کد خبر : ۳۴۵۰۰۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رسانه ها و مردم عملکرد نهادها درباره مقابله با آلودگی هوا را مطالبه کنند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: لازم است چگونگی عملکرد دستگاه های اجرایی استان درباره مقابله با پدیده آلودگی هوا توسط رسانه ها و مردم سوال شود که هرکدام در این زمینه چه مقدار کار کرده اند.

رسانه ها و مردم عملکرد نهادها درباره مقابله با آلودگی هوا را مطالبه کنند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، منصور شیشه فروش افزود: قانون هوای پاک سال گذشته به همه دستگاه های اجرایی ابلاغ و وظیفه هرکدام مشخص و تعیین شده است، جای هیچ بهانه و عذری برای انجام ندادن تکالیف محول شده وجود ندارد.
وی ادامه داد: باید از شرکت گاز درباره رساندن گاز به نیروگاه ها، از شهرداری درباره کارآمد بودن سیستم حمل و نقل عمومی، از پلیس راه درباره چگونگی اعمال قانون، از مرکز بهداشت برای فرهنگ سازی و آموزش درباره خود مراقبتی، از شرکت پخش فرآورده های نفتی درباره تامین و توزیع سوخت پاک، از صنعت، معدن و تجارت درباره نظارت بر واحدهای تولیدی آلاینده و از آموزش و پرورش درباره اطلاع رسانی به مدارس در روزهای آلوده و نظارت بر انجام نشدن ورزش در این روزها سوال شود.
وی با تاکید بر اینکه بسیاری از مردم توصیه های داده شده در روزهای آلوده را رعایت نمی کنند، اظهارداشت: برخی قوانین و مصوبه های ابلاغی توسط دستگاه های اجرایی به خوبی اجرا نمی شود.
به گفته وی با وجود همه تاکیدها و اطلاع رسانی ها، در هفته گذشته بر اساس چند گزارش رسیده از مردم در روزهایی که هوای کلانشهر اصفهان آلوده بود، زنگ ورزش در برخی مدارس اجرا شد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان درباره چگونگی تشکیل و عملکرد کارگروه هماهنگی شرایط اضطراری آلودگی هوا توضیح داد: اعضای این کارگروه، مرکز بهداشت، اداره کل هواشناسی، شهرداری، آموزش و پرورش، اداره کل حفاظت محیط زیست، نیروی انتظامی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و استانداری هستند.
شیشه فروش با بیان اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست، دبیری این کارگروه را به عهده دارد، ادامه داد : این اداره کل شاخص های آلودگی هوا و اداره کل هواشناسی، پیش بینی هوا را به کارگروه و مرکز بهداشت اعلام می کنند.
وی با تاکید براینکه تنها مرجع پایش و اعلام آلایندگی ها، محیط زیست است، تصریح کرد: اگر نهادهای دیگر مانند شهرداری و هواشناسی، دستگاه ها و تجهیزات سنجش آلودگی هوا را در اختیار دارند باید همه اطلاعات آنها جمع آوری شود و در اختیار اداره کل حفاظت محیط زیست قرار گیرد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: اگر شاخص آلودگی هوا در محدوده ناسالم قرار گرفت، گزارش آن توسط اداره کل حفاظت محیط زیست به مرکز بهداشت اعلام می شود و در صورت تقاضای مرکز بهداشت، جلسه کارگروه هماهنگی شرایط اضطراری آلودگی هوا تشکیل می شود.
وی در پاسخ به این سوال که برای تعطیل کردن مدارس و مهدکودک ها به هنگام ناسالم شدن هوا چگونه تصمیم گیری می شود، گفت: برای این کار عوامل مختلفی از جمله دمای هوا، شرایط اینورژن (وارونگی هوا)، وزش باد و مسائل اجتماعی در نظر گرفته می شود.
شیشه فروش با تاکید براینکه برخی مواقع تعطیل شدن مدارس مورد سوال و انتقاد قرار می گیرد، اضافه کرد: مسوولان نیروی انتظامی و پلیس راهور برخی مواقع عنوان می کنند که در روزهای تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا، شاهد افزایش ترافیک به دلیل بیرون آمدن مردم هستند.
وی در پاسخ به این سوال که چرا هفته گذشته برای روز یکشنبه 11 آذر که هوا در شرایط ناسالم برای عموم قرار گرفت مدارس تعطیل نشد، گفت: بر اساس گزارش هواشناسی، وزش باد و کاهش آلاینده ها برای اصفهان در این تاریخ پیش بینی شده بود.
، کیفیت هوای کلانشهر اصفهان از هشتم تا یازدهم آذر امسال با شاخص کیفی 151، 157، 150 و 155 (AQI) در شرایط ناسالم برای عموم قرار داشت.
کارگروه هماهنگی شرایط اضطراری آلودگی هوای اصفهان به دلیل افزایش آلاینده های جوی، مهدهای کودک و پیش دبستانی مناطق شش گانه کلانشهر اصفهان و برخی شهرهای استان را برای روز شنبه دهم آذر که شاخص کیفی هوا 150 (AQI) بود تعطیل اعلام کرد اما برای روز یکشنبه یازدهم آذر با شاخص کیفی 155 (AQI)، مدارس یا مهدکودک ها تعطیل نشد.
شاخص کیفی هوا از صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم و 301 تا 500 خطرناک است.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

آلودگی هوای تهران

،

ازن

،

کاهش عمر

،

افزایش بیماری های تنفسی

،

بحران آلودگی هوا

،

هوای آلوده عمر کودکان

،

ریزگرد

،

گرد و غبار

،

آلودگی هوا

،

طرح کاهش

،

طرح کاهش آلودگی هوا LEZ

ثبت نظرات
captcha