کد خبر : ۳۴۴۹۲۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چرا کُپ۲۴ برای مسئولان سازمان محیط زیست مهم است

قرار است در «کُپ۲۴» چه اتفاقی رخ دهد که مدیران سازمان محیط زیست اصرار به پیوستن ایران به این توافقنامه پیش از برگزاری کنفرانس سالانه متعاهدین را دارند؟

چرا کُپ۲۴ برای مسئولان سازمان محیط زیست مهم است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رئیس امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری اخیر این سازمان درخصوص توافقنامه پاریس با تاکید بر اینکه ایران قربانی تغییر اقلیم است، گفته است: خسارت بخش کشاورزی ناشی از تغییر اقلیم و خشک شدن رودخانه ها 11 هزار میلیارد تومان برآورد شده و برای رفع این بحران  باید تلاش کنیم تا پیش از برگزاری کاپ 24 که آذرماه در لهستان برگزار به صورت رسمی به توافقنامه پاریس ملحق شویم تا از حق ایران در مقابل آثار تغییر اقلیم حمایت کند!

اما در «کُپ۲۴»  COP24 چه اتفاقی قرار است رخ دهد که مدیران سازمان محیط زیست اصرار به پیوستن ایران به این توافقنامه پیش از برگزاری این نشست دارند؟

 بخشی از ابهامات توافقنامه پاریس در کنفرانس سالانه متعاهدین  COP24 که آذرماه در لهستان برگزار خواهد شد مطرح و شاید رفع شود به این معنی که در موضوعات مختلف در حدود ۱۵ تصمیم چالش برانگیز گفت و گو و تصمیم گیری می شود.

لازم است یادآوری شود که متن توافقنامه پاریس از ابتدا مبهم نگاشته شده تا اجماع بر سر آن افزایش یابد و رفع ابهامات در به جلسات آتی موکول شده است؛ یکی از این جلسات جلسه COP24 است.

کسانیکه اصرار به پیوستن در این فرصت محدود به توافقنامه پاریس را دارند ادعا می کنند اگر  سند توافقنامه پاریس را پیش از برگزاری COP24 تصویب کنیم در روند تصمیم گیری و رفع ابهامات موثر است؛ در حالیکه رفع ابهامات  با دیپلماسی محیط زیستی حل می شود که سال های گذشته نشان دادیم در این زمینه ضعیف و ناکارآمدیم.

به نظر می رسد مساله مطرح شده بهانه ای بیش نیست و موافقان بدون در نظر گرفتن ایرادات متعدد موجود در سند ارائه شده ایران، قصد دارند با ایجاد شانتاژ رسانه ای این سند به سرعت به تصویب برسد.

منبع فارس

کلید واژه :

کُپ۲۴

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha