کد خبر : ۳۴۴۹۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دودکش های غیراستاندارد عامل 60 درصد مرگ های خاموش

مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز با بیان اینکه 311 نفر به علت گاز گرفتگی و حوادث ناشی از گاز در سال گذشته فوت کرده اند، گفت: دودکش ها باید به عنوان آلت قتاله شناخته شوند زیرا عامل 60 درصد مرگ های خاموش هستند.

دودکش های غیراستاندارد عامل 60 درصد مرگ های خاموش

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، خبرنگار اقتصادی ، محمدرضا یوسفی پور روز (سه شنبه) در نشست خبری با تشریح حوادث و تلفات ناشی از گاز، افزود: شمار مرگ های خاموش در سال 96 نسبت به سال 95 حدود 23 درصد کاهش داشته است.
مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز ادامه داد: البته در بخش حوادث و انفجارهای ناشی از گاز، کمتر از یک درصد در سال 96 رشد داشته ایم.
وی گفت: در سال 96 شمار فوت های ناشی از گاز طبیعی (به جز با زغال، گاز ال.پی.جی و هیزم) 311 نفر بوده که شامل 201 فوت به علت گاز سمی منوکسیدکربن و 110 فوت نیز به علت انفجار و آتش سوزی ناشی از گاز طبیعی بوده است.
یوسفی پور اضافه کرد: شمار حواث مرتبط با گاز طبیعی در سال 96، یک هزار و 969 مورد بوده که نسبت به سال پیش از آن، 1.3 درصد افزایش داشته است.
وی ادامه داد: 277 حادثه مربوط به خفگی با منوکسیدکربن و یک هزار و 692 حادثه مربوط به آتش سوزی و انفجار بوده است.

** دودکش ها متهم اصلی مرگ خاموش
مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز گفت: متهم اصلی مرگ های خاموش ناشی از مونوکسید کربن، دود کش ها هستند؛ از وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی می خواهیم به موضوع ساماندهی دودکش ها رسیدگی کند.
وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی علاوه بر ارتباط با سازمان های نظام مهندسی، آیین نامه های مرتبط را نیز تدوین می کند، بنابراین دارای اختیارات زیادی برای رسیدگی به این موضوع دارد.
مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز گفت: از وزارت راه و شهرسازی می خواهیم در تدوین مقررات ملی ساختمان ها بحث سازماندهی دودکش ها را به عنوان آلت قتاله در مرکز توجه قرار دهد.
وی افزود: بررسی آمار نشان می دهد در فاصله سال های 1392 تا 1396 همواره بین 60 تا 80 درصد عامل مرگ های ناشی از منوکسید کربن مربوط به دودکش هاست.

** کیفیت پایین وسایل گازسوز
مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز با بیان اینکه پس از دودکش، 26 درصد مرگ های خاموش ناشی از نواقص وسایل گازسوز است، گفت: در زمان بررسی خروجی وسایل گازسوز مشخص می شود که گاز خام و منوکسیدکربن در آنها وجود دارد و این نشان از بازدهی پایین این وسایل پایین است که تولیدکنندگان باید نسبت به رفع آنها توجه کنند.
وی گفت: 10 درصد مرگ های خاموش نیز ناشی از تهویه نامناسب است؛ «متاسفانه در واحدهای مسکونی کوچک از بخاری، آبگرمکن و پکیج استفاده می شود، اما توجهی به تهویه مناسب این واحدها نشده است.»
یوسفی پور با بیان اینکه پنج درصد مرگ های خاموش نیز ناشی از استفاده از وسایل پخت و پز به عنوان وسایل گرمایشی است، ادامه داد: وسایل پخت و پز کاربری گرمایشی ندارند و فاقد لوله های خروجی گازهای آلاینده هستند؛ به همین دلیل حادثه ساز می شوند.
وی درباره وسایل گازسوز نیز اظهار داشت: مرگ ناشی از وسایل گازسوز که ناشی از کیفیت پایین و بهره برداری نامناسب از آنهاست، رشد بسیاری یافته به طوری که سهم آن در حوادث از 1.6 درصد در سال 92 به 26 درصد در سال 96 افزایش یافته است.

** سمنان، خراسان شمالی و خوزستان، سه استان پر حادثه
مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز به وضعیت وقوع حوادث گازی در استان های مختلف پرداخت و گفت: براساس همسنگ سازی آمار (معادل سازی جمعیت و میزان مصرف)، سمنان به عنوان پرحادثه ترین استان کشور به شمار می رود که پس از آن خراسان شمالی، خوزستان و مرکزی قرار دارد.
یوسفی پور ادامه داد: هرمزگان، همدان، گیلان و تهران نیز به عنوان استان های با کمترین حادثه محسوب می شوند.
وی یادآورشد: استان اردبیل در سال 1395 براساس نسبت جمعیت بر مصرف گاز، دارای بیشترین حوادث بوده اما به علت توجه به فرهنگ سازی، میزان حوادث این استان در سال 96 کاهش زیادی داشته است.
مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز اضافه کرد: از نظر تعداد حوادث (بدون همسنگ سازی) استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و تهران در بالای جدول قرار دارند.
وی ادامه داد: بر اساس آمار خام (بدون همسنگ سازی) در مرگ های خاموش استان های آذربایجان شرقی و تهران رتبه های اول و دوم را دارند.

** جلوگیری از انتشار 1800 میلیون تن آلایندگی در هوای کشور
مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز گفت: از ابتدای سال 1374 تا پایان سال 96 حدود 2500 میلیارد مترمکعب گاز در کشور مصرف شده که پیامد آن جلوگیری از توزیع یک هزار و 800 میلیون تن آلایندگی حاصل از مصرف سوخت های مایع در هوای کشور به ویژه شهرهای بزرگ بوده است.
یوسفی پور اضافه کرد: تا سال 2050 منابع فسیلی به عنوان منبع اصلی تامین انرژی به شمار می روند که در بین آنها گاز کمترین آلایندگی را دارد.

** انتظارات از سازمان های مسئول و تولیدکنندگان
یوسفی پور با انتقاد از توجه نکردن نهادهای مسئول در بحث فرهنگ سازی و ایمنی مصرف گاز گفت: شرکت ملی گاز با وجود اینکه وظیفه ذاتی و قانونی در این باره ندارد، به تنهایی بار فرهنگ سازی و تبلیغات برای مصرف درست و ایمنی در مصرف گاز را بر دوش می کشد و سازمان ها و وزارتخانه های مسئول مانند صداوسیما، وزارت راه و شهرسازی و سازمان های نظام مهندسی اقدامی را در این باره انجام نمی دهند.
مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز گفت: از طریق وزارت نفت و حتی بیژن زنگنه وزیر نفت با وزارتخانه ها و دستگاه های مختلف برای بحث ایمنی و بهینه سازی مصرف گاز بارها نامه نگاری شده است که از جمله آنها می توان به وزارت راه و شهرسازی، صداوسیما، وزارت بهداشت، سازمان نظام مهندسی و استانداری ها اشاره کرد.
یوسفی پور ادامه داد: از صداوسیما انتظار داریم تولید و پخش برنامه های مرتبط با حوادث گازی را در دستور کار قرار دهد.
وی با بیان ینکه مسئول و مخاطب اصلی بحث ایمنی در مصرف گاز، وزارت راه و شهرسازی و سازمان های نظام مهندسی به شمار می روند، گفت: از این وزارتخانه انتظار داریم مبحث 22 مقررات ملی ساختمان را بیشتر مورد توجه قرار دهد و سازمان های نظام مهندسی نیز به بحث لوله کشی داخلی ساختمان ها توجه کنند.
مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز اضافه کرد: از وزارت صنعت، معدن تجارت نیز انتظار می رود بحث ساماندهی سرویسکاران وسایل گرمایشی را در دستور کار قرار دهد، زیرا اکنون مشخص نیست این سرویسکاران چگونه تایید صلاحیت می شوند.
وی اضافه کرد: همچنین تولیدکنندگان وسایل گازسوز نیز باید بهره وری تولید خود را بالا ببرند زیرا کیفیت پایین وسایل، باعث افزایش مصرف گاز و حوادث تاسف بار خواهد شد.

** هزینه بالای فرهنگ سازی در صداوسیما
عباس اعظمی از مدیران روابط عمومی شرکت ملی گاز نیز با انتقاد از بی توجهی سایر دستگاه ها به موضوع فرهنگ سازی گفت: متاسفانه صداوسیما به موضوع فرهنگ سازی در مصرف و ایمنی گاز به عنوان آگهی تبلیغاتی و تجاری نگاه می کند و این موضوع هزینه سنگینی بر دوش این شرکت تحمیل کرده است.
وی ادامه داد: به عنوان نمونه شخصیت «آقای ایمنی» به عنوان یک شخصیت انیمیشن در سال های گذشته به بحث ایمنی و فرهنگ سازی در مصرف گاز پرداخته و معروف شده که بررسی ها نشان دهنده تاثیرگذاری بالای آن بوده، اما برای پخش نمایش های مربوط به آن در صداوسیما هزینه سنگینی طلب شده که باعث توقف کار شده است.
اعظمی یادآورشد: بر این اساس ناچار شدیم در فضای مجازی اقدام به فرهنگ سازی و انتشار برنامه های تهیه شده کنیم.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

دودکش های غیراستاندارد

،

مرگ های خاموش

ثبت نظرات
captcha