کد خبر : ۳۴۵۰۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مجوزی برای استفاده از پساب در کشاورزی وجود ندارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: تنها برای جلوگیری از گرد و غبار، صنعت و آبیاری فضای سبز غیر مثمر برون شهری مجوز استفاده از پساب وجود دارد و به اعتقاد این سازمان در شرایط فعلی استفاده از پساب برای کشاورزی صحیح نیست.

مجوزی برای استفاده از پساب در کشاورزی وجود ندارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سید رحمان دانیالی در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان،اظهار کرد: حاضر هستیم همه ایستگاه های پایش کیفیت هوا را در اختیار شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم قرار دهیم تا این ذهنیت که سازمان محیط زیست اعداد را دستکاری می کند بر طرف شود.

وی ادامه داد: به دلیل کمبود اعتبارات گاهی ناچاریم نمایشگرها را قطع کنیم یا برای برخی ایستگاه ها در تامین و نگهداری اولویت قائل شویم، اما رقمی که برای نگهداری این ایستگاه ها هزینه می شود برای بدنه شهرداری ناچیز است و در اختیار شهرداری بودن ایستگاه ها می تواند برای مردم اصفهان مفید باشد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست همه اطلاعات خود را در اختیار سازمان های متولی قرار می دهد. اما برخی از دستگاه های اجرایی استان هیچ اعتقادی به مطالعات محیط زیستی ندارند. آقای شیشه فروش- مدیر کل بحران استان نیز به دستگاه ها نامه زده اند.

دانیالی گفت: در خصوص حق آبه تالاب گاوخونی مطالعات لازم انجام شده است. در این مطالعه مشخص شده است که مقدار ثابتی نیاز تالاب گاوخونی است که باید تامین شود. وزارت نیرو اعتقادی به حق آبه تالاب گاوخونی ندارد و باید سازمان بازرسی ورود پیدا کند.

وی تصریح کرد: تبعات ناشی از احیا نشدن تالاب گاوخونی نیز مشخص شده است و همه این اطلاعات را به استانداری پیشین اصفهان تقدیم کرده بودیم و همین مکاتبات را به استاندار جدید اصفهان نیز خواهیم داد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان ادامه داد: قرار شده است کل ماوقع را به سازمان بازرسی کشور گزارش بدهیم. از نظر اقلیمی 10 تا 15 درصد کاهش بارش وجود داشته است. اما امروز در بالا دست، هم در استان اصفهان و هم چهار محال و بختیاری با مجوزهای قانونی برداشت های خارج از توان رودخانه انجام می شود.

دانیالی افزود: این در صورتی است که بعد از شرب، حق آبه محیط زیست، مهمترین حق آبه از نظر قانون است. همه این اطلاعات را به سازمان بازرسی اعلام خواهیم کرد. ورود سازمان بازرسی می تواند کمک کند چرا که در بسیاری از این مجوزها هیچ استعلامی از محیط زیست انجام نشده است.

وی تاکید کرد: قانون شعاع 50 کیلومتر در اصفهان محقق نمی شود. اجرای این قانون مهم در اصفهان بسیار ضعیف بوده است. هزار و 700 هکتار بیخ گوش اصفهان تحت عنوان انبار در اختیار فعالان صنعتی قرار گرفته است و واحدهای سنگبری فعالیت می کنند. در شهر اصفهان بیشترین تعداد ریخته گری های صنفی و بیشترین طلاسازی وجود دارد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان ادامه داد: در بحث استفاده از پساب برای سه اقدام مجوز صادر شده است. این سه مورد شامل مبارزه با گرد و غبار، استفاده در صنعت و استفاده از فضای سبز غیر مثمر برون شهری می شود. نامه ای هم به دادستانی اصفهان زده شده است. متولی جلوگیری از استفاده ای غیر از قانون، دانشگاه علوم پزشکی و جهاد کشاورزی هستند. با این حال شرکت آب منطقه ای آب واگذار کرده است. سازمان حفاظت محیط زیست هرگز مجوز استفاده از آب تصفیه شده برای کشاورزی نداده است. 

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

مدیریت آب

،

مصرف مجدد پساب

،

فناوری

،

تصفیه خانه

،

معضلات صنایع

،

،

مصرف مجدد پساب

،

آبیاری محصولات کشاورزی

،

پساب فاضلاب

ثبت نظرات
captcha