کد خبر : ۳۴۵۰۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

واگذاری مرجعیت ملی تسهیلات جهانی محیط زیست پس از سه دهه

سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به واگذاری مرجعیت علمی تسهیلات جهانی محیط زیست به سازمان حفاظت محیط زیست به انتقادات مطرح شده نسبت به تعیین وزارت جهاد کشاورزی به عنوان «مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی» واکنش نشان داد.

واگذاری مرجعیت ملی تسهیلات جهانی محیط زیست پس از سه دهه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست در این مطلب با اشاره به مصوبه هیات وزیران درباره مرجعیت ملی تسهیلات جهانی محیط زیست آمده است: « هیات وزیران ۱۳ آبان ماه سال جاری واگذاری مرجعیت ملی (فوکال پوینت) تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) به سازمان حفاظت محیط زیست را پس از سه دهه تصدی آن توسط وزارت امور خارجه به تصویب رساند. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که اختیارات سازمانی که باید سیاستگذار امور محیط زیست و پاسدار صیانت از آن باشد، متأسفانه به دلیل عدم شناخت از گذشته های دور در دستگاه دیگری قرار داده شد. تسهیلات جهانی محیط زیست همانگونه که از عنوان آن معلوم است پشتوانه بین المللی و البته ارزشمندی است که منابع آن توسط کشورهای عضو سازمان ملل متحد تامین می شود.

از سویی بر اساس بررسی های انجام شده و با وجود تلاش های مسئولان قبلی این مرجعیت، برخورداری ایران از تسهیلات یاد شده، در کمترین میزان خود و از کشورهای سوریه و عراق نیز کمتر است.»

سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: «هیات وزیران با تصمیم منطقی، آزمون مهمی را پیش روی این سازمان قرار داده است. روشن است در حال حاضر شرایط اقتصادی و بین المللی ویژه ناشی از تحریم های بی سابقه و یک طرفه آمریکا حتی مجامع علمی و بین المللی را نیز وادار کرده است تا علی رغم میل باطنی حمایت های قانونی و تکلیفی خود را از فعالیت ها و پروژه های بشردوستانه و محیط زیستی متوقف یا کمرنگ کنند، بدون تردید شایستگی های مورد انتظار از همکاران این سازمان بالنده در استفاده از این دستاورد، موجب تحولات بیشتری خواهد شد که به تدریج روند احیای محیط زیست کشور را به همراه خواهد داشت.»

 در ادامه این مطلب با انتقاد از موضع برخی منتقدان و وبلاگ نویسان نسبت به  تصمیم هیات وزیران برای تعیین وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی آورده است: « هیات وزیران در همان جلسه، وزارت جهاد کشاورزی را به عنوان «مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی» و تمامی پروتکل های مرتبط تعیین کرد. متاسفانه برخی مدیران سابق سازمان حفاظت محیط زیست که در حال حاضر در سازمان حضور ندارند، بدون اشاره به برکات انتقال مرجعیت ملی تسهیلات جهانی محیط زیست، مدعی شده اند که «سازمان حفاظت محیط زیست مرجعیت ملی تنوع زیستی را بعد از دو دهه به وزارت جهاد کشاورزی بخشید» 

در بخش دیگری از این گزارش سازمان حفاظت محیط زیست با به ارایه توضیحاتی درباره مرجعیت ملی تنوع زیستی پرداخته و آورده است: «مرجعیت ملی تنوع زیستی (CBD Focal Point) هرگز در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار نداشته است. طی دو دهه گذشته وزارت امور خارجه بدون اخذ هر گونه مصوبه قانونی یا مصوبه هیات محترم وزیران، مدیران و کارشناسان خود را به عنوان مرجع ملی (فوکال پوینت) معرفی کرده بود.

بر اساس ماده ۱۱ قانون ایمنی زیستی، مصوب ۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی، مرجعیت ملی یکی از پروتکل های ذیل کنوانسیون تنوع زیستی (پروتکل کارتاهنا)، به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است.

«پروتکل ناگویا» ذیل کنوانسیون تنوع زیستی، مربوط به دسترسی و تسهیم منافع گونه های غذا و کشاورزی است که مذاکرات مرتبط را نیز طی سالیان متمادی به طور عمده همکاران بخش کشاورزی انجام داده اند.

 وزارت جهاد کشاورزی برخلاف ادعای مطرح شده تنها بهره بردار تنوع زیستی نیست بلکه حفظ و صیانت بخش عمده ای از پوشش گیاهی عرصه هایی که تنوع زیستی را در دل خود جا داده اند (جنگل ها، مراتع و بیابان ها) مطابق قانون، بر عهده وزارت جهاد کشاورزی، از جمله سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری است. در کشورهایی که مرجعیت ملی تنوع زیستی بر عهده سازمان یا وزارت محیط زیست قرار دارد، جنگل ها، مراتع و شیلات نیز جزو محیط زیست هستند. در ایران، سازمان حفاظت محیط زیست سیاستگذار، ناظر و راهبر تنوع زیستی است.

هیات محترم وزیران با درک صحیح موضوع و پیگیری های سازمان حفاظت محیط زیست، مقرر و تأکید کرده است که مرجعیت ملی موضوعات اختصاصی ذیل کنوانسیون (مانند زیستگاه های طبیعی و تنوع زیستی دریایی) بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست قرار داشته باشد.»

در پایان این مطلب تاکید شده است:« واگذاری مرجعیت ملی تنوع زیستی از یک دستگاه بدون ارتباط مأموریتی (وزارت امور خارجه) به یک دستگاه هم اندیش و همکار مرتبط با سازمان حفاظت محیط زیست، گامی رو به جلو ارزیابی میشود. نکته مهم این که به هر حال مرجعیت تنوع زیستی مانع از اعمال مدیریت، سیاستگذاری و نظارت این سازمان نخواهد بود و سازمان حفاظت محیط زیست با اختیاراتی بیش از گذشته به انجام وظایف حاکمیتی خود اهتمام خواهد ورزید.»

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

تسهیلات جهانی محیط زیست

ثبت نظرات
captcha