کد خبر : ۳۴۴۹۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

"روز جهانی خاک" و تاکید بر خطر آلودگی خاک برای جهانیان

تخریب خاک را متوقف کنید!

با وجودی که می توانیم بسیاری از تغییراتی را که روی سیاره مان موجب شده ایم مشاهده کنیم اما برخی از تأثیرات ما روی زمین تقریباً غیرقابل رؤیت هستند و "آلودگی خاک" را می توان یکی از این تغییرات دانست.

تخریب خاک را متوقف کنید!

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، امروز در تاریخ ۵ دسامبر دانشمندان، سازمان های تحقیقاتی و افراد در سراسر جهان "روز جهانی خاک" را برای درک نقش حیاتی خاک سالم به منظور حفظ آینده نظام غذایی و بهره مندی از سیاره ای پایدار گرامی می دارند.

امسال هدف روز جهانی خاک با شعار "تخریب خاک را متوقف کنید"، افزایش آگاهی ها و همکاری مردم در زمینه آلودگی خاک است.

یک سوم خاک کره زمین در حال حاضر تخریب شده است و هنوز هم خطر پنهانی برای افزایش این تخریب وجود دارد. آلودگی خاک می تواند غیرقابل مشاهده بوده و بعید به نظر برسد اما هر کسی در هر نقطه ای از زمین می تواند تحت تاثیر آن قرار بگیرد.

با افزایش جمعیتی که انتظار می رود تا سال ۲۰۵۰ میلادی به ۹ میلیارد نفر برسد، آلودگی خاک مشکل جهانی است که خاک را تخریب، آب و غذا را مسموم و هوا را آلوده می کند. خاک پتانسیلی بالا برای تصفیه و تعدیل آلاینده ها و حتی تعدیل تخریب خود و نیز کاهش اثرات منفی آلاینده ها دارد، اما با این حال این پتانسیل محدود است.

بیشتر آلاینده ها از فعالیت های انسانی از قبیل شیوه های کشاورزی ناپایدار، فعالیت های صنعتی و معدن کاری، زباله های شهری تفکیک نشده و دیگر اعمال ضد زیست محیطی نشأت می گیرند.

با پیشرفت تکنولوژی، دانشمندان قادر شدند تا آلودگی های ناشناخته قبلی را شناسایی کنند، اما در عین حال این پیشرفت های تکنولوژیکی منجر به ورود آلودگی های جدید به محیط زیست شده است.

بنابر گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل متحد، از اهداف برنامه توسعه پایدار سازمان ملل متحد توجه مستقیم به منابع خاک به خصوص آلودگی خاک و تخریب آن در رابطه با امنیت غذایی است.

باید توجه داشت که خاک چیزی بیشتر از تنها خاکروبه است. وضعیت خاک همه چیز از سلامت انسان گرفته تا تغییرات اقلیمی را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

زمین و خاک، پایه و اساس توسعه پایدار کشاورزی، عملکردهای ضروری اکوسیستم ها و امنیت غذایی و کلید حفظ حیات روی زمین هستند و بسیاری از اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد بر این تاکید دارند که سلامت خاک، کلید سلامت محیط زیست و انسان است.

طبق اعلام سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد (FAO) در صورتی که تخریب خاک با روند کنونی تداوم یابد، خاک سطحی جهانی تا ۶۰ سال آینده به طور کامل فرسایش می یابد.

در سال ۲۰۱۷ میلادی مقامات سازمان ملل متحد خواستار مدیریتی قوی تر برای خاک این سیاره شدند که به عنوان منبعی طبیعی و حیاتی می تواند به تلاش های مقابله با تغییرات اقلیمی کمک کند یا آن ها را با شکست مواجه سازد.

دکتر کریستین نیکولز، محقق  کشاورزی نیز می گوید: در زمینه مبارزه با تغییرات اقلیمی با تهدیدهایی مواجه هستیم که تمرکز بر سلامت خاک می تواند آن ها را حل کند.

وی ادامه می دهد: اگر بتوانیم سیستم های تولید کشاورزی طراحی کنیم که از شیوه های مبتنی بر زیست شناختی برای احیای خاک استفاده کنند، می توانیم کربن بیشتری حفظ کنیم. برای مثال ماده آلی خاک را ایجاد کنیم. این امر هم چنین با کاهش استفاده از کودهای نیتروژنی باعث کاهش انتشار دی نیتروژن مونوکسید می شود. به نظر می رسد این سیستم ها نسبت به بلاتکلیفی آب و هوایی نیز منعطف تر باشند.

در سال جاری میلادی (۲۰۱۸) اقتصاد اکوسیستم ها و تنوع زیستی برای کشاورزی و غذا (TEEBAgriFood) چارچوبی جدید برای ارزیابی سیستم غذایی را به طور جامع تر ارائه داد که با آن دانشمندان، محققان و دیگر افراد می توانند طیف وسیعی از تاثیرات مثبت و منفی زنجیره غذایی را از خاک مزرعه تا دفع مواد غذایی در نظر بگیرند.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی سازمان غیرانتفاعی فودتانک، امروزه سیستم های غذایی به شکلی محدودتر و ناهموارتر تحت عنوان بهره وری در هکتار مشاهده می شوند. برای مقابله با مسائل مربوط به تغییرات اقلیمی و همچنین امنیت غذایی و بهداشت جهانی همه سیاست گذاران، دانشگاهیان، دانشمندان و مصرف کنندگان باید ماهیت متقابل تمامی این سیستم ها را بشناسند.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

سوپرجاذب زیست تخریب پذیر

،

اصلاح خاک

،

کاهش مصرف آب

ثبت نظرات
captcha