کد خبر : ۳۴۵۰۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تهدید اردبیل با افزایش زباله های صنعتی

مدیرکل محیط زیست اردبیل حفاری های معادن، رشد شهرنشینی و زباله های صنعتی را از مهمترین دلایل فرسایش خاک برشمرد و تاکید کرد که عدم توجه به آن معضل جدی را در اردبیل ایجاد خواهد کرد.

تهدید اردبیل با افزایش زباله های صنعتی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد خداپرست در گفتگو با خبرنگار تصریح کرد: بهره گیری از سموم و آفت کش ها و تغییر کاربری های بی رویه و بدون برنامه ریزی شده در کنار رشد روزافزون شهرنشینی از جمله مهمترین دلایل فرسایش و آلودگی خاک و ازبین رفتن زمین های حاصلخیز است.

وی با اشاره به اینکه مصرف بیش از حد کودهای شیمیایی نیز در آلودگی خاک تاثیرگذار است، افزود: افزایش زباله های شهری و جذب شدن مواد شیمیایی در خاک و چرای بیش از حد و خارج از عرف منابع طبیعی بر فرسایش مضاعف خاک دامن می زند.

مدیرکل محیط زیست استان به فرارسیدن روز جهانی خاک اشاره کرد و ادامه داد: شعار سال جاری برای گرامیداشت این روز «پیش به سوی رفع آلودگی خاک» تعیین گردیده و با آگاهی بخشی عمومی روش های بهره برداری هر چه مناسب از خاک و جلوگیری از تخریب و فرسایش آن نهادینه خواهد شد.

خداپرست اضافه کرد: شهرستان پارس آباد به عنوان یکی از مناطق مستعد استان در بخش کشاورزی محسوب شده و در این راستا برنامه های ویژه ای برای حفاظت و مراقبت از خاک در این منطقه و دیگر مناطق استان که از پتانسیل های مناسب تولیدی و کشاورزی برخوردار هستند درنظر گرفته شده است.

وی یادآور شد: در طی ماه های گذشته از سوی اداره کل محیط زیست استان اردبیل مشارکت در برگزاری گردهمایی بزرگداشت روز خاک در دانشگاه محقق اردبیلی، کارگاه توانمندسازی زنان روستایی نمین در حفاظت از خاک و هم اندیشی آموزشی با موضوع راه های بهره مندی مناسب از خاک در پارس آباد برگزار گردیده است.

 مدیرکل محیط زیست استان افزود: حفاظت از محیط زیست وظیفه عمومی بوده و باید با آینده نگری و هم افزایی مناسب در حفظ و انتقال آن به آیندگان مسئول باشیم.

خداپرست از تداوم فعالیت های فرهنگی و آموزشی با موضوع حمایت از محیط زیست در مدارس و دستگاه های مختلف اجرایی خبر داد و تصریح کرد: مانور آموزشی در شرایط اضطراری ریزش و نشست مواد شیمیایی که آلودگی خاک را در معرض خطر قرار می دهد از دیگر برنامه های خاص و محوری برای حفاظت از خاک و آگاهی بخشی عمومی است.

منبع مهر

کلید واژه :

ضرورت مدیریت پسماندهای صنعتی

،

بی خطرسازی زباله های عفونی

،

اردبیل

ثبت نظرات
captcha