کد خبر : ۳۴۵۰۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

از سوزاندن 210هزار بشکه نفت در گچساران جلوگیری شد

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران گفت : با نصب دستگاه های تفکیک گر سیار و فراورش (MOS & MOT ) بر روی چاه های نفت ،در سال جاری از سوزاندن 210هزار بشکه نفت در حوزه نفتی گچساران جلوگیری شد.

از سوزاندن 210هزار بشکه نفت در گچساران جلوگیری شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هوشنگ صیدالی افزود: با برنامه ریزی صورت گرفته در شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران و به کارگیری دستگاه های فراورش نفت خام، سالانه از سوزاندن هزاران بشکه نفت در گودال های سوخت در محل چاه های نفت جلوگیری می شود.
وی بیان کرد: انجام آزمایش های جریانی در سال های گذشته از طریق جریان دادن چاه به گودال سوخت سرچاهی صورت می گرفت و این عملیات موجب آلودگی محیط زیست و هدر رفت سرمایه ملی می شد.
صیدالی با بیان اینکه توسعه صنایع نفت و گاز بدون توجه به تأثیرات آن بر محیط زیست، موجب بروز بحران های زیست محیطی می شود گفت: این شرکت به عنوان دومین تولیدکننده نفت کشور همواره خود را متعهد به حفظ محیط زیست پیرامونی خود می داند.
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران تصریح کرد: ساخت و بکارگیری دستگاه های تفکیک گر نفت توسط متخصصان صنعت نفت و سازندگان داخلی نقش مهمی در جلوگیری از آلودگی زیست محیطی در محل چاه های نفت ایفا کرده است.
وی اظهار داشت: شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با تولید روزانه 620 هزار بشکه نفت و بیش از یک میلیارد فوت مکعب گاز خشک و میعانات گازی، افزون بر صیانت از منابع نفتی و رعایت اصول و ضوابط ایمنی، اقدامات مؤثری را نیز به منظور جلوگیری از آلودگی محیط زیست برداشته است.
صیدالی افزود: با توجه به سیاست های شرکت ملی نفت ایران و لزوم انجام فعالیت براساس توسعه پایدار، شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در سالهای اخیر موفق به ساخت و در مدار قرار دادن سه دستگاه تفکیک گر سیار نفت( MOS) و یک دستگاه فراورش (MOT ) شده است.
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز نفت گچساران با اشاره به نقش دستگاه های تفکیک گر سیار نفت ،اظهار داشت : ساخت این دستگاه ها منجر به کاهش حجم نفت سوزانده شده، جلوگیری از آلودگی محیط زیست و هدر رفت سرمایه ملی ، افزایش تولید و اعمال دقت بیشتر در اتخاذ تصمیم مقتضی جهت توسعه میادین، انجام عملیات در راستای بهره برداری به موقع از چاه و طراحی تسهیلات فراورش مناسب میدان نفتی شده است.
صیدالی عنوان کرد: کارشناسان این شرکت در سال گذشته در مراحل مختلف عملیات سرچاهی حدود 900 هزار بشکه نفت را از چاه های «کیلورکریم، گلخاری، پازنان و رگ سفید» توسط دستگاه های تفکیک گر سیار و فراورش (MOS & MOT ) استحصال کردند.
واحد فرآورش سیار نفت ( MOT ) دستگاهی است که به منظور فرآورش نفت و گاز، بر روی چاه هایی که مشکل افت فشار پیدا کرده و نیاز به تعمیر دارند قرارمی گیرد و از نفت ریزی جلوگیری به عمل می آورد و تفکیک گر سیار نفت (MOS) نیز امکان راه اندازی چاه هایی را که به دلایلی با افت فشار مواجه می شوند مقدور می سازد.
این دو وسیله در راستای پیشگیری از آلودگی های زیست محیطی و پیشگیری از هدر رفت نفت و گاز در هنگام عملیات های تعمیراتی خاص روی چاه ها استفاده می شوند.
شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران یکی از پنج شرکت بهره بردار بزرگ نفتی در کشور است که 20 درصد نفت کشور را تولید می کند.
این شرکت دارای 10 واحد بهره برداری، 10 واحد تقویت و تزریق فشار گاز، سه پالایشگاه گاز و گاز مایع، پنج واحد نمک زدایی و بیش از 6 هزار و 700 کیلومتر خط لوله انتقال نفت است.
میدان نفتی گچساران دومین میدان بزرگ نفتی ایران است که در محدوده شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد و در فاصله 220 کیلومتری جنوب شرقی اهواز قرار دارد.
شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران زیرمجموعه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، در زمینه استخراج، پالایش و انتقال نفت خام، گاز طبیعی و تولید میعانات گازی فعالیت می کند.
محدوده فعالیت این شرکت در استان های خوزستان ،کهگیلویه و بویراحمد ،بوشهر و است.
شهرستان 120 هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

سوزاندن بشکه نفت

،

گچساران

ثبت نظرات
captcha