست قرار گیرد.

قرارگیری اکثر نیروگاه ها در دشت های ممنوعه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نیما نظامی با تشریح وضعیت قرارگیری نیروگاه های تولید انرژی در دشت های آبی ایران، گفت: اولین نمونه از این نوع، دشت های آزاد هستند که تراز آب زیرزمینی در آنها مثبت است، یعنی تغذیه آب و تجدیدپذیری منابع آب بیشتر از برداشت از منابع آبی است.

وی افزود: دومین دشت، دشت های ممنوعه است که در این دشت ها تغذیه از آبخوان بیشتر از منابع آب تجدیدپذیر است و ممنوعه به این معنا است که وزارت نیرو به عنوان متولی آب کشور، حفر چاه جدید برداشت جدید از این مناطق را ممنوع اعلام کرده است.

نظامی با بیان اینکه در دشت های بحرانی نیز وضعیت اضافه برداشت از این دشت ها بسیار شدید است و در حالت بحرانی قرار دارد، اظهار داشت: ۶۰۹ دشت آبی در ایران وجود دارد که ۲۵۳ دشت، ممنوعه و ۱۳۵ دشت در زمره دشت های بحرانی قرار دارند، بنابراین در مجموع ۳۸۸ دشت از ۶۰۹ دشت در وضعیت بحرانی و ممنوعه قرار دارند.

*شاخص «فالکن مارک» ایران را در مرز تنش آبی قرار داده

کارشناس و پژوهشگر حوزه آب و محیط زیست گفت: براساس شاخص «فالکن مارک» که سرانه آب تجدیدپذیر را به ازای هر فرد مورد سنجش قرار می دهد، فائو در سال ۲۰۱۱ گزارشی را درباره سرانه آب تجدیدپذیر جهان منتشر کرده است که براساس آن، ایران با سرانه ۱۷۲۰ متر مکعب به ازای هر نفر در سال در مرز تنش آبی قرار داشته است.

به گفته وی، طبق این شاخص ۱۷۰۰ متر مکعب در سال برای هر نفر به عنوان حد نرمال محسوب می شود و کمتر از این میزان حد تنش آبی و بیشتر از آن حد نرمال و کشورهای پر آب محسوب می شوند.

نظامی خاطر نشان کرد: با توجه به رشد جمعیت و کاهش منابع آبی ایران، در حال حاضر این شاخص کمتر از ۱۵۰۰ متر مکعب در سال برای هر نفر ارزیابی می شود و این نشان می دهد که ایران وارد تنش آبی شده است.

* تقریباً تمامی کشور به غیر از بخش هایی از شمال غرب کشور دچار تنش آبی هستند

کارشناس و پژوهشگر حوزه آب و محیط زیست گفت: استان تهران و بخش هایی از استان اصفهان که با تراکم جمعیت بیشتر رو به رو هستند، سرانه آبی کمتری دارند. تقریباً تمامی کشور به غیر از بخش هایی از شمال غرب کشور دچار تنش آبی هستند.

*بسیاری از نیروگاه های سوخت فسیلی کشور در دشت های ممنوع قرار دارند

نظامی خاطر نشان کرد: بسیاری از نیروگاه های سوخت فسیلی کشور در دشت های ممنوع قرار دارند. در نتیجه منابع آبی زیرزمینی مطمئنی که این نیروگاه ها در سال های گذشته مورد استفاده قرار می دادند، در سال های آینده همانند سابق قابل اطمینان نخواهند بود و با مشکل بهره برداری روبه رو خواهند شد.

وی افزود: وزارت نیرو در دوره جدید رویکرد جدیدی تحت عنوان «آمایش آب محور» را مدنظر قرار داده است که طرح های توسعه جدید را برمبنای منابع آبی موجود کشور ارائه می دهند. این رویکرد می تواند در توسعه نیروگاه ها و به روز رسانی آنها نیز مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد نیروگاه های گازی افزایش راندمان پیدا کنند و به سیکل ترکیبی تبدیل شوند باید در نظر داشت که آیا آب کافی در منطقه برای این فرایند وجود دارد؟ در چنین شرایطی مدنظر قرار دادن آب محور بودن آمایش و توسعه برای احداث نیروگاه جدیدی ضروری است.

تبعات جبران ناپذیر اضافه برداشت آب های زیرزمینی 

وی تاکید کرد: از جمله تبعات جبران ناپذیر اضافه برداشت آب زیرزمینی می توان به خالی از سکنه شدن روستاها، مهاجرت ساکنان روستاها به شهرهای بزرگ تر و ایجاد حاشیه نشینی در شهرها که معضلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بی شماری را برای کشور ایجاد کرده، اشاره کرد.

نظامی گفت: پدیده دیگری که به واسطه اضافه برداشت از آب های زیرزمینی با آن روبه رو هستیم و هر روز بر شدت آن افزوده می شود، فرونشست زمین و فروچاله ها است، به طوری که با برداشت آب از منابع آبی زیرزمینی حفره هایی که بیش تر با آب های زیرزمینی پر شده بودند، خالی شدن و با هر فشاری در سطح زمین خاک ریزش می کند و فرو نشست رخ می دهد.

کارشناس و پژوهشگر حوزه آب و محیط زیست ادامه داد: به دنبال فرونشست زمین بسیاری از حفره های ایجاد شده در کشور نزدیک به صنایع و کارخانه های بزرگ ایجاد شده است. نمونه آن فروچاله ایجاد شده در دشت کبودرآهنگ همدان است که این حفره ها در نزدیکی شهرک صنعتی و نیروگاه تولید برق شهید مفتح همدان ایجاد شده است. این اتفاق می تواند بسیار خطرناک باشد. شاید روزگاری زمین زیر یکی از برج های این نیروگاه ها خالی شود و این صنایع را ببلعد.

نظامی با بیان اینکه نیروگاه های تجدیدپذیر مانند بادی و خورشیدی مصرف آبی بسیار کمی نزدیک به صفر دارند، گفت: در مقابل نیروگاه های حرارتی و سوخت فسیلی به خصوص نیروگاه های بخاری برای خنک کردن، مقدار زیادی آب مصرف می کنند که با توجه به شرایط منابع آبی کشور نیازمند تجدیدنظری روی این نیروگاه ها هستیم تا بتوانیم تولید برق بهینه ای داشته باشیم و منابع آبی خود را مدیریت کنیم.

وی خاطر نشان کرد: با نگاهی به جانمایی نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور و مناطقی که پتانسیل بالایی برای احداث نیروگاه جدید دارند مشاهده می شود که این مناطق منطبق بر مناطق خشک و دشت های ممنوع ایران هستند. این نشان می دهد که پتانسیل خوبی وجود دارد که ما به جای برداشت آب زیرزمینی و احداث نیروگاه های آب بر نیروگاه هایی را احداث کنیم که مصرف آب پایین تری دارند.

منبع فارس

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

نیروگاه

،

تنش آبی

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

ثبت نظرات
captcha