کد خبر : ۳۴۴۹۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دی اکسید گوگرد مجتمع مس سرچشمه ۳۰ برابر حد مجاز

اخیرا مدیرکل محیط زیست کرمان اعلام کرد که میزان گاز دی اکسید گوگرد مجتمع مس سرچشمه ۳۰ برابر حد مجاز است، اما مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس این موضوع را تکذیب می کند.

دی اکسید گوگرد مجتمع مس سرچشمه ۳۰ برابر حد مجاز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا جزینی زاده - مدیرکل محیط زیست کرمان - اخیرا در جمع تعدادی از خبرنگاران اعلام کرده بود که گاز دی اکسید گوگرد مجتمع مس سرچشمه ۳۰ برابر حد مجاز است و براساس مصوبه هیات وزیران قرار بود که تا پایان سال ۱۳۹۶ اقداماتی برای رفع آلودگی انجام شود، ولی کاری انجام نشد. به گفته وی، طبق آخرین مهلت سازمان حفاظت از محیط زیست این مجتمع تا آخر سال ۱۳۹۷ فرصت دارد این مشکل را حل کند.

همچنین براساس گزارشی که هفته گذشته از سوی سازمان حفاظت محیط زیست تهیه شده است، اقدامات رفع آلایندگی در این مجتمع حدود ۷۷ درصد پیشرفت داشته است.

در همین رابطه محمدرضا بنی اسدی راد - مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس - در گفت وگو با ، با بیان این که نتایج آزمایش نمونه گاز دودکش نشان می دهد که میزان گاز دی اکسید گوگرد در حال حاضر زیر حد مجاز است، اظهار کرد: حدود شش ماه پیش اخباری از سوی سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر تولید بیش از حد مجاز گاز دی اکسید گوگرد در مجتمع مس سرچشمه منتشر شد اما این آمار بعدا طی نامه ای اصلاح شد.

وی در ادامه از راه اندازی کارخانه تبدیل گاز دی اکسید گوگرد به اسید در کنار مجتمع مس سرچشمه تا پایان سال جاری خبر داد و اظهار کرد: این کارخانه گاز دی اکسید گوگرد را دریافت کرده و به اسید سولفوریک غلیظ تبدیل می کند که در صنعت، کشاورزی و کارخانه های کودسازی استفاده می شود.

به گفته بنی اسدی راد، با راه اندازی این کارخانه دودکش های مجتمع مس سرچشمه به طور کل خاموش شده و همه دی اکسید گوگرد مجموعه به اسید غلیظ تبدیل می شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس با اشاره به سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون یورویی برای تاسیس کارخانه تبدیل گاز دی اکسید گوگرد به اسید، ظرفیت تولید این کارخانه را حدود ۶۰۰ هزار تن در سال اعلام کرد.

وی در پایان در پاسخ به این که گفته می شود پساب مجتمع مس سرچشمه به آب شرب رفسنجان نفوذ کرده و آن را آلوده کرده است، اظهار کرد: پساب های این مجتع وارد آب شرب منطقه نمی شود و سازمان حفاظت از محیط زیست سنسورهایی برای اندازه گیری آلایندگی آب منطقه تعبیه کرده است.

منبع ایسنا

کلید واژه :

دی اکسید گوگرد

،

مس سرچشمه

ثبت نظرات
captcha