کد خبر : ۳۴۴۹۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

محیط بان چه زمانی حق استفاده از سلاح را دارد

به دنبال صدور حکم قتل عمد برای «سعید مومیوند» محیط بان استان همدان، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در اجرای قانون به کارگیری سلاح برای محیط بانان خلاهایی وجود دارد، گفت: محیط بان در حالی پاسدار مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست است که نمی تواند به شکارچی متخلفی که اقدام به برداشت غیرقانونی گونه های ارزشمند کرده، شلیک کند. محیط بان تنها زمانی می تواند از سلاحش استفاده کند که متخلف بخواهد به خود او حمله کند.

محیط بان چه زمانی حق استفاده از سلاح را دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، با توجه به محکومیت محیط بان «سعید مومیوند» - محیط بان استان همدان - به قتل عمد، سرهنگ جمشید محبت خانی در پاسخ به این پرسش که آیا قانون به کارگیری سلاح برای محیط بانان با سایر بخش های نظامی و انتظامی تفاوت دارد به گفت: قانون به کارگیری سلاح برای همه گروه های نظامی و انتظامی از جمله محیط بانان یکسان است اما در استفاده از سلاح برای محیط بانان خلاهایی وجود دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست افزود: برای همکاران ما در نیروی انتظامی در زمینه به کارگیری سلاح در شرایط مختلف اصولی وجود دارد. به عنوان مثال برای توقیف وسایل نقلیه حامل مواد مخدر یا کالای قاچاق یا دستگیری سارق و زندانی فراری امکان آن وجود دارد که با رعایت تشریفات مثل شلیک تیر هوایی، به سمت مختلف شلیک کرد اما دقیقا در همین زمینه برای محیط بانان خلا وجود دارد چون محیط بان تنها زمانی می تواند از سلاح خود استفاده و به سمت متخلف شلیک کند که جانش در خطر باشد یا زمانی که متخلف بخواهد سلاح محیط بان را از دستش خارج کند، محیط بان می تواند از سلاح خود استفاده کند.

محبت خانی در ادامه اظهار کرد: محیط بان پاسدار منطقه تحت مدیریت سازمان محیط زیست است اما اگر شکارچی متخلف بخواهد گونه های ارزشمند حیات وحش را به هر تعداد و هر شکل اعم از زنده و لاشه به طور غیرقانونی از منطقه خارج کند، محیط بان حق استفاده از سلاح را ندارد و نمی تواندبه سمت او شلیک کند و تنها زمانی می تواند از سلاحش استفاده کند که متخلف بخواهد به خود او حمله کند.

وی تاکید کرد: در شرایط کنونی وضعیت به شکلی است که اگر شکارچی متخلف به ایست و تیر هوایی محیط بان توجهی نکند، محیط بان نمی تواند به سمت او شلیک کند. محیط بان تنها می تواند متخلف را دستگیر کند و اگر موفق به دستگیری متخلف نشود، نمی تواند به سمت او شلیک کند. این خلایی است که به طور کتبی به مدیر کل حقوقی سازمان حفاظت اعلام کرده ایم و امیدواریم با هماهنگی قوه قضاییه بتوانیم این خلا را برای محیط بانان حل کنیم و به وحدت رویه برسیم. تکلیف محیط بانان ما باید روشن شود تا دیگر شاهد بروز مشکلات قضایی برای محیط بانان نباشیم.

، افزون بر خلا قانونی مطرح شده برای محیط بانان در زمینه قانون بکارگیری سلاح، معصومه حسین پور - مدیر کل حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست - نیز به گفت که رسیدگی به جرائم ماموران یگان حفاظت دستگاه های اجرایی در صلاحیت سازمان قضایی نیروهای مسلح است. در فرجام خواهی که در دیوان عالی کشور برای پرونده «سعید مومیوند» محیط بان استان همدان داشتیم صراحتا به این نکته اشاره کردیم که با توجه به دستورالعمل صادر شده از سوی مقام معظم رهبری در مورد تشکیل یگان حفاظت دستگاه های اجرایی، رسیدگی به جرائم کارکنان و ماموران این یگان ها در ارتباط با بکارگیری سلاح در صلاحیت سازمان قضایی نیروهای مسلح است و در صلاحیت محکمه قضایی نیست.

منبع ایسنا

کلید واژه :

محیط بان

،

حق استفاده از سلاح

ثبت نظرات
captcha