کد خبر : ۳۴۴۹۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نظارت دقیق محیط زیست بر محصولات تراریخته

مشاور بیوتکنولوژی رییس سازمان محیط زیست ضمن پاسخگویی به برخی انتقادات درباره واگذاری مرجعیت کنوانسیون تنوع زیستی به وزارت جهاد کشاورزی، واگذاری مسئولیت «جف» به سازمان محیط زیست را یک فرصت برای دریافت تسهیلات مالی بین المللی دانست و گفت: متاسفانه میزان دریافت اعتبارات مالی از «جف» توسط کشور ما حتی از افغانستان هم پایین تر است.

نظارت دقیق محیط زیست بر محصولات تراریخته

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نیره خوش خلق سیما در نشست خبری شورای ملی ایمنی زیستی در سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: کنوانسیون تنوع زیستی مهم ترین کنوانسیون بین المللی است که  به منظور حفاظت و بهره برداری پایدار از تنوع زیستی ایجاد شده است. یکی از وظایف مهم این کنوانسیون استفاده از تنوع زیستی در جهت حفظ منافع نسل های کنونی و آینده است.

وی با اشاره به این که از ۲۲ سال پیش کشور ما به عضویت کنوانسیون تنوع زیستی در آمده است، گفت : طی ۲۲ سال گذشته مسئولیت این کنوانسیون بر عهده وزارت امور خارجه کشور ما بود و در تصمیم جدید دولت مرجعیت این کنوانسیون به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده است.

خوش خلق سیما در پاسخ به برخی انتقادات در مورد واگذاری مرجعیت کنوانسیون تنوع زیستی به وزارت جهاد کشاورزی اظهارکرد:  طی ۲۲ سال گذشته  تنها یک بار نماینده محیط زیست در جلسات کنوانسیون تنوع زیستی  حضور پیدا کرده بود و صندلی محیط زیست همواره در کنوانسیون تنوع زیستی خالی بود. امسال دکتر امیدی نیا - معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست - به عنوان نماینده سازمان حفاظت محیط زیست در کنوانسیون تنوع زیستی حاضر شد.

دبیر شورای ملی ایمنی زیستی با بیان این که پروتکل «کارتاهینا» به عنوان زیر مجموعه کنوانسیون تنوع زیستی شکل گرفته است، گفت : مرجع ملی این پروتکل وزارت جهاد کشاورزی است و اگر هم نماینده ای از این وزارتخانه در کنوانسیون تنوع زیستی حاضر شود، ایرادی ندارد.

خوش خلق سیما با تاکید بر اینکه کار گروه ایمنی زیستی در سازمان حفاظت محیط زیست به منظور تدوین آیین نامه و دستورالعمل های لازم برای نظارت بر واردات و تولید محصولات تراریخته تشکیل شده است، گفت : ارزیابی ریسک محصولات تراریخته در کار گروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست صورت می گیرد. نتایج بررسی های این کار گروه به وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت اعلام می شود.

وی با تاکید بر این که سازمان حفاظت محیط زیست از طریق کار گروه ایمنی زیستی بر واردات محصولات تراریخته نظارت کامل دارد، اظهار کرد: این سازمان ارزیابی های وزارت جهاد کشاورزی را در مورد این محصولات بررسی و نظر خود را درباره آن ها اعلام می کند.

مشاور بیوتکنولوژی رئیس سازمان حفاطت محیط زیست با اشاره به فعالیت کمیته صدور مجوز واردات و رها سازی محصولات تراریخته در وزارت جهاد کشاورزی ، گفت : از سال ۹۴ این کمیته با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف از جمله وزارت علوم، وزارت بهداشت و دفتر محیط زیست وزارت جهاد کشاورزی و سایر بخش های مرتبط این وزارتخانه تشکیل شده است. تا قبل از تشکیل این کمیته تمام محصولات تراریخته بدون هیچ نظارتی وارد کشور می شد.

خوش خلق سیما با اشاره به روند صدور مجوز واردات محصولات تراریخته به کشور گفت : بر اساس آیین نامه های کمیته صدور مجوز واردات و رهاسازی محصولات تراریخته، هر محصولی برای ورود به کشور حتما باید اجازه واردات آن در چهار کشور اروپایی صادر شده باشد، همچنین کشور مبدا حتما باید خودش مصرف کننده آن محصول باشد و اجازه کشت محصول را در کشور خودش بدهد. افزون بر اینها این محصول باید به کشورهای پیشرفته از جمله ژاپن، کانادا، استرالیا، روسیه و آمریکا وارد، کشت و مصرف شده باشد.

وی با بیان این که دو آزمایشگاه مجهز و پیشرفته در کشور برای ردیابی و آنالیز ریسک محصولات تراریخته داریم، گفت : یک آزمایشگاه برای وزارت علوم و دیگری برای وزارت جهاد کشاورزی است که هر دو مسائل مختلف مربوط به محصولات تراریخته را رصد می کند و از همه محصولات وارداتی نمونه برداری می کنند.

خوش خلق سیما با اشاره به واگذاری مرجعیت کنوانسیون تنوع زیستی به وزارت جهاد کشاورزی، خاطر نشان کرد: این موضوع فرصت و ماموریت هایی را برای سازمان محیط زیست نیز ایجاد می کند.

وی در ادامه با اشاره به این که مرجعیت جف (تسهیلات جهانی محیط زیست) به سازمان حفاظت محیط زیست سپرده شده است، گفت : جف بودجه بسیار خوبی در اختیار دارد که برای حفظ زیر ساخت های محیط زیست به کشورها ارائه می دهد.

مشاور بیوتکنولوژی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تاکنون «جف» برای پرداخت تسهیلات مالی به کشورها در حوزه محیط زیست هفت فاز را اجرا کرده است که  در کشور ما تنها از فاز یک و فاز چهار استفاده شده و متاسفانه برای استفاده از تسهیلات مالی سایر فازهای «جف» پروژه ای از سوی ایران تحویل داده نشده است.

خوش خلق سیما همچنین در پاسخ به انتقادات، اظهار کرد: اتفاقا کسی که بیشترین مخالفت را با واگذاری مرجعیت «جف» از وزارت امور خارجه به سازمان محیط زیست داشت، خانم معصومه ابتکار – رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست - بود. او این طور مطرح می کرد که وضعیت سیاسی کشور ما به شکلی است که بهتراست مرجعیت ملی (فوکال پوینت) «جف» بر عهده وزارت امور خارجه باشد.

وی ادامه داد: این در حالی است که سازمان محیط زیست به عنوان یک نهاد غیر سیاسی بهتر می تواند اعتبارات «جف» را به منظور تقویت زیرساخت های محیط زیستی دریافت کند.

مشاور بیوتکنولوژی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: طی ۲۲ سال گذشته که ایران به «جف» ملحق شده است، تنها ۱۷۰ میلیون دلار تسهیلات مالی دریافت کرده ایم این در حالیست که  برزیل ۸۳۶ میلیون دلار ، فیلیپین ۵۹۲ میلیون دلار ، هند ۷۳۴ میلیون دلار ، مصر ۴۸۴ میلیون دلار ، آرژانتین ۳۹۴ میلیون دلار ، ترکیه ۳۱۹ میلیون دلار و افغانستان ۱۹۶ میلیون دلار دریافت کرده است.

وی تاکید کرد: متاسفانه کشور ما حتی از افغانستان هم تسهیلات مالی کمتری از «جف» دریافت کرده است. این در حالی است که ما حق عضویت پرداخت می کنیم اما نتوانسته ایم از اعتبارات بین المللی در این حوزه به خوبی استفاده کنیم.

ادامه دارد...

منبع ایسنا

کلید واژه :

تحقیقات

،

محصولات تراریخته

،

تحقیقات تراریخته

،

محصولات تراریخته

،

تراریخته

،

بهداشت

،

دستکاری ژنتیک

ثبت نظرات
captcha