کد خبر : ۳۴۴۹۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نیروگاه های خورشیدی بخش خصوصی و پیش دستی ترکیه در انرژی تجدیدپذیر

وزارت نیرو در حالی پشت درهای بسته در حال تهیه برنامه ای برای افزایش نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیرها است که نیروگاه های در حال ساخت تجدیدپذیر تعطیل شده و یا در حال ورشکستگی هستند.

نیروگاه های خورشیدی بخش خصوصی و پیش دستی ترکیه در انرژی تجدیدپذیر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، خورشید و باد به عنوان دو منبع مهم انرژی های پاک دارای ظرفیت مناسب برای ایجاد انرژی هستند که می تواند هزینه انرژی خانواده ها را به ویژه در مناطق دورافتاده تر به نحو قابل توجه کاهش دهد. خورشید به عنوان بزرگ ترین منبع انرژی و باد به عنوان منبع انرژی پایان ناپذیر دارای ظرفیت قابل توجهی برای تولید انرژی پاک هستند که با استفاده از انرژی آنها می توان بخش قابل توجهی از هزینه های خانوارها در زمینه انرژی هایی چون برق را کاهش داد.

بر اساس ترازنامه انرژی سال 1387، مصرف سوخت های فسیلی در کشور برابر 995 میلیون بشکه نفت خام است که از این میزان مصرف انرژی در ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و غیره حدود 417 میلیون بشکه نفت خام و به عبارتی حدود 40 درصد مصرف انرژی کل کشور است.

به علت طراحی و استفاده نامناسب ساختمان ها و عدم سرویس و نگهداری مناسب دستگاه های گرمایشی و سرمایشی، مقدار زیادی از انرژی ورودی به این ساختمان ها تلف شد. این اتلاف انرژی علاوه بر از بین بردن منابع طبیعی کشور سبب آلوده شدن هوا و محیط زیست شهرها نیز می شود.

در سال های اخیر در بسیاری از کشورهای صنعتی تعداد زیادی ساختمان بی نیاز از سوخت های فسیلی ساخته شده و انرژی خورشیدی، بادی و یا هیبریدی در زیر عنوان کلی «انرژی های نو» در این ساختمان ها به نحوی می شود که نیاز ساختمان را در روزهای آفتابی و ابری تأمین کند.

انرژی خورشید همانند سایر منابع به طور مستقیم یا غیر مستقیم می تواند به دیگر شکل های انرژی همانند گرما و الکتریسیته تبدیل شود.

این مزایای بی نظیر از انرژی خورشیدی و بادی نشان می دهد که تمام دنیا به سمتی رفته که کمتر از سوخت فسیلی استفاده کند، اما گزارش ها نشان می دهد که اوضاع احداث نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور چندان مناسب نیست و علیرغم اینکه ایران در زمینه توسعه انرژی خورشیدی می توانست به خوبی عمل کند گزارش ها حاکی از وضعیت بغرنج سرمایه گذاران خصوصی در این بخش است.

اگر چه ایران در دوره ای در توسعه انرژی های نو از ترکیه جلوتر بود اما در سال های اخیر ایران به قدری از این کشور عقب افتاده که سالهای سال زمان می برد تا ایران با احتساب اینکه ترکیه هیچ اقدامی برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر نکند، به این کشور برسد.

نصب نیروگاه های انرژی خورشیدی در ایران در حالی که دارای ۳۰۰ روز آفتابی است به 250 مگاوات رسیده، در حالی که این عدد در ترکیه از 6 هزار مگاوات عبور کرده است. 

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان انرژی های نو، ایران دارای ۳۰۰ روز آفتابی است که این عدد نشان از پتانسیل بالای کشور در حوزه انرژی های تجدیدپذیر دارد. این پتانسیل به گونه ای است که به باور مدیر کل" آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر " ایران بازار آینده انرژی است و زمینه های سرمایه گذاری فراوانی در بخش انرژی های تجدید پذیر در ایران وجود دارد.

*نسخه پشت درهای بسته وزارت نیرو برای نیروگاه های خورشیدی خصوصی

اخیرا سیدمحمد صادق زاده رئیس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق در حالی از ابلاغ افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی نرخ های جدید خرید برق تجدیدپذیر تا پایان آبان ماه خبر داده است که انجمن انرژی های بادی ایران که دارای چندین عضو فعال است که چندین نیروگاه را تحت پوشش خود دارند، عدد زیر ۵۰ درصد افزایش را ناچیز می داند و عنوان می کنند که این نسخه ها و اقدام وزارت نیرو که پشت درهای بسته برای بخش خصوصی می پیچد، هیچ دردی از مشکلات بخش خصوصی را درمان نخواهد کرد.

صادق زاده با اشاره به جلسه اعضای هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر با وزیر نیرو، گفته بود که پس از افزایش نرخ ارز و نابه سامانی های چندماه اخیر بازار، نگرانی های از سوی بخش خصوصی برای حضور در حوزه تجدیدپذیرها به وجود آمده بود که پس از این جلسه و رویکرد مثبت وزیر نیرو نسبت به حوزه تجدیدپذیرها این نگرانی ها نیز برطرف شده و امید و انرژی مضاعفی برای توسعه هر چه بیشتر در این بخش ایجاد شده است.

*رئیس انجمن انرژی بادی ایران:ایران در توسعه انرژی های خورشیدی خوب عمل نکرده

این اظهارات در حالی مطرح می شود که سید هاشم اورعی رئیس انجمن انرژی بادی ایران ،ایران در توسعه انرژی های خورشیدی خوب عمل نکرده ،چرا که مساله این است که کار به دست کاردان سپرده نشده است. 

افزایش نرخ ارز و سیاست های بی نتیجه وزارت نیرو باعث شده تا صنعت انرژی تجدیدپذیر در ایران تعطیل شود و بسیاری از نیروگاه هایی که پیشرفت فیزیکی داشتند، به حالت تعطیلی کشیده شوند. 

منبع فارس

کلید واژه :

وزارت نیرو

،

نیروگاه های خورشیدی

،

ترکیه

،

انرژی تجدیدپذیر

،

انرژی

ثبت نظرات
captcha