کد خبر : ۳۴۴۹۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آلودگی هوا و بخاریهای مسئله ساز

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان با بیان اینکه در روزهای اخیر مصرف گاز استان حتی تا 74 میلیون مترمکعب افزایش یافته است، گفت: در حال حاضر بیش از 5 میلیون بخاری در سطح استان مصرف کننده گاز هستند که منجر به سوخت مازاد و حتی افزایش آلودگی هوا می شوند.

آلودگی هوا و بخاریهای مسئله ساز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سیدمصطفی علویدر خصوص افزایش مصرف گاز با کاهش دمای هوا، اظهار کرد: متوسط مصرف گاز طبیعی در استان اصفهان حدود 58 میلیون مترمکعب در شبانه روز است که در طول سال بسته به فصل سرد و گرم این میزان کمتر یا بیشتر می شود.

وی با اشاره به سرمای هوا به خصوص طی یک هفته گذشته، گفت: در این مدت مصرف گاز طبیعی به شدت بالا رفته و در روزهای اخیر نیز مصرف گاز استان حتی تا 74 میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان با بیان اینکه مصرف گاز استان اصفهان در شب گذشته (شنبه) به حدود 70 میلیون مترمکعب رسید، افزود: با سرد شدن هر یک درجه هوا حدود چهار درصد مصرف گاز افزایش می یابد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 6 نیروگاه استان از گاز طبیعی استفاده می کنند، افزود: البته این نیروگاه ها بنابر اعلام دیسپاچینگ شرکت ملی گاز با محدودیت مصرف روبرو هستند.

علوی به دو نیروگاه شهید منتظری با مصرف 9 میلیون مترمکعب گاز و اسلام آباد با مصرف دو میلیون و 700 هزار مترمکعب گاز در اصفهان، گفت: هر دو نیروگاه یاد شده به طور 100 درصد از گاز طبیعی استفاده می کنند.

وی با اشاره به چهار نیروگاه دیگر خارج از اصفهان شامل هسا، زواره، چهلستون و کاشان، اظهار کرد: این نیروگاه ها با محدودیت مصرف و استفاده از سوخت دوم هستند که این خارج از اختیارات شرکت گاز استان است.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر بقیه صنایع، اماکن تجاری و بخش خانگی از گاز طبیعی استفاده می کنند، یادآور شد: شب گذشته مصرف گاز بخش صنعت استان نزدیک 35 میلیون مترمکعب برابر با نصف گاز طبیعی مصرفی این استان بود.

وی با تأکید بر اینکه مصرف گاز آلودگی به همراه دارد، اظهار کرد: اگرچه آلودگی گاز حدود 40 درصد نسبت به سوخت های مایع کمتر است، اما در مصرف آن باید به صورت بهینه باشد.

علوی با اشاره به اهمیت مصرف بهینه گاز، گفت: امروز آلودگی در سطح شهر اصفهان مشهود است، بنابراین کم شدن حتی یک شعله گاز در بخش خانگی موجب مصرف بهینه و کاهش آلودگی هوا خواهد شد، از سوی دیگر در صورت عدم آسیب به روند تولید،  مصرف گاز صنایع نیز باید کاهش یابد تا از روزهای آلوده اصفهان عبور کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که سهم بخاری ها آلودگی هوا چقدر است، اظهار کرد: بخاری ها عامل آلوده کننده هوا هستند و با توجه به مصرف گاز طبیعی توسط این وسایل، بخشی از گرما و گازهای حاصل از سوخت طبیعی از دودکش ها خارج می شوند و به دلیل راندمان پایین بخاری ها، سهم آن ها در آلودگی هوا بیشتر است، اما در سیستم پکیج های جدید هوا پیش گرم می شود بنابراین از راندمان بالاتری برخوردار هستند.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان با تأکید بر اینکه غالب سیستم گرمایشی استان اصفهان بخاری هستند، گفت: در حال حاضر بیش از 5 میلیون بخاری در سطح استان مصرف کننده گاز هستند که منجر به سوخت مازاد و حتی افزایش آلودگی هوا می شوند.

وی در خصوص مصرف گاز طبیعی در سیستم های موتورخانه ای، اظهار کرد: سیستم گرمایشی موتورخانه ها باید نسبت به تنظیم مشغل های خود اقدام کنند، چرا که بخشی از هوای اضافه که وارد مشعل ها می شود، منجر به خروج گرما شده و از سوی دیگر گاز نسوخته که اثرات بسیار بدی بر روی محیط زیست دارد، وارد فضا می شود.

علوی تأکید کرد: در این راستا موتورخانه های مرکزی به خصوص در ادارات و ساختمان های بزرگ نسبت به تنظیم مشعل های خود اقدام کنند.

وی همچنین در خصوص مصرف بهینه و حوادث ناشی از گاز، گفت: بخشی از حوادث استان ناشی از انفجار و بخشی ناشی از نشت گاز است که منجر به خسارت می شود که خوشبختانه آمار کاهش تلفات ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی گاز در سال 96 نسبت به سال 95 حدود 29 درصد کاهش داشته است.

به گفته مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان، نشت گاز، عدم استفاده از شیرهای مستقل، استفاده از دودکش های مشترک، دودکش های آکاردئونی و ... منجر به خسارت ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی مصرف گاز می شود.

 وی همچنین در خصوص ارزش گاز در کشور نسبت به سایر کشورها، گفت: درمجموع قیمت یک مترمکعب گاز طبیعی در بخش خانگی 100 تومان است، اما قیمت جهانی و همچنین صادرات آن بیش از این میزان است.

منبع ایسنا

کلید واژه :

آلودگی هوا

،

بخاری

ثبت نظرات
captcha