کد خبر : ۳۴۴۹۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

زباله های شهری خاک و محیط زیست را هرروز آلوده تر می کند

عضو هیئت علمی گروه خاک شناسی دانشگاه بوعلی سینا با تأکید بر اینکه زباله های شهری یک معضل عظیم است، گفت: زباله های شهری خاک و محیط زیست را هرروز آلوده تر می کند.

زباله های شهری خاک و محیط زیست را هرروز آلوده تر می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر معروفی امروز در گردهمایی سنگرسازان بی سنگر و روز جهانی خاک در استان همدان، اظهارکرد: افزایش جمعیت یک معضل است که برای آن فکری کنیم، چرا که افزایش تقاضا و تولید بیشتر را به دنبال دارد.

 

وی تصریح کرد: افزایش تولید تخریب منابع وبرداشت بیشتر از منابع آب، کاهش جریان های سطحی و آب های زیرزمینی و گسترش بیابان را درپی دارد.

 

معروفی با اشاره به نقش توسعه اقتصادی در تخریب و آلودگی خاک، افزود: به کارگیری مواد شیمیایی، محصولات غیرمتعارف تخریب و آلودگی خاک را به دنبال خواهد داشت.

 

وی  با بیان اینکه خاک پالاینده طبیعت است، خاطرنشان کرد: خاک علاوه بر تامین مواد غذایی ویژگی تصفیه کنندگی دارد و این ویژگی در اثر وجود خواص فیزیکی، شیمیایی جذب سطحی و خاصیت زیستی آن حاصل می شود.

 

وی تصریح کرد: ۶۰هزار نوع سم در جهان وجود دارد و در ایران نیز ۲۹۳۰نوع سم دفع آفات مورد استفاده قرار می گیرد که دارای خاصیت ماندگاری زیادی در خاک هستند و اثرات جبران ناپذیری برروی منابع خاک دارد.

 

این استاد و محقق دانشگاه یاد آور شد: در تحقیقی که برروی دفن گاه های زباله صورت گرفته، مشخص شد شیرابه ها تا عمق ۵متری خاک نفوذ کرده است.

 

معروفی با بیان اینکه عمر زباله ها دلیل بر این نیست که آلودگی وجود ندارد، افزود: اگر زباله های قدیمی به خوبی مدیریت نشوند، آلاینده تر بوده و اگر این فرآیند ادامه یابد تا ۶۰سال آینده آلودگی ۹۰برابر استاندارد ها بیشتر می شود.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

زباله های شهری خاک و محیط زیست را هرروز آلوده تر می کند

،

ثبت نظرات
captcha