کد خبر : ۳۴۵۰۲۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تحقیقات در زمینه تغییر اقلیم نداشته ایم

رئیس اندیشکده اقلیم و آمایش سرزمین با اشاره به اینکه در زمینه تاثیر تغییر اقلیم بر ایران تحقیقات جامع، دقیق و آکادمیک انجام نشده است، گفت: پذیرش توافقنامه پاریس در شرایط فعلی هزینه های سنگینی را بر اقتصاد کشور تحمیل خواهد کرد.

تحقیقات در زمینه تغییر اقلیم نداشته ایم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حسن لشکری عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و رئیس اندیشکده اقلیم و آمایش سرزمین با اشاره به اینکه پدیده تغییر اقلیم یک واقعیت غیر قابل انکار در میان اکثر اقلیم شناسان جهان است، گفت: صرف نظر از پذیرش هر یک از نظریه های اقلیمی در مورد تغییر اقلیم (سرمایش یا گرمایش جهانی) تغییر اقلیم یک واقعیت اقلیمی است که توجه جدی تمام مردم و مسئولین را در سطح جهانی، منطقه ای و محلی می طلبد.

وی ادامه داد: این تغییر تمام ابعاد جوامع بشری را تحت تاثیر قرار خواهد داد و به طور قطع این تغییر می تواند آثار متفاوتی را در مناطق جغرافیایی مختلف به دنبال داشته باشد. تغییر در مقادیر دما، دماهای حدی، بارش، شدت و مدت بارش ها، جریان های هوایی، رطوبت، امواج گرم و سرد نامتعارف، طوفان های تندری کم سابقه و بسیاری نابه هنجاری های اقلیمی از آثار مترتب این تغییر اقلیمی خواهد بود و از همین رو سازگاری با شرایط اقلیمی جدید اقتضائات خود را می طلبد.

وی یادآور شد: اتخاذ تدابیر مناسب برای سازگاری مطلوب، به موقع و متناسب با شرایط هر محیط جغرافیایی نیازمند مطالعات تخصصی و فنی است.

 رئیس اندیشکده اقلیم و آمایش سرزمین خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که هر تغییری در هریک از عناصر جوی از جمله دما در گردش سیاره ای اقلیم اثر گذاشته و علاوه بر تاثیرات جهانی دارای تاثیر منطقه ای و محلی نیز هست. به عبارت دیگر تغییر اقلیم در مناطق مختلف کشور ایران نیز اثرات متفاوتی خواهد داشت. لذا باید بپذیریم که تدابیر، راهکارها و اقدامات در مناطق مختلف کشور باید متناسب با ویژگی های جغرافیایی همان منطقه و محل باشد.

به گفته این کارشناس برجسته  این اقدامات زمانی ثمر بخش ، موثر و نتیجه بخش خواهد بود که مطالعات تخصصی به وسیله اهل فن و متخصصین با تجربه انجام شود.

لشکری در ادامه تصریح کرد: بنابراین هرگونه تصمیمی در پیوستن یا عدم پیوستن به هر کنوانسیون یا توافقنامه های بین المللی باید بر اساس شناخت دقیق از شرایط کشور و پتانسیل ها و نقاط قوت و ضعف محیطی و اقلیمی کشور باشد.

وی ادامه داد: داشتن این اطلاعات دقیق مسئولان سیاسی و امنیتی کشور در مذاکرات بین المللی و اتخاذ تصمیمات هوشمندانه و هم جهت با سیاست های کلان کشور و رهنمودهای مقام معظم رهبری رهنمون خواهد بود.

این اقلیم شناس برجسته با بیان اینکه متاسفانه در این زمینه تحقیقات جامع، دقیق و آکادمیک انجام نشده است و  از نتایج تحقیقات دانشگاهی استفاده مناسبی نشده است، اظهار داشت: با یک جستجوی ساده متوجه خواهیم شد که منصوبین در مسند مراکز و موسسات مرتبط با تغییر اقلیم افرادی غیر متخصص و بعضاٌ ناآگاه به علم آب و هواشناسی هستند.

وی افزود: برای سامان بخشیدن به این وضعیت نامطلوب و توجه جدی به پدیده بسیار با اهمیت تغییر اقلیم دعوت و دلجویی از متخصصین اقلیم شناسی و به کار گیری افراد با تجربه ، دلسوز و فارغ از تعصبات و گرایشات سیاسی است.

لشکری پیشنهاد کرد: یک مرکز یا موسسه تحقیقاتی با مشارکت حداکثر اقلیم شناسان با تجربه از اساتید و فارغ التحصیلان زبده این علم از سراسر کشور در دفتر فناوری های ریاست جمهوری  ایجاد شود تا  عاقلانه ترین تصمیم در این باره اتخاذ شود.

 رئیس اندیشکده اقلیم و آمایش سرزمین بررسی واقعیت های گرمایش جهانی و میزان اثرپذیری مناطق مختلف کشور از این پدیده؛ مطالعه تغییرات اقلیمی حادث شده در هریک از مناطق اقلیمی کشور به صورت یک مطالعه یک پارچه و جامع؛مطالعه میزان اثرپذیری هریک از عناصر اقلیمی از پدیده تغییر اقلیم؛ رصد مداوم پدیده تغییر اقلیم در سراسر کشور؛مطالعه تاثیر پدیده تغییر اقلیم بر روی هریک بخش های سلامت،کشاورزی، صنعت ،حمل ونقل ،دفاع و امنیت ،گردشگری و را از مهمترین سرفصل های قابل ملاحظه دانست.

وی تصریح کرد: مطالعه و ارائه راهکارهای عملی برای سازگاری و کاهش اثرات نامطلوب ناشی از تغییر اقلیم و استفاده بهینه از آثار مثبت آن در توسعه اقتصادی کشور  است و این مرکز می تواند با پوشش و حمایت از تحقیقات دانشگاهی آنها را هدفمند و کارآمد نماید.

لشکری افزود: در عین حال به عنوان یک مرکز مستقل و فارغ از گرایشات سیاسی به مسائل اساسی اقلیمی کشور پرداخته و این علم را همانند بسیاری از علوم دیگر به تولید دانش فنی و بازدهی اقتصادی برساند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا الحاق به  توافقتنامه بین المللی پاریس می تواند به بهبود یا تغییر روند اقلیمی (گرمایش زمین)کمک کند؟ و آیا گرمایش زمین از نظر شما پذیرفته شده است؟ پاسخ داد: هوا برخلاف بسیاری از عناصر و پدیده های دیگر که در مالکیت سرزمینی هر کشوری قرار دارند و دخل و تصرف در آن در اختیارمردم و حکومت آن کشور است.

 رئیس اندیشکده اقلیم و آمایش سرزمین  با بیان اینکه  هوا و هر آنچه که در درون آن است، قابلیت جابجایی از کشوری به کشور دیگر و کل سیاره را دارد. بخار آب، دی اکسید کربن و همه گازهای دیگر که در هر منطقه ای تولید و منتشر می شود می تواند تمام سیاره زمین را در نوردد، خاطرنشان کرد: بنابراین کنترل، کاهش و مدیریت گازهای گلخانه ای یک عزم جهانی را می طلبد.

این اقلیم شناس برجسته گفت: تمام کشورهای صنعتی برای رسیدن به جایگاه فعلی بدون هیچ محدودیت و الزام به فعالیت های صنعتی خود ادامه دادند و رشد اقتصادی مطلوب خود  را بدست آورده اند در حالیکه کشورهای در حال توسعه تازه قدم در راه صنعتی شدن برداشته و در صدد ترمیم و توسعه اقتصادی کشور خود هستند.

به گفته این کارشناس گرمایش جهانی و تغییراقلیم به عنوان یک پدیده مهم جهانی مطرح شده و با جنگ رسانه ای و با استمداد از دانشمندان خود به صورت هدفمند درصدد القاء پدیده گرمایش جهانی و تغییر اقلیم به عنوان یک پدیده مخرب که سلامت بشر و اقتصاد،کشاورزی، محیط زیست جامعه جهانی را تهدید می کند، مطرح می شود.

لشکری اظهار داشت: گرمایش جهانی یک پدیده سیاره ای است و هر کشوری ملزم است برای کنترل و کاهش اثرات آن اقدامات متناسب با سهم خود را بپذیرد.

وی ادامه داد: ولی در شرایطی که کشورهای مهم تولیدکننده گازهای گلخانه ای از پذیرش مسئولیت خودطفره می روند و با توجه به اینکه کشور ایران به خاطر تحریم های همه جانبه در شرایط اقتصادی نامطلوب قرار دارد و برای عبور از این بحران نیازمند ارتقاء رشد اقتصادی خود است، پذیرش این توافقنامه علاوه بر ایجاد محدودیت شدید برای دستیابی به اهداف برنامه های ایران ، هزینه های سنگینی را بر اقتصاد کشور تحمیل خواهد کرد.

این اقلیم شناس خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که بسیاری از کشورهای همجوار هیچ تعهد و الزام شفاف و کمّی برای کاهش گازهای گلخانه ای نداده اند.

منبع فارس

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

،

تغییر اقلیم

،

تغییرات آب و هوایی

،

توفان

ثبت نظرات
captcha