کد خبر : ۳۴۴۹۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نگرانی از افزایش پلاک مخدوشی در اجرای طرح کاهش

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک کشور در ادامه اظهار کرد: موضوع دیگری که حائز اهمیت بوده و نگرانی هایی در پی دارد احتمال افزایش پلاک مخدوشی ها است. یعنی، چون اعمال قانون پلاک محور است احتمال این موضوع بالا می رود

نگرانی از افزایش پلاک مخدوشی در اجرای طرح کاهش

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهر های کشور با اشاره به اینکه ملاحظات اجتماعی پلیس سبب تأخیر در اجرای طرح کاهش شد، گفت: تمام دغدغه های پلیس و ملاحظات اجتماعی مطرح شد و شهرداری نیز اعلام کرد که زیرساخت ها را تجهیز کرده است. در نهایت تصمیم برآن شد که طرح کاهش بیش از این به تعویق نیفتد و در اسرع وقت اجرایی شود. پلیس هم به طور گسترده اعلام کرد که این طرح را از ۳ آذر ماه جاری در سطح شهر تهران اجرایی می کند.

پوریا محمدیان یزدی با بیان اینکه طرح کاهش (کنترل آلودگی هوای شهر) (یا LEZ:Low Emission Zone) در مصوبه مورخ ۹۵.۴.۲ هیات وزیران تحت عنوان برنامه "جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها" مصوب و ابلاغ شد، اظهارکرد: این طرح می بایست در تهران و کلانشهر ها عملیاتی می شد و با توجه به اینکه طرح جدیدی بود باید دستگاه های اجرایی برنامه های خودشان را تنظیم می کردند. در حقیقت شهرداری ها باید دوربین های مورد نیاز را خریداری و سپس آن ها را تجهیز می کردند و ارتباط مورد نیاز سرور ها با پلیس برقرار می شد که نهایتا پس از انجام این اقدامات این طرح در سال ۹۶ عملیاتی شد.

وی ادامه داد: طرح کاهش با توجه به ظرفیت قانونی ماده (۱۸) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب، تعریف شده است؛ به طوری که در این ماده گفته می شود شهرداری ها یا سازمان حفاظت محیط زیست یا نیروی انتظامی می تواند محدوده ای را به عنوان محدوده ممنوعه براساس ضوابط مصوب شورای عالی هماهنگی ترافیک شهر های کشور معرفی کند که در شهر تهران از شورای ترافیک تهران و در شهر های دیگر از سوی شورای عالی تعیین شود.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهر های کشور اضافه کرد: ضوابط طرح کاهش در مصوبه ۱۱۰ شورای عالی هماهنگی ترافیک شهر های کشور مصوب و مقدمات کار نیز فراهم شد و پس از فراهم شدن مقدمات اجرایی آن توسط شهرداری، مقرر شد برای اینکه طرح کاهش در گام اول ساده و روان باشد و اطلاع رسانی برای مردم صورت پذیرد در هسته مرکزی شهر یعنی محدوده زوج یا فرد اجرا شود که حدود ۸۰ کیلومتر مربع از هسته مرکزی شهر را در بر دارد و علاوه بر بررسی پلاک های زوج یا فرد، معاینه فنی خودرو نیز بررسی شد.

به گفته وی، این طرح، طرحی نا آشنا و نو نبود و در واقع همان معاینه فنی بود که مکانیزه شده بود. به عبارت دیگر قبلا پلیس به صورت دستی برگه های معاینه فنی را بررسی می کرد؛ اما شهرداری به وسیله تجهیزات به کمک پلیس آمد و دوربین هایی را نصب کرد که پلاک را ثبت می کند و با بررسی در سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) و اتصال به سرور های پلیس، خودرویی که معاینه فنی ندارد جریمه می شود.

محمدیان ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست یا به عبارتی کارگره ملی کاهش آلودگی هوای کلانشهر ها که یک سال و نیم است در سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شده است، در خرداد ماه سال ۹۷ مصوب می کند که طرح کاهش برای مقابله با پدیده وارونگی هوا در سال ۹۷ از مورخ ۹۷.۸.۱ در کل سطح شهر تهران اجرا شود که این مصوبه، مصوبه کارگره ملی کاهش آلودگی هوای کلان شهر ها است و بنا بر آن شهرداری هم زیرساخت های این طرح را تا اول آبان۹۷ آماده کرد.

ملاحظات اجتماعی پلیس سبب تأخیر در اجرای طرح کاهش شد

وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود آماده بودن زیرساخت های این طرح؛ اما طرح کاهش از ابتدای آبان ماه سال جاری اجرایی نشد، گفت: بخشی از این موضوع مسئله فرهنگی است به عبارت دیگر ازدحام و شلوغی مراکز معاینه فنی معلول فرهنگ دقیقه نودی مردم است، در حالی که بار ها اعلام شده بود شهروندان برای دریافت معاینه فنی خودروهایشان اقدام کنند؛ اما برخی افراد معاینه فنی را به دقایق پایانی موکول کردند و همین امر باعث شد تا پلیس با رصد میدانی از این مراکز معاینه فنی و شلوغی ها به این مهم برسد که ممکن است این موضوع نارضایتی هایی برای مردم ایجاد کند و این ملاحظات اجتماعی به درخواست پلیس، سبب تأخیر در اجرای طرح کاهش شد.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهر های کشور افزود: به دلیل وجود این دغدغه ها، وزیر کشور به رییس شورای عالی ترافیک دستور دادند که تمام این مسائل در این شورای عالی بررسی و مشکلات مرتفع شود. به همین منظور در جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهر های کشور که در ۲۳ آبان ماه برگزار شد تمام دغدغه های پلیس و ملاحظات اجتماعی مطرح شد و شهرداری نیز اعلام کرد که زیرساخت ها را تجهیز کرده، مراکز معاینه فنی به صورت سه شیفت مشغول به کار خواهند شد و حتی نوبت دهی آنلاین نیز انجام می شود و در نهایت تصمیم برآن شد که طرح بیش از این به تعویق نیفتد و در اسرع وقت اجرایی شود و پلیس هم به طور گسترده اعلام کرد که این طرح را از ۳ آذر ماه در سطح شهر تهران اجرایی می کند.

وی با بیان اینکه پلیس دغدغه هایی در زمینه اجرای طرح کاهش داشت که باید برطرف می شد، زیرا پلیس وظیفه تشخیص و اعمال قانون را بر عهده دارد، گفت: ملاحظات اجتماعی در اجرای هر طرح شهری وجود دارد و خیلی نمی توان با مسائل به صورت صفر و یکی برخورد کرد. از طرفی پلیس متولی تامین امنیت در جامعه بوده و وقتی نگرانی هایی احساس کند آن را به سازمان های مربوطه منعکس می کند. در حال حاضر دغدغه پلیس رفع شده و این طرح بنا به جمع بندی و گفته پلیس از فردا شنبه ۳ آذر اجرایی می شود.

محمدیان اضافه کرد:شهروندان قانون مدار یا به عبارت دیگر حدود یک ونیم میلیون خودرو، معاینه فنی خود را در طول سال دریافت کردند و تعداد باقی مانده کسانی هستند که یا به طور کل معاینه فنی نگرفته اند، یا اعتبار یکساله معاینه فنی آنهابه پایان رسیده و یا به دلیل نقص جدی در خودرو تاکنون مراجعه نکرده اند. به عبارت دیگر اگر افراد به صورت عادی مراجعه کنند و معاینه فنی انجام دهند نباید شاهد ازدحام باشیم.

وی با اشاره به اینکه نمی توان گفت: ازدحام در مراکز معاینه فنی وجود ندارد، اذعان کرد: این که بگوییم در حال حاضر ازدحام و شلوغی دراین مراکز وجود ندارد، صحیح نیست و ایستادن در صف معاینه فنی به مدت طولانی مانند داروی تلخی است که فرد باید برای سلامتی خودش آن را مصرف کند. در حال حاضر نیز گزارشی بیشتر از نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه از صف معاینه فنی داده نشده است.

احتمال پلاک مخدوشی بالا می رود

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک کشور در ادامه اظهار کرد: موضوع دیگری که حائز اهمیت بوده و نگرانی هایی در پی دارد احتمال افزایش پلاک مخدوشی ها است. یعنی، چون اعمال قانون پلاک محور است احتمال این موضوع بالا می رود و حتی با وجود اینکه این موضوع جرم است و فرد خاطی به مراجع قضایی معرفی می شود، اما برخی افراد با تغییردادن شماره پلاک از ۲ به ۳، محصور کردن آن با موتور یا استفاده از رنگ های مخصوص و... این اقدام را انجام می دهند. به عبارت دیگرهرچقدر اعمال قانون به واسطه دستگاه های مکانیزه بالاتر رود، احتمال تخلف هم بالا خواهد رفت و این نگرانی نیز وجود دارد.

احتمال حذف برچسب معاینه فنی در آینده نزدیک

وی در بخش دیگری از صحبت هایش از احتمال حذف برچسب معاینه فنی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: وزارت کشور با همکاری دستگاه های مربوطه به دنبال حذف برچسب معاینه فنی از سال آینده است. در حقیقت با حذف برچسب معاینه فنی در کشور رصد معاینه فنی تنها با دوربین و از روی پلاک انجام خواهد شد.

محمدیان در پایان با اشاره به اینکه طرح ترافیک در ابتدا برچسب بود و سپس به کارت تبدیل شد و در حال حاضر فقط پلاک شارژ می شود، تصریح کرد: به همین منظور با حذف برچسب معاینه فنی دیگر جاعلان نمی توانند کاری از پیش ببرند و افراد باید مستقیما خودروهایشان را به مراکز معاینه فنی ببرند.

منبع فردا نیوز

کلید واژه :

آلودگی هوای تهران

،

ازن

،

کاهش عمر

،

افزایش بیماری های تنفسی

،

بحران آلودگی هوا

،

هوای آلوده عمر کودکان

،

ریزگرد

،

گرد و غبار

،

آلودگی هوا

،

طرح کاهش

،

طرح کاهش آلودگی هوا LEZ

ثبت نظرات
captcha