کد خبر : ۳۴۴۹۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

عوارض آلایندگی صَرف ارتقای محیط زیست نمی شود

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت: عوارض اخذ شده از صنایع آلاینده در محل خودش و با هدف رفع چالش محیط زیست هزینه نمی شود.

عوارض آلایندگی صَرف ارتقای محیط زیست نمی شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «علی مریدی» در همایش ملی «مواد رنگزا، محیط زیست و توسعه پایدار» افزود: موضوع اخذ عوارض آلایندگی از صنایع آلاینده یکی ار چالش های قانونی ما در این زمینه است.عوارض به حساب شهرداری واریز می شود اما صرف مسایل زیست محیطی و رفع مشکل صنایع در آن بخش نمی شود.
مدیر کل دفتر اب و خاک سازمان حفاظت ادامه داد: در سازمان حفاظت محیط زیست در تلاش برای بازنگری این قانون هستیم تا زمینه ای فراهم شود عوارض آلایندگی به حساب صندوق ملی محیط زیست وارد و صرف حل مسایل زیست محیطی شود و بتوانیم به صنایع برای ارتقای فناوری و تصفیه پساب ها کمک کنیم.
مریدی گفت: البته قوانین خوبی در زمینه مدیریت پسماند تصویب شده است که بر اساس ماده ١٢ آیین نامه اجرایی مدیریت پسماند سازمان محیط زیست را مکلف کرده تا از صنایع تولیدی و وارداتی درصدی را به عنوان مالیات اخذ و به صندوق ملی محیط زیست واریز کند تا صرف هزینه پسماند و بازیافت شود.
وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس اگر صنایعی، آلودگی و پسماند آلوده یا خطرناک ایجاد نکنند شامل معافیت مالیاتی می شوند.
مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت: موضوع دیگری که در مدیریت پساب و آلودگی آب و خاک مطرح است تصویب دو قانون حفاظت از تالاب ها و قانون حفاظت از خاک در مجلس شورای اسلامی است که نشان دهنده اهمیت این موضوع است.
مریدی ادامه داد: بر اساس این قوانین صنایعی که پساب خود را به طور صحیح مدیریت نکنند و موجب آلودگی آب و خاک شوند جریمه خواهند شد.
وی با تاکید بر اهمیت حفظ محیط زیست گفت: باید تلاش کنیم صنایع چه تولیدی چه وارداتی به سمت دوستدار محیط زیست بودن حرکت کنند که این امر با همکاری صنعت و دانشگاه میسر می شود.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

عوارض آلایندگی

،

ارتقای محیط زیست

ثبت نظرات
captcha