کد خبر : ۳۴۴۹۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

توسعه فضای سبز مجتمع مس سرچشمه منطبق با شرایط اکولوژیک

رئیس اداره محیط زیست و بهداشت محیط مجتمع مس سرچشمه از توسعه فضای سبز منطبق با شرایط اکولوژیک منطقه در وسعت ۵۰۰ هکتار در مجتمع مس سرچشمه خبر داد.

توسعه فضای سبز مجتمع مس سرچشمه منطبق با شرایط اکولوژیک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدحسین معصومی اظهار داشت: اولین آیین بزرگداشت روز جهانی خاک در مجتمع مس سرچشمه ساعت ۹ صبح شنبه ۱۷ آذر ماه در محل سالن فجر کارخانه با حضور مسئولین استانی و شهرستانی برگزار می شود.

وی بیان کرد: فاز اول توسعه فضای سبز منطبق با شرایط اکولوژیک منطقه در وسعت ۵۰۰ هکتار با کاشت بذر بادام کوهی از روز شنبه آینده در مجتمع مس سرچشمه آغاز می شود.

وی ادامه داد: بادام کوهی از گونه های مهم خانواده گل سرخیان بوده و این درختچه در برابر شرایط نامساعد محیط (کم آبی و نوسانات شدید حرارتی) مقاوم است. بادام کوهی گونه بومی منطقه بوده و همچنین سازگار با شرایط محیطی موجود و مقاوم بودن آن در برابر کم آبی از ویژگیهای مهم آن است.

رئیس اداره محیط زیست و بهداشت محیط مجتمع مس سرچشمه مبارزه با آفت «لورانتوس» در درختان ارژن منطقه به وسعت ۱۰۰۰ هکتار را از دیگر طرحهایی دانست که در روز جهانی خاک در این مجتمع کلید می خورد.

معصومی توضیح داد: آفت گیاهی «لورانتوس» با انشعابات زیاد و برگهای نسبتاً کشیده و به صورت توده ای انبوه و سبز رنگ روی درخت میزبان مشاهده می شود که با تولید اندام مکنده از شیره درخت تغذیه و بر اثر نفوذ موجب ضعف و کاهش مقاومت درخت میزبان شده که درنهایت باعث خشک شدن آن می شود که یکی از راههای کنترل، پیشگیری و مبارزه با این آفت در درختان ارژن استفاده از روش مکانیکی به صورت قطع سرشاخه های آلوده از محل رویش است.

رییس اداره محیط زیست و بهداشت محیط مجتمع مس سرچشمه با تشریح اهداف اولین آیین بزرگداشت روز جهانی خاک در مجتمع سرچشمه تصریح کرد: توسعه فضای سبز به منظور بهبود کیفیت هوا، جلوگیری از فرسایش آبی و بادی خاک، کاهش آلودگی های صوتی و بهبود پارامترهای روانی و زیبایی آفرینی از جمله این اهداف است.

معصومی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: محیط زیست انسانها مجموعه ای است از روابط متقابل بین انسانها با محیط اطراف خود که تعادل بیولوژیک را سبب می شود و چگونگی برقراری این رابطه و تأثیرپذیری خصوصیات اکوسیستم ها در کیفیت زندگی  انسانها و سلامت روانی آنها تأثیر دارد.

رئیس اداره محیط زیست و بهداشت محیط مجتمع مس سرچشمه تصریح کرد: به منظور ارج نهادن به اهمیت خاک به عنوان یکی از اجزاء اصلی محیط زیست، روز پنجم دسامبر به عنوان روز جهانی خاک نام گذاری شده است.

وی افزود: روز جهانی خاک، اهمیت خاک را به عنوان یکی از مهم ترین اجزای طبیعت و ایفاکننده نقش اساسی در حیات موجودات زنده به بشر گوشزد می کند. خداوند متعال در اهمیت خاک در آیه ۱۱ سوره فاطر چنین می فرمایند: وَاللَّهُ خَلَقَکُم مِّن تُرَابٍ  - و خدا شما را از خاک آفرید. 

معصومی با بیان اینکه استان کرمان بر روی کمربند خشک جهان قرار دارد، یادآور شد: ایجاد یک فضای سبز پایدار باید منطبق با شرایط اکولوژیک منطقه باشد.

رئیس اداره محیط زیست و بهداشت محیط مجتمع مس سرچشمه تأکید کرد: در طراحی و ایجاد فضای سبز اکولوژیک رعایت عواملی نظیر مطالعه شرایط اکولوژیک، خاک و اقلیم منطقه، جلوگیری از کاشت گونه های گیاهی با نیاز آبی بالا، گیاهان بومی و سازگار با شرایط محیطی موجود و توجه به فاکتورهای زیباشناسی و ... باید مدنظر قرار گیرد.

منبع مهر

کلید واژه :

توسعه فضای سبز

،

مجتمع مس سرچشمه

،

شرایط اکولوژیک

،

اکولوژیک

ثبت نظرات
captcha