کد خبر : ۳۴۴۹۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

غلظت گازهای گلخانه ای به بالاترین حد خود رسیده است

کارشناسان محیط زیست پس از اندازه گیری غلظت گازهای گلخانه ای در جو زمین اعلام کرده اند که درجه غلظت این گازها تاکنون تا این حد بالا نبوده و سازمان جهانی هواشناسی در ژنو نسبت به پیامدهای بازگشت ناپذیر این وضعیت هشدار داده است.

غلظت گازهای گلخانه ای به بالاترین حد خود رسیده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پتری تالاس، مدیرعامل سازمان جهانی هواشناسی (WMO) در این باره گفت: داده های علمی به طور روشن مشخص می کنند که بدون کاهش کربن دی اکسید یا گاز کربنیک (با فرمول شیمیایی CO2) و دیگر گازهای گلخانه ای، تغییرات آب و هوایی پیامدهای ویرانگر و بازگشت ناپذیری برای کره زمین خواهند داشت.

پتری تالاس در ادامه گفت که امکان جلوگیری از این فرایند جهانی تقریبا از دست رفته است.

سازمان جهانی هواشناسی که ۱۹۱ کشور جهان عضو آن هستند، اعلام کرده که غلظت گازکربنیک در سطح جهان که در سال ۲۰۱۶ میلادی ۳/ ۴۰۳ pmm بود در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۵/ ۴۰۵ pmm افزایش یافته است.

این سازمان معتقد است که غلظت گازکربنیک جو در سال ۲۰۱۷ به بالاترین حد خود رسیده است. کارشناسان امور اقلیمی سازمان ملل متحد دلایل این امر را از جمله با فعالیت های اقتصادی مردم، پدیده "ال نینیو" (یکی از چرخه های مشهور آب و هوایی جهان که هر دو تا هفت سال یک بار باعث ایجاد ناهنجاری های بزرگی چون سیلاب های ناگهانی و خشک سالی در آب و هوای زمین می شود)، درجه حرارت بالای اقیانوس ها و نیز خشکسالی در مناطق استوایی مرتبط می دانند.

در چنین شرایطی اقیانوس ها یا جنگل ها دیگر نمی توانند همچون سال های گذشته به اندازه کافی آلاینده هایی چون دی اکسید کربن را جذب کنند.

علاوه بر رشد جمعیت در جهان، کشاورزی فشرده، جنگل زدایی، صنعتی شدن جوامع و در همین راستا استفاده از سوخت های فسیلی چون زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی به افزایش غلظت گازهای گلخانه ای کمک می کنند.

بنابر گزارش دویچه وله، گاز کربنیک مهم ترین گاز گلخانه ای با طول عمر طولانی است. سوختن زغال سنگ، نفت و گاز، تولید سیمان و سایر فرایندهای صنعتی موجب ایجاد حدود ۷۰ درصد از کل گازهای گلخانه ای در جهان می شوند.

منبع ایسنا

کلید واژه :

گازهای گلخانه ای

،

حمل ونقل دریایی

،

محیط زیست

،

غلظت گازهای گلخانه ای

،

گازهای گلخانه ای

ثبت نظرات
captcha