کد خبر : ۳۴۴۹۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درباره قدیمی ترین جنگل دنیا در ایران چه می دانید؟

«فسیل زنده» یا «موزه طبیعی»، «پیرترین یا قدیمی ترین جنگل دنیا در ایران»، «یادگاری از اولین دوره جنگل روی زمین»، «بازمانده ای از دوران سوم زمین شناسی و عصر یخبندان»، همه ی عنوان هایی هستند که به جنگل های هیرکانی در ایران داده می شود؛ جنگلی که اهمیت بسیاری در دنیا دارد و در حال حاضر پرونده ثبت میراث طبیعی جهانی آن در دست پیگیری است.

درباره قدیمی ترین جنگل دنیا در ایران چه می دانید؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ایران در حال حاضر یک میراث طبیعی جهانی یعنی کویر لوت را در یونسکو دارد و با به ثبت رسیدن جنگل های هیرکانی دومین میراث طبیعی ایران جهانی می شود. ارزیابان یونسکو برای بررسی پرونده جنگل های هیرکانی با هدف ثبت در فهرست میراث جهانی، ماه امسال به ایران آمدند اما یونسکو از موسسه دیگری به نام IDCA  نیز دعوت کرده تا از مناطق جنگل های هیرکانی ایران دیدن کنند به همین دلیل مطالعات اولیه این امر انجام  و سایت ها مشخص شده اند.

قرار است مطالعات اولیه توسط داورهای بین المللی مورد مطالعه قرار گیرد. این برنامه زیر نظر سازمان جهانی یونسکو خواهد بود و منطقه آماده بازدید ارزیابان جهانی است. نظر آنها  برای ثبت این منطقه بسیار مهم است.  آنها طی این بازدید به این نتیجه می رسند که جنگل های هیرکانی که در شمال ایران قرار دارند و قرار است در فهرست میراث طبیعی جهان به ثبت برسند آیا استانداردهای لازم را برای ثبت دارد یا خیر.

در بخش شمال کشور، سایت های مختلفی برای این موضوع در نظر گرفته شده است که سه سایت در استان گلستان سه سایت در استان گیلان و ۶ سایت در استان مازندران کاندید این برنامه بود و هماهنگی ها و بازدیدهای ارزیابان جهانی انجام شده است. در حال حاضر منتظر اعلام نتیجه بازدیدها هستیم که در فروردین ماه سال ۹۸ توسط اتحادیه جهانی حفاظت به یونسکو ارائه داده خواهد شد، سپس جلسه بررسی این نظرات در یک کشور دیگر برگزار می شود. در این زمان مشخص می شود آیا مناطقی که شده اند دارای قابلیت جهانی شدن هستند یا خیر.   یکی از مناطقی که در استان گلستان شده منطقه سیاه رودبار افراتخته است که دلیل این پارک ملی گلستان و منطقه حفاظت شده جهان نما است.

منطقه حفاظت شده جهان نما، یک منطقه در جنوب گرگان است و تا جنوب شرقی کردکوی ادامه دارد و مساحت آن ۳۰ هزار و ۶۵۰ هکتار است که از سال ۱۳۵۲ تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفته  و دارای قابلیت بسیار جالبی است. بخش هایی از جنگل های آن منطقه، همچنین بخش هایی از منطقه اکوتن برای ثبت در میراث طبیعی جهانی شده، البته بین آنها به عنوان یک منطقه ضربه گیر تحت حفاظت است. پارک ملی گلستان نیز یکی از قدیمی ترین پارک های ملی و مناطق حفاظت شده ایران است که شاید بتوان از آن به عنوان اولین منطقه حفاظت شده کشور یاد کرد. این منطقه نیز مساحتی در حدود ۹۱ هزار و ۸۹۵ هکتار دارای قابلیت های خاص خود است و امکانات حفاظتی در این منطقه دایر است که امیدواریم آن منطقه نیز مورد موافقت قرار بگیرد و جزو میراث جهانی محسوب شود.  

نباید فراموش کرد که تمام جنگل های هیرکانی دنیا برای ارزیابان مهم هستند. چرا که جنگل های هیرکانی قدیمی ترین جنگل های جهان محسوب می شوند و از دوره سوم زمین شناسی باقی مانده اند 

رمضانعلی قائمی-  مدیر پایگاه ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در استان گلستان - که در تمام مدت بازدید ارزیابان یونسکو از جنگل های هیرکانی در گلستان، آنها را همراهی کرده است، این مباحث را مطرح می کند و می گوید: آنچه ارزیابان در ایران دیدند برایشان بسیار جالب و جذاب بود. نباید فراموش کرد که تمام جنگل های هیرکانی دنیا برای ارزیابان مهم هستند. چرا که جنگل های هیرکانی قدیمی ترین جنگل های جهان محسوب می شوند و از دوره سوم زمین شناسی باقی مانده اند. در واقع از جنگل های هیرکانی به عنوان موزه زنده دنیا می توان یاد کرد. عناصری از درخت سرخدار برای مداوای برخی از سرطان ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین بسیاری از گیاهان و جانورانی در طول تاریخ به همین شیوه توانستند در کنار اجتماعات انسانی به بقای خود ادامه دهند و با وجود تحولات اقلیمی جهان باقی بمانند. نظر دانشمندان این است که این گونه مناطق باید کاربری علمی داشته باشند.

او ادامه می دهد: ارزیابان در بازدید خود با ابهامات و سوالات روبرو بودند که سعی کردیم به آنها پاسخ دهیم. سوالات آنها درباره برخی از راه ها و مسیرها مطرح می شد، چرا که سایت معرفی شده از سوی ایران به دو بخش اصلی و ضربه گیرتقسیم شده است. در بخش اصلی هیچ فعالیتی نباید انجام شود ولی در بخش ضربه گیر حساسیت ها و ممنوعیت کمتر است با این وجود حفاظت باید به صورت کامل و استاندارد انجام شود. روی هم رفته جمع بندی آنها از آنچه که در ایران دیدند راضی کننده بود. از آنجا که قطعات شده استان گلستان وسیع و بزرگ است، حساسیت ها در این باره بیشتر خواهد بود.

رییس سابق پارک ملی گلستان اضافه می کند: در چند سال اخیر بحث هایی درباره ثبت میراث طبیعی جهانی در ایران مطرح و چند منطقه برای این منظور کاندید شده است. در سال  ۲۰۱۶ موفق شدیم یک منطقه از ایران را در فهرست میراث  طبیعی جهانی یونسکو به ثبت برسانیم که آن هم کویر لوت است اما سایر مناطق چه جنگل های هیرکانی  چه سایر پدیده های طبیعی دیگر ایران هنوز به ثبت جهانی نرسیده اند.

قائمی که امیدوار است این مناطق مورد قبول بازرسان جهانی  و در زمره میراث طبیعی جهان جای بگیرند، می افزاید: منطقه سیاه رود افراتخته دارای ویژگی های خاصی مانند وجود عناصر هیرکانی و  جنگل های سرخدار است.  جنگل های سرخدار در سطح جهان مساحت اندکی را به خود اختصاص می دهند و در ایران نیز بزرگترین لکه که به صورت یکجا وجود دارد در منطقه علی آباد استان گلستان است و در مجموع به ۴۰۰ هکتار می رسد.

ایران ۲۰۰ و در مجموع ۴۰۰ هکتار به صورت انبوه و یکجا از  درختان سرخدار را در بر می گیرد که می توان گفت کمتر نقطه ای از دنیا چنین وسعتی را به صورت یکجا از این درختان دارد

او درباره وضعیت جنگل های سرخدار ایران در جهان گفت: این لکه از جنگل های سرخدار در ایران بزرگترین هستند. ممکن است سایر کشورها مساحت بیشتری  از درختان سرخدار را داشته باشند اما به صورت پراکنده است. این در حالی است که ایران ۲۰۰ و در مجموع ۴۰۰ هکتار به صورت انبوه و یکجا از  درختان سرخدار را در بر می گیرد که می توان گفت کمتر نقطه ای از دنیا چنین وسعتی را به صورت یکجا از این درختان دارد. بخشی از این منطقه چند سال پیش با عنوان ابر بالادست تحت حفاظت قرار گرفت.

این کارشناس بازنشسته محیط زیست که سابقه ۳۴ سال انجام کارهای اجرایی تحقیقاتی دارد، درباره  سایر عناصر هیرکانی که در این منطقه دیده می شود، نیز اظهار می کند: درختان تمدن انجیلی هایی که برگ های خزان کننده آن رنگارنگ و چشم نواز است جذابیت خاصی دارند.  در برخی از مناطق درخت راش و  در برخی از مناطق گونه های دیگر داریم. در مجموع جانورانی که در این منطقه زیست می کنند مانند پلنگ خرس قهوه ای عقاب طلایی کبک و غیره از جمله عناصری هیرکانی به حساب می آیند.

قائمی همچنین درباره دلیل به کار گرفتن واژه هیرکانی توضیح می دهد: اروپایی ها در گذشته نام قدیم گرگان را هیرکان می نامیدند که به مرکزیت گنبد بود و بخش هایی از سمنان مازندران و مناطق اطراف را در بر می گرفت و هیرکانیا نامیده می شد. این واژه بعدها به گرگان تبدیل شد که در برگیرنده دشت گرگان، خلیج گرگان و غیره بود. در واقع می توان گفت جنگل های هیرکانی نام قدیمی همین منطقه و ایالت گرگان بوده است.

او درباره اینکه آیا این مناطق در معرض آتش سوزی قرار می گیرند یا خیر بیان می کند: در نواحی مربوط به سیاهرود افراتخته به دلیل مراقبت های ویژه ای که می شود آتش سوزی رخ نداده است. به دلیل وجود درختان سرخدار برخی از این مناطق ممنوعیت هایی دارند که بیشتر تحت مراقبت قرار می گیرند و افراد عادی نمی توانند به این مناطق بیایند. این در حالی است که در پارک ملی گلستان هر ساله شاهد آتش سوزی هایی هستیم که به دلیل وجود جاده آسیایی و بی مبالاتی هایی که  برای روشن کردن آتش جهت پخت و پز و کارهای دیگر صورت می گیرد اتفاق می افتد. چرا که بسیاری از افراد ممکن است آتش را خاموش نکنند و این آتش به سایر نقاط سرایت کند که در نتیجه شاهد آتش سوزی در مناطق مختلف هستیم.

وی درباره درباره اینکه آیا با ثبت جهانی این منطقه می توانیم از امکانات خاص حفاظتی که عرصه بین الملل برای حفاظت از جنگل ها است، استفاده کنیم؟ اظهار می کند: بله. یکی از سوال های مدنظر این بود که ما در حواشی این مناطق چه امکانات حفاظتی و اطفاء حریق داریم و آیا می توانیم از آنها استفاده کنیم. این امکانات لیست شده و با ارزیاب ها به بحث و گفت وگو گذاشته شده است. یقیناً امکانات مدرن و دستگاه های سنسوردار که بتواند ما را باخبر کند و امکاناتی که بتوانیم در کوتاه مدت متوجه خطر شویم حتما در اختیار مان قرار خواهد گرفت. از طرفی ما موظف می شویم که این امکانات را ایجاد کنیم در این بین می توان این امکانات را از اعتبارات ملی که اختصاص داده می شود تامین کرد یا با کمک یونسکو آن را تامین می کنیم.

مدیر پایگاه ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در استان گلستان درباره جاده آسیایی که سبب دو تکه شدن پارک ملی گلستان شده  و نظر ارزیابان یونسکو در این باره توضیح می دهد: در حال حاضر پیش بینی شده است که جاده در منطقه مورد نظر برای ثبت جهانی لحاظ نشو. بخش شمال و جنوب جاده به عنوان سایت اصلی مد نظر گرفته شده است و می توان گفت منطق مد نظر ما دو تکه شده است. ممکن است از ما تعهداتی برای جابجایی جاده بخواهند که البته  در مصوبه دولت طرح و برنامه جا به جایی این جاده از ناحیه شمال در نظر گرفته شده است. طبعا آنچه که در عرصه بین المللی ثبت می شود باید طبق استانداردهای بین المللی نگهداری شود و اگر این اتفاق نیفتد در لیست قرمز قرار می گیرد و در نهایت ممکن است از فهرست جهانی خارج شویم.

قائمی همچنین می گوید: ممکن است چند روستا در استان گلستان، طی جهانی شدن جنگل های هیرکانی مجبور به جابجایی شوند. در طول تمام پارک ملی گلستان هیچ ملک شخصی وجود ندارد. تمام منطقه شده متعلق به دولت و در زون اصلی آن هیچ ملک شخصی وجود ندارد.  در زون فرعی ملک های وجود دارد که طبق مقررات موجود  و استانداردهای جهانی این امکان وجود دارد که مردم به فعالیت های خود ادامه دهند.

اسم جنگل های هیرکانی بعد از ثبت در ایران به تمام زبان های زنده دنیا در عرصه بین المللی مطرح می شود و در تمام سایت های جهانی قرار می گیرد

او همچنین درباره امتیازات ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در فهرست میراث طبیعی اظهار می کند: برای آنکه بتوانیم جنگل های هیرکانی را در فهرست میراث جهانی به ثبت برسانیم با تمام جوامع محلی، مسئولان و دست اندرکاران صحبت ها و مذاکراتی داشتیم و سعی کردیم آنها را برای حفاظت از این منطقه همراه کنیم.  نباید فراموش کرد که با ثبت جهانی جنگل های هیرکانی ردیف اعتباری خاص برای حفاظت از این منطقه از سوی دولت در نظر گرفته می شود. در عین حال اسم این مناطق با تمام زبان های زنده دنیا در عرصه بین المللی مطرح می شود و در تمام سایت های جهانی قرار می گیرد که می تواند به لحاظ گردشگری و برخی از فعالیت های محیط زیستی برای مناطق بومی جالب توجه، مفید و توسعه برای منطقه را به همراه داشته باشد.

، جنگل های هیرکانی از حدود ۱۲ سال پیش در فهرست موقت یونسکو ثبت شده است؛ پرونده ای که نخست قرار بود با آذربایجان به صورت مشترک در فهرست میراث طبیعی این کمیته بین المللی به ثبت برسد، اما با به تفاهم نرسیدن دو کشور در برخی موارد، ایران سرانجام تصمیم گرفت پرونده ی «جنگل های هیرکانی» را که بخش عمده ی آن در سرزمین های شمالی کشور است روی میز یونسکو قرار دهد و سرانجام بعد از پیگیری های مورد نیاز و رفت وآمد ارزیابان یونسکو به ایران، قرار است این پرونده در اجلاس ۲۰۱۹ بررسی شود.

جنگل های هیرکانی بازمانده دوران سوم زمین شناسی و عصر یخبندان و غنی از نظر گونه های بومی و باستانی، پوشش گیاهی و تنوع زیستی با نادرترین گونه های جنگلی جهان شامل ۸۰ گونه درختی، ۵۰ گونه درختچه ای، گونه های بومی (اندمیک) درختی و گونه های جانوری چون پلنگ، خرس، کل و بز، مرال و ... است. این نوع جنگل ها در حالی که در اکثر نقاط اروپا و سیبری به دلیل سرما و یخبندان قادر به بقا نبوده اند و در حال حاضر فسیل هایی از آنها به جای مانده به دلیل اقلیم معتدل تر حاشیه دریای خزر به حیات خود ادامه داده اند.

۱۵ نقطه از این جنگل شامل «پارک ملی گلستان»، «جنگل ابر»، «جهان نما»، «بولا»، «جنگل الیمستان»، «جنگل واز»، «حوزه کجور نوشهر»، «چهارباغ چالوس»، «جنگل خشک داران»، «گشت رودخان»، «سیاه رودبار گیلان» و منطقه حفاظت شده «لیسار» سایت های ی برای ثبت در فهرست میراث جهانی هستند.

کبریا حسین زاده-

رمضانعلی قائمی، مدیر پایگاه ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در استان گلستان

منبع ایسنا

ثبت نظرات
captcha