کد خبر : ۳۴۴۹۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جمع آوری گازهای پمپ بنزین در مازندران برای نخستین بار در استان های شمالی

معاون بازرگانی شرکت ملی پخش فرآوده های نفتی منطقه چالوس از اجرایی شدن طرح "کهاب" برای نخستین بار در مازندران خبر داد.

جمع آوری گازهای پمپ بنزین در مازندران برای نخستین بار در استان های شمالی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، غلامحسین افتخاری با تایید این خبر که طرح "کهاب" برای نخستین بار در استان های شمالی و یک در جایگاه در مرزن آباد اجرا شده است، اظهار کرد: طرح کهاب پیش از این در تهران و کرج هم اجرا شده بود، اما در مرزن آباد، این طرح به صورت کامل تر و مجهزتر اجرا شده است.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی بیش از یک سال گذشته این دستگاه را از اسپانیا وارد کرده، ادامه داد: این طرح برای نخستین در شمال کشور اجرا شد اما در سایر جایگاه های کشور نیز می توان این دستگاه را نصب کرد زیرا تاثیرات مثبت زیادی دارد.

معاون بازرگانی شرکت ملی پخش فرآوده های نفتی منطقه چالوس افزود: دولت و سازمان محیط زیست الزامی را به شرکت پخش فراوده های نفتی داده است که ظرف مدت دو سال باید این تجهیزات در همه جایگاه ها به نحوی مستقر شود و حال اینکه در این زمینه باید دید وضعیت اقتصادی کشور و وضعیت محدودیت های ناشی از تحریم ها تا چه میزان مانع کار می شود.

افتخاری با بیان اینکه طرح "کهاب" دارای سه مرحله است، تصریح کرد: در مرحله اول که حدود 10 سال پیش اجرا شد، شرکت نفت تمام مسیرهای خروج گاز از مخازن جایگاه ها را مسدود و تنها به یک محل لوله خروجی از مقصد به نام سوپاپ محدود کرد که در یک فشار معینی این سوپاپ اجازه خروج گاز را می داد.

وی با اشاره به اینکه فشار گاز بر روی فرآورده باعث می شد تبخیر کمتری صورت گیرد، ادامه داد: این سوپاپ در زمانی که نفتکش در حال تخلیه است، اجبارا باید اجازه عبور گاز را بدهد زیرا حجم خالی مخزن با فرآورده در حال پر شدن بوده بنابراین گازی که جای آن در حال کم شدن است باید خارج شود. آنچه که در یک جایگاه مرزن آباد اجرا شد این مرحله است و این گازی که بر اثر تخلیه فرآورده باید خارج می شد را مجددا بازیافت و تبدیل به فرآورده می کند.

وی تاکید کرد: اجرای مرحله دیگر نیاز به تکنولوژی و هزینه بیشتر دارد؛ زمانی است که شما به پمپ بنزین می روید و در حال سوختگیری هستید، گازی از درب باک خارج می شود که باید نازل های مخصوصی روی شلنگ تلمبه تعبیه شود تا اجازه خروج آزاد را به گاز را ندهد و همزمان یک پمپ وکیومی داخل مخزن تلمبه باشد که این گاز را بکشد و به داخل مخزن هدایت  کند که این مرحله سوم طرح کهاب است.

معاون بازرگانی شرکت ملی پخش فرآوده های نفتی منطقه چالوس یادآور شد: در این سه مرحله کل گازهایی که ممکن است در جایگاه وارد فضا شود در یک مسیری برگردانده و تبدیل به فرآورده می شود.

افتخاری با بیان اینکه بخش دولتی هم به دنبال خرید و نصب چنین دستگاه هایی است، گفت: کشورهای مختلفی در زمینه ساخت این تکنولوژی فعال هستند و شرکتی در اصفهان  نیز در حال تکمیل این طرح است.

وحید تکمه چین، مدیر یک جایگاه سوخت در مرزن آباد که این طرح در آن اجرا شده نیز به خبرنگار گفت: کهاب طرحی برای صرفه جویی اقتصادی در مصرف سوخت بوده که با اهداف زیست محیطی پایه گذاری شده است.   

وی با بیان اینکه در تمام استان های شمالی، جایگاه مرزن آباد نخستین جایگاهی محسوب می شود که دستگاه کاهش بخار بنزین در آن راه اندازی شده است، اظهار کرد: کار اصلی این دستگاه که از کشور اسپانیا وارد شده، بازیافت بخارات بنزینی است. 

وی با بیان اینکه بنزین ماده فراری است که وقتی در فضای آزاد قرار داده شود در زمان کوتاهی تبخیر می شود، افزود: این مشکل بزرگ همه پمپ بنزین ها است و نقل و انتقالات موجب تبخیر ماده می شود و به همین دلیل اکثر جایگاه داران با کسری بنزین مواجه هستند. 

مدیر جایگاه سوخت مرزن آباد با اشاره به کارایی دیسپچینگ گفت: کار این سیستم نظارت بر داده ها است که شرکت نفت می تواند کنترل بیشتری بر میزان فروش و تبخیر داشته باشد.  از زمان راه اندازی دستگاه تاکنون، بخار بنزین، بوی آن و آلودگی هوا کاهش یافته است؛ در صورتی که این طرح در کل کشور اجرا شود تاثیر خوبی بر روی محیط زیست خواهد گذاشت. 

وی  با بیان اینکه با نصب این دستگاه بوی بنزین در هنگام تخلیه بار کاهش می یابد، افزود: در صورتی که دولت حمایت لازم را به منظور وارد کردن این دستگاه انجام دهد چیزی حدود 5 تا 6 هزار میلیارد تومان در سال صرفه جویی می شود. 

وی اظهار کرد: در آینده تجهیزات جدید بر روی خودروها نیز وصل خواهد شد، همچنین دستگاه وکیوم پمپ زیر دستگاه ناظر قرار می گیرد تا بخار خارج شده را وکیوم کند. در صورتی که این طرح یک طرح ملی شود گام بزرگی در جهت کاهش سوخت برای کشور محسوب می شود. با گسترش این طرح در کل کشور علاوه بر بازگرداندن مقادیر زیادی سوخت و کمک به محیط زیست می توان زمینه اشتغال هزاران نفر را فراهم کرد. 

منبع ایسنا

کلید واژه :

جمع آوری گازهای پمپ بنزین

،

پمپ بنزین

ثبت نظرات
captcha