کد خبر : ۳۴۴۹۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

واگذاری مرجعیت جف فرصتی مغتنم برای محیط زیست کشور

هیات وزیران واگذاری مرجعیت ملی (فوکال پوینت) تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) به سازمان حفاظت محیط زیست را (پس از سه دهه تصدی آن توسط وزارت امور خارجه) به تصویب رساند که فرصتی مغتنم برای محیط زیست کشور است.

واگذاری مرجعیت جف فرصتی مغتنم برای محیط زیست کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، این واگذاری از آن جهت اهمیت دارد که اختیارات سازمانی که باید سیاست گذار امور محیط زیست و پاسدار صیانت از آن باشد، متأسفانه به دلیل عدم شناخت، از گذشته های دور در دستگاه دیگری قرار داده شد.
تسهیلات جهانی محیط زیست همانگونه که از عنوان آن معلوم است پشتوانه بین المللی و البته ارزشمندی است که منابع آن، توسط کشورهای عضو سازمان ملل متحد تامین می شود.
از سویی بر اساس بررسی های انجام شده و با وجود تلاش های مسئولان قبلی این مرجعیت، برخورداری ایران از تسهیلات یاد شده، در کمترین میزان خود بوده و از کشورهای سوریه و عراق نیز کمتر است.
هیات وزیران با تصمیم منطقی، آزمون مهمی را پیش روی این سازمان قرار داده است، روشن است در حال حاضر شرایط اقتصادی و بین المللی ویژه ناشی از تحریم های بی سابقه و یک طرفه آمریکا حتی مجامع علمی و بین المللی را نیز وادار کرده است تا به رغم میل باطنی حمایت های قانونی و تکلیفی خود را از فعالیت ها و پروژه های بشر دوستانه و محیط زیستی متوقف یا کمرنگ کنند، بدون تردید شایستگی های مورد انتظار از همکاران سازمان محی زیست در استفاده از این دستاورد، موجب تحولات بیشتری خواهد شد که به تدریج روند احیای محیط زیست کشور را به همراه خواهد داشت.
مصوبه یاد شده هیات وزیران دارای جزء دیگری هم هست که برخی از منتقدان با تحلیل وارونه یا در خوشبینانه ترین حالت با اطلاع کم از سوابق امر، دستاوردهای پیش گفته را با ایجاد هجمه، ناچیز جلوه دهد.
هیات وزیران در همان جلسه، وزارت جهاد کشاورزی را به عنوان "مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی" و تمامی پروتکل های مرتبط تعیین کرد. برخی مدیران سابق سازمان حفاظت محیط زیست که در حال حاضر در سازمان حضور ندارند، بدون اشاره به برکات انتقال مرجعیت ملی تسهیلات جهانی محیط زیست، مدعی شده اند که "سازمان حفاظت محیط زیست مرجعیت ملی تنوع زیستی را بعد از دو دهه به وزارت جهاد کشاورزی بخشید!" اکنون مشکل سازمان این نیست که به مطالب غیر علمی و به ویژه مطالبی که فاقد صحت است پاسخ دهد، اما اهمیت موضوع تنوع زیستی و این دلیل که نشر این اظهارات ناصحیح، ممکن است افکار عمومی و اندیشه همکاران در سازمان حفاظت محیط زیست تأثیر داشته باشد، بر آن هستیم تا موارد زیر را با هدف روشن شدن اذهان عمومی و به ویژه به همکاران و دوست داران واقعی محیط زیست تقدیم کنیم:
1) مرجعیت ملی تنوع زیستی (CBD Focal Point) هرگز در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار نداشته است. طی دو دهه گذشته وزارت امور خارجه بدون اخذ هر گونه مصوبه قانونی یا مصوبه هیات محترم وزیران، مدیران و کارشناسان خود را به عنوان مرجع ملی (فوکال پوینت) معرفی کرده بود.
2) بر اساس ماده 11 قانون ایمنی زیستی، مصوب 1388 مجلس شورای اسلامی، مرجعیت ملی یکی از پروتکل های ذیل کنوانسیون تنوع زیستی (پروتکل کارتاهنا)، به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است.
3) "پروتکل ناگویا" ذیل کنوانسیون تنوع زیستی، مربوط به دسترسی و تسهیم منافع گونه های غذا و کشاورزی است که مذاکرات مرتبط را نیز طی سالیان متمادی به طور عمده همکاران بخش کشاورزی انجام داده اند.
4) وزارت جهاد کشاورزی برخلاف ادعای انجام شده تنها بهره بردار تنوع زیستی نیست. بلکه حفظ و صیانت بخش عمده ای از پوشش گیاهی عرصه هایی که تنوع زیستی را در دل خود جا داده اند (جنگل ها، مراتع و بیابان ها) مطابق قانون، بر عهده وزارت جهاد کشاورزی، از جمله سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری است. در کشورهایی که مرجعیت ملی تنوع زیستی بر عهده سازمان یا وزارت محیط زیست قرار دارد، جنگل ها، مراتع و شیلات نیز جزو محیط زیست هستند. در ایران، سازمان حفاظت محیط زیست سیاستگذار، ناظر و راهبر تنوع زیستی است.
5) هیات وزیران با درک صحیح موضوع و ا پیگیری های سازمان حفاظت محیط زیست، مقرر و تأکید کرده است که مرجعیت ملی موضوعات اختصاصی ذیل کنوانسیون (مانند زیستگاه های طبیعی و تنوع زیستی دریایی) بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست قرار داشته باشد.
یادآوری این موضوع ضروری است که واگذاری مرجعیت ملی تنوع زیستی از یک دستگاه بدون ارتباط ماموریتی (وزارت امور خارجه)، به یک دستگاه هم اندیش و همکار مرتبط با سازمان حفاظت محیط زیست، گامی رو به جلو ارزیابی می شود.
به هر حال مرجعیت تنوع زیستی مانع از اعمال مدیریت، سیاستگذاری و نظارت این سازمان نخواهد بود و سازمان حفاظت محیط زیست با اختیاراتی بیش از گذشته به انجام وظایف حاکمیتی خود اهتمام خواهد ورزید.
این واگذاری در 13 آبان ماه انجام شد.

کلید واژه :

جف

،

محیط زیست کشور

ثبت نظرات
captcha