کد خبر : ۳۴۴۹۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تالاب صالحیه از مرگ نجات می یابد؟

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز از آغاز رهاسازی آب به سمت تالاب صالحیه خبر داد و اظهار امیدواری کرد این تالاب در چند روز آینده به طور کامل آبگیری شود.

تالاب صالحیه از مرگ نجات می یابد؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فردین حکیمی افزود: تالاب صالحیه با وجود ظرفیت های بی بدیل، متاسفانه جزء تالاب های ثبت شده کشور نیست.

حکیمی ادامه داد: کانال زهکشی در اطراف این تالاب که در سال های گذشته و بدون نظرات کارشناسان احداث شد اثرات مخرب فراوانی برای اراضی کشاورزی منطقه (شوری خاک) و همچنین تالاب صالحیه به همراه داشت و در آن زمان متاسفانه هیچ یک از مسئولین وقت شهرستان و محلی به این فعالیت مخرب و غیر کارشناسانه عکس العملی نشان ندادند.

وی ادامه داد: از سال ۹۴ با توجه به اینکه بعد از گذشت چندین سال، تالاب صالحیه آبگیری شد، با پیگیری فعالین محیط زیست موضوع تامین حق آبه و همچنین مسدود شدن کانال زهکش در دستور کار و پیگیری قرار گرفت اما با وجود پیگیری های متعدد، متاسفانه تاکنون ریالی بابت احیاء تالاب از سوی استان تامین و تخصیص پیدا نکرد و اقدامات محیط زیست استان تا سال ۹۶ صرفا تخصیص آب از سوی آب منطقه ای و آبگیری تالاب بود که خوشبختانه با حمایت های حامیان تالاب و دهیار وقت، این امر توسط دوستان ما در اب منطقه ای محقق شد.

حکیمی افزود: در سال ۹۶  هم با وجود اینکه تالاب صالحیه جزء تالاب های ثبت شده نبود با توجه به پیگیری های مکرر، اعتباراتی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست بصورت مشترک با محیط زیست قزوین و با هدف تثبیت کانون های داخلی انتشار ریزگرد، از سازمان تخصیص پیدا کرد و با توجه به اعتبارات تخصیصی اقداماتی انجام شد.

این مسئول خاطرنشان کرد: از جمله این اقدامات می توان به بوته کاری به میزان ۳۵ هکتار با اولویت کاشت گونه های سازگار با منطقه با همکاری منابع طبیعی استان، مرزبندی و تثبیت مرز اکولوژیکی اشاره کرد؛ با همکاری منابع طبیعی مرز اراضی ملی با مستثنیات منطقه مشخص شد و در محدوده مرز درختکاری تحت عنوان کمربند سبز مشترک با قزوین انجام شد. مطالعات تعیین نیازآبی یا حق آبه زیست محیطی تالاب بصورت مشترک با قزوین با مشاور ذیصلاح در حال انجام است و مطالعات بزودی به اتمام می رسد.

حکیمی ادامه داد: همچنین مطالعات تدوین برنامه عمل احیاء تالاب با مشاور ذیصلاح و مشترک با قزوین در مرحله نهایی است.

این مسئول افزود: از آنجایی که در سال گذشته مجوز لایروبی رودخانه خرم آباد توسط مسئولین آب منطقه ای صادر نشد، لذا لایروبی کانال خاکی منتهی به تالاب و به طول ۱۳ کیلومتر انجام و در برخی نقاط که نیاز به دیوارکشی داشت، دیوار کشی انجام شد؛ علاوه بر این مطالعات تعیین حریم و بستر تالاب به گفته سازمان آب، در مرحله انجام است همچنین مقرر شده میزان کسری فضای سبز در برخی از شهرک های صنعتی نیز در اراضی حاشیه تالاب و با هماهنگی منابع طبیعی استان انجام شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز ادامه داد: در سال جاری نیز مطالعات بررسی و امکان سنجی استفاده از پساب فاصلاب شهری مسکن نظرآباد با هدف تامین منبع آبی پایدار انجام خواهد شد.

حکیمی از برنامه محیط زیست برای احداث ایستگاه اوپتیکی تالاب صالحیه خبر داد و گفت: با احداث ایستگاه اوپتیکی و نصب دوربین، امکان پایش آنلاین تالاب فراهم خواهد شد.

پیش از این فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفته بود، اگر از الان به فکر احیا تالاب صالحیه نباشیم عواقب بدی در انتظار استان خواهد بود؛ این عواقب در کنار تالاب الله آباد قزوین که اثرات آن متوجه استان البرز است بیشتر تهدید کننده خواهد بود.

وی در گفت و گو با خبرنگار  با بیان اینکه تالاب صالحیه یک تالاب فصلی در البرز است که اهمیت آن از سال 94 بیشتر به چشم آمد گفته، طی این مدت شاهد حضور بیش از 100 گونه جانوری در این تالاب بوده ایم. تالاب صالحیه از دو نظر برای ما اهمیت زیادی دارد؛ یکی اینکه می تواند به عنوان پهنه آبی جاذبه گردشگری باشد در این مدت هم عکاسان و علاقه مندان به محیط زیست زیادی از این مکان دیدن داشته اند و با وجود تعداد بالای گونه های جانوری تنها نقطه ای بود که شکار در آن وجود نداشت.

وی ادامه داد: دوم اینکه در صورت عدم رسیدگی به این تالاب ممکن است در کنار 9 کانون گرد و غباری که در استان شناسایی شده این تالاب هم به یکی از کانون های گرد و غبار استان تبدیل شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز خاطرنشان کرد: با توجه به این مسائل بود که سال گذشته حق آبه تالاب صالحیه پیگیری و تالاب احیا شد و در کمتر از 10 روز پرندگان زیادی به سمت آن مهاجرت کردند و حتی شاهد زادآوری آنان نیز بودیم.

وی با بیان اینکه در طول این مدت طرح های متعددی در اراضی تالاب اجرا شده است اظهار کرده، یکی از این اقدامات کاشت نهال های مقاوم به خشکی است اما در کنار آن لازم است  به یک سری عوامل تخریبی مثل شترهای سرگردانی که مشخص نیست چه کسی صاحب آنهاست هم توجه شود. این شترها در تمام طول سال مشغول تخریب طبیعت اطراف تالاب و یکی از عوامل اصلی تهدید کننده منطقه هستند؛ علاوه بر این حضور دام زیاد نیز به منطقه آسیب می زند.

این مسئول به شوری بیش از حد خاک این مناطق اشاره و اعلام کرد: ادامه روند خشک شدن تالاب صالحیه، انتشار نمک را به مساله ای تهدید کننده برای استان تبدیل کرده است.

حکیمی خاطرنشان کرد: همین گوشزدها و پیگیری ها باعث شد تا امسال یک بودجه 200 میلیون تومانی برای احیا تالاب صالحیه و الله آباد و مطالعات تعیین نیاز آبی و شناسایی عوامل تهدید کننده اختصاص پیدا کند. باید به فکر تامین منابع آب پایدار برای تالاب صالحیه باشیم و ما قول می دهیم که این موضوع را پیگیری کنیم چون تالاب صالحیه باید حفظ شود.

وی به کانال هایی که در اراضی منتهی به تالاب صالحیه حفر شده است نیز اشاره کرد و گفت: این کانال ها زمانی که هنوز استان البرز تشکیل نشده بود بدون تاییدیه زیست محیطی حفر شده است. هدف از حفر این کانال ها جلوگیری از پیشروی نمک به اراضی جانبی و کاهش شوری خاک بوده است اما متاسفانه به دلیل عدم توجه به مسائل زیست محیطی و با وجود هزینه زیاد برای حفر این کانال ها، نتیجه برعکس بوده و نه تنها از پیشروی نمک جلوگیری نشده بلکه بر میزان شوری نیز افزوده شده است.

، «تالاب صالحیه» نظرآباد، تنها تالاب استان البرز است که وسعت آن به ۱۰ هزار هکتار می رسد. این تالاب فصلی از رودخانه کردان تامین می شود و در فصل گرما به دلیل نیاز کشاورزان رو به خشکی می رود و دیگر آبی برای سیراب کردن آن باقی نمی ماند.

«تالاب صالحیه» در سال های گذشته به زیستگاه حدود ۴۵ گونه جانوری عمدتا پرنده تبدیل شده بود، گونه هایی که پس از خشک شدن از  تالاب مهاجرت می کردند، اما اخیرا پس از آبگیری مجدد در سال ۱۳۹۷ تعدادی از گونه های جانوری به این تالاب بازگشته اند. این تنوع زیستی شکل گرفته در اطراف تالاب و مهمتر از همه تهدید نمک های آن برای مردم استان و مزارع کشاورزی اطراف، لزوم احیا و حفظ تالاب «صالحیه» را دوچندان کرده است.

شایان ذکر است  یکی از مشکلات تالاب صالحیه نظرآباد عدم ثبت رسمی به عنوان تالاب است. خشک شدن دوباره تالاب «صالحیه» استان البرز، تهدیدی مشابه تهدید دریاچه ارومیه به دنبال دارد که اگر خشک شود هزاران تن نمک با یک وزش باد  مزارع اطراف را نابود خواهد کرد. اختصاص پساب تصفیه شده کارخانجات و شهرک های صنعتی منطقه یکی از بهترین منبع آب پایدار برای احیا تالاب صالحیه است.

منبع ایسنا

کلید واژه :

تالاب صالحیه

،

تالاب

ثبت نظرات
captcha