کد خبر : ۳۴۵۰۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

محصولات تراریخته در دو راهی تایید یا تکذیب

محصولات تراریخته (دستکاری ژنتیکی شده) محصولاتی هستند که با اصلاحات ژنتیکی از تزریق ژن بیگانه به بذر اولیه محصول از حالت عادی، خارج و در برابر برخی محدودیت ها مانند کم آبی، شوری آب، بیماری و آفت ها مقاوم و این منجر به تولید انبوه می شود.

محصولات تراریخته در دو راهی تایید یا تکذیب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، تولید و عرضه محصولات تراریخته، موافقان و مخالفانی در کشور دارد که اثبات صحت و سقم ادعاهای هریک از این گروه ها نیازمند کارهای کارشناسی و بررسی های علمی و تخصصی است با این حال اکنون برخی از مواد غذایی در بازار، تراریخته اند به طوری که بنا مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، این نوع محصولات در برخی مناطق کشور، کشت شده است.

** محصولات تراریخته در زنجان کشت نمی شود
مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: محصولات تراریخته در زنجان، کشت نمی شود و تاکنون نیز محصولی از سوی نهادهای بالادستی برای کشت تراریخته در استان معرفی نشده است.
محمدحسین سروش نیا با بیان اینکه مخالفان کشت محصولات تراریخته معتقدند که به جای تولید این محصولات برای جبران نیازهای غذایی کشور باید به واردات، روی آورده شود، خاطرنشان کرد: محصولات وارداتی، اغلب تراریخته هستند. لذا اگر تولید محصول تراریخته در داخل، منفی باشد واردات آن، منفی در منفی است!
وی افزود: مخالفین، معتقدند که اصلاح ژنتیکی انجام شده بر روی گیاهان به سیستم اکولوژی، محیط زیست و سلامت جامعه ضرر می رساند.
سروش نیا ادامه داد: نظر موافقین بر این است که به دلیل محدودیت منابع آبی و زمین های کشاورزی باید این نوع محصولات در داخل کشور، تولید شوند.

** مفید یا مضر بودن محصولات تراریخته، بستگی به چگونگی استفاده دارد
عضو هیات علمی گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه زنجان با بیان این که تولید محصولات تراریخته، موضوع بسیار مهمی است، گفت: این موضوع مانند چاقو است که می تواند هم مفید و هم مضر باشد که این امر، بستگی به نحوه و چگونگی استفاده ما دارد.
دکتر محمدرضا عظیمی با اشاره به این که کشت محصولات تراریخته به دلیل برخی مخالفت ها متوقف شده است، افزود: با این حال، این نوع محصولات به صورت محدود و غیررسمی در برخی نقاط کشور، کشت می شود و در واقع، بین موافقان و مخالفان، معلق مانده است.
وی در خصوص دلایل کشت محصولات تراریخته در کشور، تصریح کرد: کشور و البته دنیا با بحران افزایش جمعیت، محدودیت منابع آب، محدودیت سطح زیر کشت، افزایش دما و تغییر اقلیم، مواجه شده و نه تنها ایران بلکه کل دنیا جهت تامین غذای مردم، ملزم به تولید محصولات تراریخته است.
عظیمی با بیان این که یکی از راه های تولید و تامین غذای مردم، بالا بردن میزان تولید در واحد سطح است، ادامه داد: در این شرایط، اصلاح نباتات به فریاد می رسد که از جمله ابزارهای آن، تولید گیاهان تراریخته است.
عضو هیات علمی گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه زنجان با اشاره به این که گیاه تراریخته دارای ویژگی هایی است که سایر هم گونه هایش ندارند، اظهار داشت: برای مثال برنج به شدت، آفت ساقه خوار دارد. حال اگر بتوان بذری تولید کرد که ژنی بیگانه به آن تزریق شده که آفت نمی تواند به آن حمله کند این نوع برنج، تراریخته است.
وی یادآور شد: نمایندگان مجلس هم در تلاش هستند که تولید محصولات تراریخته به قانون تبدیل شود که صحیحش این است.
عظیمی در خصوص وجود محصولات تراریخته در بازار داخلی، گفت: اکثر روغن ها و ذرت موجود در بازار، تراریخته اند چرا که پتانسیل گیاهی ما طوری نیست که بتوانیم این همه محصول را در داخل، تولید کنیم. البته محصولات تراریخته، مضراتی هم دارند که منکر آن نیستیم اما باید به صورت کنترل شده باشد و از مراحل آزمایشگاهی بگذرد.

** تراریخته بودن محصول باید بر روی آن قید شود
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان نیز در خصوص عرضه محصولات تراریخته در استان، گفت: تعداد محدودی از شرکت ها در زنجان، این نوع محصولات را عرضه می کنند که الزام کرده ایم تراریخته بودن آن را بر روی محصول، قید کنند تا خریدار، با آگاهی آن را کند و تصمیم به خرید بگیرد.
دکتر جواد تاج کی افزود: در صورت ادعای تراریخته بودن محصول فاقد لوگو نیز عرضه کننده باید گواهی یا مستنداتی مبنی بر تراریخته بودن، ارائه دهد تا مجوز عرضه آن صادر شود.
وی با بیان این که آیتم ها و دلایل مختلفی مبنی بر تایید یا رد محصولات تراریخته وجود دارد که هیچ کدام هم به طور قطع، تایید نشده اند، افزود: واقعا نمی دانیم خوب است یا بد چرا که اگر مضر است نباید اجازه تولید داده شود و اگر مفید است نباید جلوی تولید آن گرفته شود.
تاج کی خاطرنشان کرد: محصولات تراریخته دارای مزایایی است از جمله این که تولید انبوه می شود و از سموم کشاورزی، استفاده نمی شود چون خودشان مقاوم شده اند در حالی که مخالفان، همین عدم تولید آفت و عدم استفاده از سموم را عیب می دانند که نیاز به بررسی مفصل دارد تا تصمیم نهایی گرفته شود.
منبع ایرنا

کلید واژه :

تحقیقات

،

محصولات تراریخته

،

تحقیقات تراریخته

،

محصولات تراریخته

،

تراریخته

،

بهداشت

،

دستکاری ژنتیک

ثبت نظرات
captcha