کد خبر : ۳۴۴۹۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

موافقت سازمان محیط زیست با تولید پنبه تراریخته

رئیس کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به موافقت این سازمان با تولید داخلی پنبه تراریخته گفت: مخالفان محصولات تراریخته که نگران سلامت جامعه هستند باید نسبت به محصولات وارداتی تراریخته نگرانی بیشتری داشته باشند چون طی ۲۰ سال گذشته تراریخته های وارداتی سهم عظیمی در سفره های ما ایرانیان داشته است.

موافقت سازمان محیط زیست با تولید پنبه تراریخته

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، محمود تولایی در نشست خبری شورای ملی ایمنی زیستی که امروز (۱۴ آذر) در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با اشاره به قانون ملی ایمنی زیستی گفت: این قانون مشتمل بر ۱۱ ماده و هشت تبصره است که در ماده ۲ آمده که کلیه امور مربوط به تولید، رهاسازی، نقل و انتقال داخلی و فرامرزی، صادرات و واردات، خرید و فروش و مصرف موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی باید با رعایت قانون ایمنی زیستی صورت گیرد و تنها در این صورت مجاز است.

وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تولیدات کشاورزی و منابع طبیعی و وزارت بهداشت در حوزه تولید مواد غذایی و بهداشتی و مواد پزشکی مسئولیت دارند. همچنین سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه حیات وحش و محصولاتی که سایر دستگاه ها تولید می کنند باید ارزیابی های مخاطرات زیستی را انجام دهد.

رئیس کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه هر سه دستگاه وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست باید ظرفیت سازی لازم را برای انجام وظیفه تخصصی خود در حوزه محصولات تراریخته انجام دهند، گفت: در هر یک از این دستگاه ها کارگروه مستقلی برای ایمنی زیستی مستقر شده است.

تولایی با اشاره به بررسی و ارزیابی مخاطرات زیست محیطی تولید و رهاسازی پنبه تراریخته تصریح کرد: اخیرا مراحل مختلف صدور مجوز رهاسازی پنبه تراریخته در سه دستگاه وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست پیگیری می شود. درخواست کننده رهاسازی پنبه تراریخته در کنار این درخواست مجموعه مفصلی از اطلاعات آزمایشگاهی و علمی را ارائه داده است که این اطلاعات به منظور بررسی جوانب زیست محیطی در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست نیز قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه بر مبنای استانداردهای مورد استفاده در اروپا، کشورهای آسیایی و آمریکا یک چارچوب برای ارزیابی مخاطرات زیست محیطی محصولات تراریخته تهیه کرده ایم اظهارکرد: مستندات ارائه شده از سوی درخواست کننده های تولید محصول تراریخته را در قالب این استانداردها ارزیابی می کنیم. در مورد تولید پنبه نیز در هشت زمینه سوالات و ابهاماتی برای ما وجود داشت که این سوالات را به دبیر کمیته صدور مجوز تولید محصولات تراریخته در وزارت جهاد کشاورزی ارسال کرده ایم. این کمیته نیز با همکاری درخواست کننده پاسخ های علمی را برای ما فرستادند.

رئیس کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به بررسی مسائل مختلف مربوط به تولید و رهاسازی پنبه تراریخته در این کارگروه گفت: در کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست چهار نفر از کارشناسان معاونت های مختلف سازمان حضور دارند و برای بررسی مسائل پنج دستورالعمل تهیه شده است. ارزیابی مخاطرات زیست محیطی رهاسازی محصولات تراریخته، ارزیابی مخاطرات احتمالی مرتبط با ترانزیت محصولات تراریخته، آگاه سازی عمومی، گزارش پایش زیست محیطی پس از رهاسازی محصولات تراریخته و گزارش مدیریت مخاطرات احتمالی ناشی از رهاسازی یا واردات محصولات تراریخته پنج دستورالعمل تهیه شده در کارگروه ایمنی زیستی سازمان محیط زیست است.

تولایی در ادامه در مورد الحاق ایران به «تسهیلات جهانی محیط زیست» (جف) اظهار کرد: همکاری ما با کنوانسیون های بین المللی مختلف بر مبنای حق عضویت است و باید به موازات پرداخت حق عضویت از تسهیلات و فرصت های این کنوانسیون ها نیز استفاده کنیم. تکالیف همه دستگاه های تخصصی باید این باشد که در حوزه فعالیت خود فعالانه عمل کنند و شرایط احراز دریافت اعتبار را فراهم کنیم.

کلیه صیفی جات در کشور با بذرهای وارداتی تولید می شوند

وی با اشاره به اینکه بر اساس ماده ۴ قانون ایمنی زیستی، وظایف سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه بررسی امور مرتبط با حیات وحش تعریف شده است، گفت: مسلما ما هر تراریخته ای را تایید نمی کنیم اما باید بدانیم که در شرایط حاضر کلیه صیفی جات در کشور با بذرهای وارداتی تولید می شوند که با انواع روش ها اصلاح شده اند.

رئیس کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضرورت استفاده از تکنولوژی و مهندسی ژنتیک اظهار کرد: در حال حاضر حداکثر روغن های تولیدی در کشور تنها ۱۰ درصد است و باید دقت داشته باشیم که ۵۵ درصد سبد کالایی ما از طریق واردات تامین می شود که ۸۰ درصد آن تراریخته هستند بنابراین فناوری زیستی نیاز مبرم برای کشور ما است.

تولایی افزود: در حال حاضر در سه استان بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان که در حاشیه دریا قرار دارند امکان آن وجود دارد که با فناوری مهندسی ژنتیک گیاهان مقاوم به تنش شوری و خشکی تولید شود. موافقت و مخالفت ها با تولید محصولات تراریخته باید منطق داشته باشد.

رئیس کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به موافقت این سازمان با کشت و رهاسازی پنبه تراریخته در کشور اظهار کرد: نظر سازمان حفاظت محیط زیست در مورد تولید پنبه تراریخته مثبت بوده است.  

وی افزود: حدود ۲۰ سال است که محصولات تراریخته سهم عظیمی در سفره های ما ایرانیان دارد و من نمی دانم چرا مخالفان حالا که قرار است این محصولات توسط دانشمندان ایرانی و در داخل کشور تولید شود هیاهو راه می اندازند. هر کسی که امروز نگران سلامت جامعه است باید نسبت به محصولات تراریخته وارداتی نیز بیشتر نگرانی داشته باشد.

تولایی در پایان اظهار کرد: جز پنبه برای محصول دیگری درخواستی به تولید محصول تراریخته سازمان حفاظت محیط زیست نیامده است.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

موافقت سازمان محیط زیست

،

پنبه تراریخته

،

تراریخته

ثبت نظرات
captcha