کد خبر : ۳۴۴۹۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

لزوم تحقق سریعتر فرایند جدید اعلام هشدار آلودگی هوا

رییس کمیته محیط زیست تاکید کرد: انتظار داریم که فرایند اعلام هشدار زودتر عملیاتی شود. شرکت کنترل کیفیت هوا پیش بینی کرده که فردا(14 آذرماه) شاخص از ۱۵۰ عبور کند و در صورت تداوم پایداری باید زودتر اقدامات پیشگیرانه در دستورکار قرار بگیرد.

لزوم تحقق سریعتر فرایند جدید اعلام هشدار آلودگی هوا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، سید آرش حسینی میلانی در صد و پنجمین جلسه صحن علنی شورای شهر افزود: به نظر می رسد هنوز آمادگی لازم برای اجرای آیین نامه جدید تبصره ۳ ماده ۳ قانون هوای پاک از سوی دستگاه های متولی وجود ندارد.

وی در تذکری درخصوص الزامات و آمادگی های لازم در شرایط اضطرار آلودگی هوا گفت: آیین نامه جدید تبصره ۳ ماده ۳ قانون هوای پاک، ماه از سوی هیات دولت ابلاغ شد. در این آیین نامه اشاره شده که اداره کل هواشناسی استان شرایط استمرار پایدار جو که موجب وارونگی هوا می شود را ۹۶ ساعت قبل از وقوع اعلام کند همچنین دانشگاه شهید بهشتی با همکاری اداره کل محیط زیست در صورت افزایش میزان غلظت آلایندگی هوا، شرایط اضطرار را تشخیص دهد و هشدار را اعلام کند.

حسینی میلانی با بیان اینکه برای اعلام شاخصه کیفیت هوا، دولت وزارت بهداشت را موظف به تهیه «دستورالعمل محاسبه و اعلام شاخص کیفیت هوا» کرده است، اظهارکرد: وزارت بهداشت با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست موظف است تا این دستورالعمل را تا ۱۸ آبان امسال تهیه و تنظیم کند. من از دستگاه های متولی می خواهم در تهیه دستورالعمل مذکور با سرعت عمل کنند.

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری ضمن اشاره به اینکه سازمان هواشناسی موظف است ۹۶ ساعت قبل از شرایط اضطرار، وضعیت هشدار را اعلام کند، تصریح کرد: در کارگروه آلودگی هوای استان، سازمان هواشناسی آمادگی خود را برای این زمان بندی اعلام کرده بود. اکنون ما انتظار داریم که فرایند اعلام این هشدار زودتر عملیاتی شود. شرکت کنترل کیفیت هوا پیش بینی کرده که فردا چهارشنبه شاخص از ۱۵۰ عبور کند و در صورت تداوم پایداری باید زودتر اقدامات پیشگیرانه در دستورکار قرار بگیرد. به نظر می رسد هنوز آمادگی لازم برای اجرای آیین نامه جدید از سوی دستگاه های متولی وجود ندارد.

میلانی هشدار از ۹۶ ساعت قبل را مهم دانست و خاطرنشان کرد: تفاوت مهم آیین نامه جدید، در اعلام زمان بندی و هماهنگی سریع تر دستگاه ها است. انتظار داریم ترتیبات و تدارکات لازم برای تشکیل به موقع این کارگروه در شرایط اضطرار فراهم شود.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

هشدار آلودگی هوا

،

آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha