کد خبر : ۳۴۵۰۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

عمر مفید بیمارستان ها در ایران بین ۳۰ تا ۴۰ سال است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: عمر مفید بیمارستان ها در کشورهای توسعه یافته بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال است، اما عمر متوسط بیمارستان های ایران برای اینکه بدون اشکال ارائه خدمت کنند، بین ۳۰ تا ۴۰ سال است و بعد از آن باید بیمارستان ها را با هزینه های بسیار اداره کرد.

عمر مفید بیمارستان ها در ایران بین ۳۰ تا ۴۰ سال است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد آقاجانی در پنجمین کنگره تخصصی و دومین کنگره بین المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات که در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، افزود: بیمارستان مهمترین واحد در نظام سلامت است و بیشترین منابع مالی و انسانی در دنیا در بیمارستان ها صرف می شود. همچنین عالی ترین رده های تخصصی در این مراکز فعالیت می کنند و پیچیده ترین خدمات در بیمارستان ها ارائه می شود، در نتیجه باید به بیمارستان ها توجهی ویژه و خاص داشت. ابعاد بیمارستان از طراحی و ساخت و مدیریت باید مورد توجه باشد.
وی با اشاره به اهمیت جانمایی بیمارستان ها اظهار داشت: سطح بندی خدمات درمانی یا سند درمانی ۱۴۰۴ نیز در اختیار سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی و سیاست گذاران است و بر اساس این سند مشخص است که در هر نقطه از کشور باید چه بیمارستانی و با چه ابعادی ساخته شود.
آقاجانی ادامه داد: در زمینه طراحی و تعداد تخت های بیمارستانی نیز نکات مهمی وجود دارد و در دنیا مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده است. طی سال های گذشته اعتقاد بر این بود که بیمارستان های بزرگ اقتصادی تر هستند و خدمات موثرتری ارائه می دهند، اما در مطالعات جدید مشاهده می شود که حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ تخت برای بیمارستان ها در ایران مناسب است.
وی گفت: همچنین باید توجه کرد که بیمارستان های کوچک یا خیلی کوچک هم اقتصادی نیستند و یکی از مشکلات کشور وجود بیمارستان های خیلی کوچک مثل بیمارستان های ۳۲ تخت خوابی است. ضریب نیروی انسانی در این بیمارستان ها گاهی حدود ۷ یا ۸ است و اداره این بیمارستان ها اقتصادی نیست.
رئیس پنجمین کنگره تخصصی و دومین کنگره بین المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات گفت: در روش های نوین طراحی بیمارستان، نکات بسیاری وجود دارد و این بیمارستان ها که به اصطلاح سبز خوانده می شوند، با محیط زیست سازگار هستند و همچنین از انرژی های نوین بهره می برند. بیمارستان های نسل جدید به موضوع ایمنی بیماران نیز توجه ویژه ای کرده اند. زیرا اگر در طراحی و ساخت بیمارستان به ایمنی بیمار توجه نشود، بیمارستان مشابه میدان مین می شود و خطراتی را برای بیمار ایجاد می کند. بیمارستان های نوین و هوشمند قابلیت ارائه خدمات در بستر دیجیتال نیز دارند و ابزارهای متعددی در بستر آی تی برای ارائه خدمات به بیماران در این بیمارستان ها استفاده می شود.
آقاجانی بیان کرد: در طراحی بیمارستان ها باید به موضوع سازگاری با محیط شهری و ترافیک نیز توجه کرد. در برخی از شهرهای کشور برای جانمایی و ساخت بیمارستان، توجه ویژه و دقیقی انجام نشده و بیمارستان در نقطه ای ساخته شده که دسترسی مردم دشوار است یا وجود بیمارستان منجر به ایجاد ترافیک شهری شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: طراحی بیمارستان باید به شکلی انجام شود که نیازمند کمترین نقل و انتقال پرسنل و بیماران باشد. همچنین موضوع تاب آوری در برابر زلزله نیز در زمینه طراحی بیمارستان ها اهمیت دارد. باید بیمارستان ها به گونه ای طراحی شوند که در برابر بلایای طبیعی مقاوم باشند.
وی افزود: در حال حاضر برای تامین منابع جدید برای بیمارستان ها با مشکلاتی مواجه هستیم. زیرا منابع دولتی محدود است و بخش خصوصی نیز تمایل چندانی به ساخت بیمارستان ندارد و با توجه به نوسانات نرخ ارز، این تمایل کمتر از گذشته شده است. مشارکت خیرین نیز در این زمینه اهمیت دارد.
آقاجانی گفت: یکی از مشکلات دیگر درباره بیمارستان ها موضوع نگهداشت است که حتی بودجه ای برای آن در نظر گرفته نمی شود. سرمایه ای که صرف ساخت و تجهیز بیمارستان می شود، به علت عدم نگهداشت مناسب، هدر می رود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: موضوع دیگر بحث مدیریت بیمارستان است. بهره وری و کیفیت، دو موضوع مهم در زمینه مدیریت بیمارستانی است. در زمینه بهره وری، مدیریت اقتصادی بیمارستان اهمیت دارد که هم در بیمارستان های خصوصی و هم در بیمارستان های دولتی در این رابطه مشکل داریم.
وی افزود: در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طی یک سال اخیر طرحی را برای ارتقای بهره وری آغاز کردیم که بعد از یک سال به نتایجی رسیدیم و با تجمیع اطلاعات در یک سامانه و ایجاد داشبوردهای مدیریتی می توان ۲۰ بیمارستان مربوط به دانشگاه را به صورت روزانه بررسی کنیم و مدیران بیمارستان ها با استفاده از این اطلاعات می توانند برای ارتقای بهره وری بیمارستان های تحت مدیریت خود تلاش کنند.

* اهداف پنجمین کنگره تخصصی ساخت بیمارستان
رضا شاهقدمی دبیر علمی پنجمین کنگره تخصصی و دومین کنگره بین المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات نیز در این مراسم درباره اهداف این کنگره گفت: اولین کنگره ساخت بیمارستان در سال ۹۳ برگزار شد. در آن زمان به این نتیجه رسیدیم که حلقه مفقوده ای برای استفاده از توانمندی گروه مهندسی برای ارتقای سلامت کشور وجود دارد. در این زمینه کمتر کار شده و سازوکار منسجمی برای پیگیری اقدامات مهندسان وجود نداشت.
شاهقدمی اظهار داشت: هدف از این کنگره همکاری و یکپارچه سازی بین کلیه دستگاه ها و نهادهای مرتبط و فعال در حوزه ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات در سطوح نیازسنجی، طراحی، مشاوره، تصویب، پیمانکاری، اجرا، نظارت و بهره برداری جهت افزایش بهره وری منابع و جلب مشارکت های مردمی و ساخت و تجهیز بیمارستان های جدید بر اساس آخرین استانداردهای بین المللی و ملی و خدمات رسانی بهتر به بیماران است.
دبیر علمی پنجمین کنگره تخصصی و دومین کنگره بین المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات بیان کرد: در کنگره امسال ۱۶۰ مقاله دریافت شد که ۴۴ مقاله در سالن یک، ۱۸ مقاله در سالن دو و ۱۹ مقاله در سالن سه ارائه می شود.
شاهقدمی گفت: ساختار کلی که در بحث بیمارستان سازی وجود دارد از محل، بحث های جمعیتی، بیماردهی، همسایگی، معماری و غیره را شامل می شود. در تمام این مراحل، استانداردهای بیمارستانی مداخله می کنند و باید لحاظ شوند. بعد از شکل گیری بیمارستان، موضوع بهره برداری، مدیریت منابع و اعتباربخشی مطرح است که استانداردهای خاصی در این راستا دنبال می شود. همچنین موضوع فاضلاب و زباله های بیمارستانی نیز در این زمینه مطرح است.
دبیر علمی پنجمین کنگره تخصصی و دومین کنگره بین المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات درباره اهمیت تاب آوری بیمارستان ها در شرایط بحران اظهار داشت: بیمارستان ها باید به شکلی ساخته شوند که در شرایط بحران تاب آوری داشته و بتوانند خدمات ارائه کنند که در این کنگره به این موضوع نیز پرداخته می شود.
وی افزود: این کنگره به صورت یک کنگره علمی طراحی شده و تمرکز بر مسائل کاربردی است تا بتوان در ساخت بیمارستان در کشور از این موارد استفاده کرد.

* توجه سازمان ملل به امنیت بیمارستان ها در زمان سوانح
سیامک مقدم مدیرکل دفتر اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران نیز در این مراسم گفت: وظیفه اصلی اسکان بشر به حوزه مسکن و توسعه شهری برمی گردد، اما بخش مهمی از کار ما به موضوع کاهش خطر پذیری در سوانح طبیعی و انسان ساز مرتبط است. اهمیت و نقش بیمارستان ها در مواقعی که حوادث طبیعی و انسان ساز روی می دهد، بسیار مهم است. بعد از سونامی سال ۲۰۰۴ که در چندین کشور در آسیا اتفاق افتاد، سازمان ملل سازماندهی بهتری در برخورد با این وقایع انجام داد و تجربه هایی از این موضوع حاصل شد. بیمارستان ها، مدارس، ساختمان های دولتی و غیره در زمان حوادث نقش بسیار مهمی بر عهده دارند.
مقدم ادامه داد: تعدادی از مراکز درمانی و بیمارستانی کشور ما در زمینه تاب آوری در برابر زلزله دچار ضعف هستند و به همین علت پیشنهاداتی به وزارت بهداشت انجام شد و از طرفی به دولت ژاپن نیز پیشنهاد شد که کمک مالی در این زمینه انجام بدهند. طرحی برای تاب آوری و مقاوم سازی و ارزیابی بیمارستان ها به وزارت بهداشت پیشنهاد شد و هفته گذشته تفاهم نامه مربوطه با وزارت بهداشت در این زمینه امضا شد.
مدیرکل دفتر اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران اظهار داشت: برخی از مقررات و آئین نامه ها درباره ساخت و ساز نیازمند بهبود هستند و در این طرح با همکاری وزارت راه و شهرسازی، وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و سایر نهادهای مرتبط امیدواریم به جمع بندی هایی برسیم که تاکنون اتفاق نیفتاده است.
مقدم افزود: البته طی سال های اخیر کارهای زیادی در زمینه مقاوم سازی و افزایش تاب آوری بیمارستان ها انجام شده است. یکی از مواردی که شاید کمتر به آن پرداخته شده، موضوع غیرسازه ای بیمارستان ها است. در کشور ما در بسیاری از زمینه ها آسیب شناسی انجام می شود، اما کمتر اقدام می شود و در نتیجه باید به مسائلی پرداخت که منجر به حل آسیب ها درباره بیمارستان ها شود. تجربه زلزله کرمانشاه و فرو ریختن بیمارستان نوساز نشان دهنده اهمیت توجه به موضوع ساخت بیمارستان است.
وی بیان کرد: با پیشرفت علم، مقررات ساخت بیمارستان تغییر می کند، اما بسیاری از بیمارستان های کشور با مقرراتی که حدود ۱۰ تا ۱۲ سال پیش تدوین شده، ساخته شده است. در نتیجه ارزیابی و مقاوم سازی بیمارستان ها و مدارس و ساختمان های دولتی نیازمند بازنگری است. می توان بیمارستان ها و مراکز درمانی را مقاوم سازی کرد و لزومی به تخریب بیمارستان نیست.
منبع ایرنا

کلید واژه :

عمر مفید بیمارستان ها

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha