کد خبر : ۳۴۴۹۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اجرای طرح پایلوت کاهش جمعیت سفیدبالک ها و راهکار کنترل پسیل پسته

محققان یکی از شرکت های فناور با استفاده از نانو فناوری و مواد گیاهی آفت کش هایی را برای دفع آفات پسیل پسته، بید سیب زمینی و همچنین سفید بالک ها عرضه کردند که به گفته آنها استفاده از این آفت کش نه تنها سمی در محصولات تولیدی باقی نخواهد گذاشت، بلکه موجب توازن در جمعیت حشرات در باغات و مزارع می شود.

اجرای طرح پایلوت کاهش جمعیت سفیدبالک ها و راهکار کنترل پسیل پسته

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مریم نگهبان، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی ایران و مجری طرح  تمرکز مطالعات خود را بر تولید آفت کش های دوستدار طبیعت عنوان کرد و افزود: برای این منظور مطالعات وسیعی را با همکاری موسسه تحقیقات گیاهپزشکی در استان های مختلف کشور اجرایی کردیم.

وی با اشاره به مصرف بی رویه آفت کش های شیمیایی در سطح باغات، مزارع، انبارها و گلخانه ها، اظهار کرد: در اثر استفاده های نابه جا و ناصحیح از این نوع سموم علاوه بر آنکه موجب مقاومت آفات می شود، پیدایش آفات نوظهور و اثرات مخرب بر سلامت انسان ها را در پی دارد.

نگهبان، با اشاره به شیوع بیماری های صعب العلاج در کشور، یادآور شد: اگر به بازه زمانی استفاده از محصولات گیاهی و کشاورزی در ایران توجه شود، مشاهده می شود آمار شیوع سرطان ها و بیماری های صعب العلاج افزایش یافته، ضمن آنکه معضلات در کنترل آفات کشاورزی بسیار زیاد شده است.

مجری طرح از تولید آفت کش های گیاهی با حفظ رعایت عدالت و مساوات میان انسان، حشره (آفت) و محیط زیست خبر داد و اضافه کرد: این آفت کش با استفاده از نانو فناوری تولید شده است. استفاده از این فناوری موجب شده است توانایی مقابله با آفات ترکیبات گیاهی موجود در این آفت کش، ارتقا یابد، ضمن آنکه از نظر قیمتی نیز قابل رقابت خواهد بود.

وی مزیت دیگر آفت کش تولید شده را عدم دوره "کارنس" دانست و یادآور شد: آفت کش های شیمیایی دارای دوره کارنس بالا و یا کم هستند، ولی آفت کش هایی که طراحی کردیم، بدون دوره کارنس هستند.

به گفته وی، دوره کارنس عبارت از حداقل زمانی است که بین آخرین سمپاشی و برداشت محصولات باید رعایت شود. در این مدت باقیمانده سم در اثر عوامل طبیعی تجزیه شده و باقیمانده آن در سطح میوه ها و سبزی ها به حد مجاز می رسد.

نگهبان یادآور شد: بر این اساس آفت کش هایی با ماده موثر گیاهی و با استفاده از فناوری نانو برای کنترل "پسیل پسته"، "کنه گیاهی"، "سفید بالک" گلخانه ای، "فضای سبز شهرداری"، "بید سیب زمینی" و همچنین در "انبارها" تولید و به بازار عرضه کردیم.

این محقق با اشاره به تولید آفت کش های "پسیل" پسته، اظهار کرد: این مطالعات در باغات یزد، کرمان، شهر بابک، ورامین و قزوین انجام شد که نتایج خوبی در کنترل این آفت به دست آوردیم.

نگهبان اضافه کرد: در شهر بابک کرمان در سطح ۱۰ هکتار و کل باغات منطقه از این آفت کش استفاده شده است.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی ایران همچنین به آفت کش "سفید بالک"ها اشاره کرد و توضیح داد: این آفت کش به صورت پایلوت در برخی از مناطق مختلف شهرداری استفاده شد.

وی همچنین افزود: گونه دیگر سفیدبالک ها در گلخانه ها است که به غیر از اینکه  خودشان موجب آسیب رساندن به گلخانه ها می شوند، موحب انتقال ویروس نیز خواهند شد و عملکرد گیاه را به طور کلی کاهش می دهند.

نگهبان با تاکید بر اینکه این امر زارع را وادار به استفاده از سموم شمیایی می کند، اظهار کرد: این در حالی است که متاسفانه ورود سموم تقلبی در بازار بسیار زیاد است و کشاورزان از سمومی از سال ۲۰۰۴ مانند "متیل بروماید" و "فسفین" که ممنوع اعلام شده اند، استفاده می کند. این سموم معمولا از دوره کارنس بالایی برخوردار هستند، به گونه ای که به طور مثال کشاورز از سمی با دوره کارنس ۱۵ روزه استفاده می کند و از آنجایی که کشاورز نمی تواند در این مدت منتظر بماند، اقدام به برداشت محصول و عرضه آن به بازار با باقیمانده سم فراوان می کند.

وی با ابراز تاسف از اینکه صنعت کشاورزی کشور دانش و آگاهی کمی در این زمینه ها دارند، گفت: از این رو بیشتر واردات سم و ماده موثره را بر عهده گرفتیم و این در حالی است که استفاده از دانش فنی های موجود در این زمینه موثر است و توصیه می شود دانش فنی هایی که در این حوزه تولید می شود از سوی دولت حمایت شده و آنها را به بخش صنعت متصل کنند تا از این طریق بتوانیم به کشاورزی پایداری برسیم و اکوسیستم نیز به حالت اولیه خود بازگردد.

نگهبان با تاکید بر ضرورت توجه به کشاورزی همراه با عدالت، خاطرنشان کرد: کشاورزی همراه با عدالت به این معنی است که حشرات به عنوان آفت در نظر گرفته نشوند و اجازه دهیم این حشرات مقدار تغذیه لازم را از گیاه دریافت کنند، دشمن های طبیعی این آفت نیز به راحتی رشد کنند و کشاورز بدون آنکه خسارتی به  وی وارد شود، محصول سالم را برداشت کند و به دست مصرف کننده برساند.

مجری طرح با اشاره به اثرات سم تولیدشده بر روی آفات، خاطر نشان کرد: ما با استفاده از فناوری نانو سعی کردیم آفت کشی تولید کنیم که اثر سریع و قاطعی بر روی آفت داشته باشند، ضمن آنکه از نظر خسارات واردشده قابل مقایسه با سموم شیمیایی نیستند. از این رو زمان مورد نیاز برای دفع آفات همانند سموم شیمیایی است.

به گفته این محقق، با استفاده از این آفت کش جمعیت آفت به وضعیت طبیعی و اولیه باز می گردد.

وی همچنین به آفت کش بید سیب زمینی اشاره کرد و گفت: بید سیب زمینی یکی از آفات کلیدی سیب زمینی است. از حدود ۸۰۰ هزار تن تولید، ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن به دلیل آلودگی های این آفت از دست می رود.

به گفته وی، قرار است این مطالعات در شاهرود در سطح وسیع تری اجرایی شود.

نگهبان خاطر نشان کرد: این مطالعات با همکاری موسسه تحقیقات گیاهپزشکی ایران اجرایی شده و تاییدیه نانو مقیاس این محصول از سوی ستاد توسعه نانو فناوری برای این محصول دریافت شده است.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

کاهش جمعیت سفیدبالک

،

کنترل پسیل پسته

،

ثبت نظرات
captcha