کد خبر : ۳۴۴۹۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از رنگ های حلال پایه موجب تشکیل ازون تروپوسفری است

رئیس موسسه پژوهش علوم و فناوری رنگ و پوشش با اشاره به مضرات رنگ های حلال پایه اظهار داشت: استفاده از این رنگ ها در خط های ترافیکی در تشکیل لایه ازون تروپوسفری نقش دارد.

استفاده از رنگ های حلال پایه موجب تشکیل ازون تروپوسفری است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر زهرا رنجبر در پنجمین همایش ملی رنگ های ترافیکی، خط کشی و ایمنی راه ها در مورد تاثیر رنگ های ترافیکی بر محیط زیست صحبت کرد و با ارائه تعریف توسعه پایدار، بیان داشت: بر اساس تعریف سازمان ملل متحد در سال 1987 توسعه پایدار توسعه و پیشرفت نسل حاضر با حفظ منابع برای توسعه نسل آینده است، محیط زیست باید حفظ و در مصرف منابع طبیعی صرفه جویی شود.
وی افزود: بر اساس پیش بینی ها تا سال 2050 حدود 9 میلیارد نفر انسان روی کره زمین زندگی می کنند و مطالعات نشان می دهد آلایندگی در یک منطقه از کره زمین در مناطق دیگر نیز منتشر می شود و موثر است.
دکتر رنجبر در ادامه به لایه ازون و موقعیت آن اشاره کرد و اظهار داشت: می دانیم لایه ازون در لایه استراتوسفر قرار دارد و محافظ کره زمین در فیلترینگ انواعی از امواج UV است؛ بیش از 99 درصد پرتوهای مضر برای زندگی روی زمین را جذب می کند.
وی توضیح داد: همچنین بعضی ترکیبات آلاینده VOC و اکسید نیتروزن یا ناکس ها در مجاورت اشعه فرابنفش UV موجب تشکیل لایه ازون روی لایه تروپوسفری (سطح زمین) می شود که به شدت برای محیط زیست و سلامتی انسان مضر است.
دکتر رنجبر افزود: بر اساس مطالعات در سال 2010 بیش ار 150 هزار نفر در 35 کشور به دلیل آن فوت کرده اند و پیش بینی می شود تا سال 2050 حدود 750 هزار مرگ و میر ناشی از ازون تروپوسفریی داشته باشیم.
سخنران پنجمین همایش رنگ های ترافیکی، خط کشی و ایمنی راه ها با اشاره به وجود ترکیبات آلاینده فرار در رنگ های ترافیکی گفت: تولوئن به عنوان یک حلال خوب در رنگ های ترافیکی که برای خط کشی ها وجود دارد.
وی با اشاره به ممنوعیت استفاده از این نوع حلال ها در کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت: این حلال ها بعد از مدتی وارد محیط شده و موجب تخریب زیاد محیط زیست می شود.
دکتر رنجبر به انجام مطالعه ای در یک شهر کوچک لهستان برای بررسی میزان تاثیرگذاری رنگ های حلال پایه بر آلودگی شهر اشاره کرد و افزود: از آنجا که آمار کافی در مورد خط کشی های تهران نیست؛ این مطالعه را در مورد شهر کراکوف در جنوب لهستان انجام دادیم که شهر آلوده ای است.
دکتر رنجبر گفت: در این شهر 126 هزار متر مربع راه وجود دارد که 76 تن رنگ ترافیکی برای آن استفاده شده است، تحقیقات نشان داد به ازای هر تن رنگ حدود 557 کیلو ازون تروپوسفریی تولید می شود؛ وقتی تولوئن را از رنگ خارج و حلال دیگری جایگزین کنیم، 257 کیلو و اگر حلال آب پایه باشد، 36 کیلو ازون تروپوسفریی تولید می شود.
وی در پایان نتیجه گیری کرد: توسعه فناوری در صنعت رنگ بر اساس محیط زیست بوده است و وقتی در دهه 60 میلادی مسائل زیست محیطی مطرح شد این صنعت به سوی لحاظ این موارد با استفاده از فناوری های جدید پیش رفت.
همزمان با پنجمین همایش ملی رنگ های ترافیکی، خط کشی و ایمنی راه ها که دو روز ( 13 و 14 آذر) در محل پژوهشگاه برپاست، نمایشگاهی با حضور شرکت های تولیدکننده رنگ برپاست.
همچنین 10 مقاله به دبیرخانه همایش رسیده و در همایش ارائه می شود و 10 کارگاه آموزشی برای دانشجویان و علاقمندان برگزار شده است.

منبع ایرنا

کلید واژه :

رنگ های حلال

،

ازون توپوسفری

،

ازون

،

توپوسفر

ثبت نظرات
captcha