کد خبر : ۳۴۴۹۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

محیط زیست باید پاسخگوی متقاضیان قانونی شکار باشد

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران با بیان اینکه محیط زیست باید پاسخگوی شکارچیان قانونی باشد، گفت: هر زیستگاهی که ناامن شود پرندگان از آن مهاجرت می کنند همچنین با توجه به ظرفیت استان تهران تمام افرادی که مجوز گرفته اند موفق به شکار نمی شوند.

محیط زیست باید پاسخگوی متقاضیان قانونی شکار باشد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، با بیان جزییات بیشتری از پروانه های شکار صادر شده در استان تهران اظهار کرد: پروانه های شکار پرنده در استان تهران پس از پنج سال صادر شده است. بر اساس جلسات کارشناسی که در استان تهران داشتیم به این نتیجه رسیدیم که باید پاسخگوی متقاضیان قانونی شکار پرنده باشیم و برای آن ها پروانه های شکار صادر کنیم.

پروانه های شکار پرنده فقط برای مناطق آزاد استان تهران است

وی با تاکید بر اینکه پروانه های شکار فقط برای مناطق آزاد استان تهران و برخی گونه های خشک زی و آبزی صادر شده است، تصریح کرد: در برخی مناطق استان تهران مانند رودخانه شور - که از استان البرز سرچشمه می گیرد - و سد فشافویه پرندگان آبزی وجود دارد.

پرندگان خشک زی استان تهران سرشماری نمی شوند

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه تعداد پرندگان خشک زی استان سرشماری نمی شود، گفت: سرشماری پرندگان آبزی در زیستگاه های آبی نیز فصل خاصی دارد و این کار معمولا از اواسط دی تا اواسط بهمن ماه انجام می شود.

شکارچیان فقط مجوز شکار اردک و خوتکا یا کبک و تیهو یا کبوتر و فاخته را دارند

کرمی با بیان اینکه برای صدور پروانه های شکار محدودیت های خاصی لحاظ کرده ایم، اظهار کرد: شکارچیان فقط در روزهای پنجشنبه و جمعه می توانند به شکار بروند، همچنین هر شکارچی می تواند فقط یک پروانه شکار دریافت کند یعنی اگر فردی پروانه شکار پرندگان آبزی را می گیرد، پروانه شکار پرندگان خشک زی دیگر به او تعلق نمی گیرد. گونه های پرنده ای که می توانند شکار کنند نیز محدود است. شکارچیان فقط مجاز به شکار اردک و خوتکا در بین پرندگان آبزی و کبک و کیهو یا کبوتر و فاخته در بین پرندگان خشک زی هستند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۲۰۰۰ پروانه شکار صادر شده است، گفت: پروانه ها از تاریخ ۱۴ آبان ماه صادر شده و دو ماهه است. برای مثال شکارچیان برای شکار پرندگان آبزی فقط تا  ۱۵ دی ماه و برای شکار پرندگان خشک زی تا پایان دی ماه فرصت دارند.

کرمی با بیان اینکه اکثر متقاضیان پروانه شکار پرنده در همان روزهای ابتدایی پروانه های شکار را دریافت کرده اند، تصریح کرد: در حال حاضر روزانه حدود ۲۰ تا ۳۰ پروانه شکار صادر می شود این در حالیست که حدود ۸ سال پیش سالانه حتی تا ۸۰۰۰ پروانه شکار نیز در بازه زمانی طولانی تر از  ماه تا اسفند صادر می شد و حتی محدودیت گونه ای نیز در نظر گرفته نمی شد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران افزود: من به شخصه با برخی شکارچیان صحبت کرده و متوجه شده ام که این کار بیشتر برای آن ها جنبه تفریحی دارد و اینطور نیست که پنجشنبه و جمعه هر هفته به شکار بروند.

وی در ادامه تصریح کرد: یگان حفاظت محیط زیست استان تهران روزهای پنجشنبه و جمعه به محل های شکار می رود و چنانچه تخلفی دیده شود با آن برخورد می کنند. طی هفته های گذشته نیز عده ای سودجو از این فرصت سوء استفاده کردند که آنان را تحویل مراجع قضایی دادیم.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه آماری از تعداد اسلحه های مجاز در استان تهران نداریم، اظهار کرد: قاعدتا تعداد اسلحه های مجاز در استان تهران با توجه به جمعیت این استان زیاد است و محیط زیست باید پاسخگوی این جمعیت باشد.

کرمی با بیان اینکه هر زیستگاهی که ناامن شود پرندگان از آن زیستگاه مهاجرت می کنند و می روند، گفت: با توجه به ظرفیت استان تهران تمام افرادی که مجوز گرفته اند موفق به شکار نمی شوند.

وی در پاسخ به این پرسش چرا باید این تعداد مجوز صادر شود و اصلا چرا باید زیستگاه را برای پرندگان ناامن کنیم، توضیح داد: ما باید برای مدیریت حیات وحش پاسخگو باشیم یا باید بگویم اصلا مجوز اسلحه داده نشده و شکارچی نداریم یا اگر حضور آنان را پذیرفته ایم باید بتوانیم پاسخگو باشیم. در این مدت پنج سال که مجوز صادر نشده بود تخلف هایی صورت می گرفت حالا با در نظر گرفتن محدودیت هایی برای مدت دو ماه پروانه صادر کرده ایم و ممکن است سال بعد تشخیص دهیم که این کار را نکنیم.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

محیط زیست

،

متقاضیان قانونی شکار

ثبت نظرات
captcha