کد خبر : ۳۴۴۹۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نشت فلزات سنگین در غذا هشداری که جدی گرفته نمی شود

همزمان با روز جهانی خاک، مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، نسبت به آلودگی خاک از طریق سموم کشاورزی هشدار داد و گفت: فلزات سنگین باقیمانده در مواد غذایی که ناشی از سموم دفع آفات است؛ مهمترین علت ابتلا به انواع سرطان است.

نشت فلزات سنگین در غذا هشداری که جدی گرفته نمی شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، امروز (۱۴ آذرماه و پنجم دسامبر)، «روز جهانی خاک» است. شاید در نگاه اول این طور به نظر برسد که کشور ما در حوزه خاک هیچ مشکلی ندارد اما واقعیتی که کمتر بدان پرداخته شده آن است که گرچه هنوز خاک مثل آب عامل محدودکننده ای برای توسعه در کشور به حساب نمی آید اما اگر روند کنونی در بهره برداری از این عنصر حیاتی طی شود و هیچ تدبیر حفاظتی اتخاذ نشود، وضعیت خاک هم مشابه آب بحرانی می شود.

علی مریدی با تاکید بر اینکه خاک در کنار دو عنصر آب و هوا، حیات را می سازند، به گفت: متاسفانه در کشور ما همیشه به «خاک» و ضرورت حفاظت آن کمتر توجه شده است. اگرچه سرزمین ایران بهره مند از خاک مساعد و حاصلخیز است و کمتر «خاک» محدودیتی برای حوزه کشاورزی ایجاد کرده است اما اگر نسبت به حفظ این عنصر هوشیارانه عمل نکنیم قطعا در این زمینه هم دچار بحران خواهیم شد.

آلودگی خاک با امنیت غذایی گره خورده است

شاید عامل دیگر در کم توجهی به آلودگی خاک آن است که برخلاف هوا و آب آلودگی خاک به راحتی به چشم نمی آید. علی مریدی با تایید این موضوع و با اشاره به احتمال آلودگی خاک به فلزات سنگین ناشی از سموم دفع آفات کشاورزی گفت: آلودگی خاک به طورمستقیم با امنیت غذایی گره خورده است، به طوری که اگر خاکی از طریق سموم آلوده باشد، آلودگی به طور قطع جذب گیاهان و محصولات غذایی می شود.

این کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در حوزه آلودگی خاک، مهمترین عامل، فلزات سنگین است که بر اثر استفاده بی رویه از سموم باعث آلودگی خاک و به تبع آن آلودگی محصولات غذایی می شود و دلیل عمده ابتلا به سرطان ها فلزات سنگین باقیمانده در مواد غذایی است.

فلزات سنگین باقیمانده در محصولات کشاورزی بیش از حد استاندارد است

مدیر دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این پرسش که آیا اطلاعات و آمار دقیقی در مورد باقیمانده فلزات سنگین در محصولات کشاورزی در دسترس است و آیا سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه مطالعه ای داشته است، گفت: این موضوع در کارگروه امنیت غذایی با حضور سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت پیگیری می شود. روند بررسی ها بدین شکل است که از محصولات کشاورزی نقاط مختلف کشور، نمونه برداری می شود. نتیجه همین مطالعات نشان می دهد که سموم و فلزات سنگین باقیمانده در محصولات غذایی بیش از حد استاندارد و نگران کننده است چون این گزارشات پراکنده و محرمانه است، من اطلاعات دقیقی از جزییات آن ندارم.

مریدی ضمن انتقاد از وضعیت کشاورزی کشور اظهار کرد: به دلیل مصرف بی رویه کود و سموم در حوزه کشاورزی اکولوژیک و پایدار، وضعیت مناسبی نداریم البته وزارت جهاد کشاورزی سعی دارد به سمت کشاورزی اکولوژیک و محصولات ارگانیک پیش رود تا باقیمانده سموم در محصولات غذایی به حداقل ممکن برسد و کمترین مخاطره را برای سلامت انسان داشته باشد. 

وی در پایان تاکید کرد: بررسی آماری بین الگوی غذایی و باقیمانده مواد خطرناک در محصولات غذایی خیلی جدی گرفته نشده است درحالی که باید مطالعات گسترده ای در این زمینه صورت گیرد. به هر حال آلودگی خاک علیرغم غیرقابل مشاهده بودن می تواند به شدت خطرناک باشد.

، پیش از این کیوان غیبی - کارشناس مسئول ثبت سرطان استان کرمانشاه - در گفت وگو با  با اشاره به شیوع سرطان دستگاه گوارش در کشور در دهه های اخیر، یکی از دلایل شیوع این نوع سرطان را استفاده بی رویه از سموم و کودهای شیمیایی در بخش کشاورزی مطرح کرده و گفته بود که این سموم شیمیایی در طبیعت به آسانی تجزیه نمی شوند و به اندازه کم یا زیاد در خاک ، آب ، محصولات کشاورزی، گوشت و شیر حیوانات سپس در بدن انسان ذخیره می شوند و بیماری هایی چون انواع سرطان، معلولیت های جسمی و ذهنی مادرزادی، حساسیت ها، بیماری های عصبی و حتی نازایی و سقط جنین در زنان و عقیمی در مردان را ایجاد می کنند.

همچنین محمد حقانی - رئیس کمیته محیط زیست دوره چهارم شورای اسلامی - اعلام کرده بود که در شهر تهران فلزات سنگین همچون سرب، نیکل و کروم وارد خاک و گیاهان و از آن طریق وارد زنجیره غذایی انسان و حیوانات می شود. این آلاینده ها آثار مخربی بر جاندارانی که در چنین مناطقی زندگی می کنند، بر جای می گذارند و این اثر در انسان ها به مراتب بیشتر است.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

نشت فلزات سنگین

،

فلزات سنگین

ثبت نظرات
captcha