کد خبر : ۳۴۴۹۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

گونه دوزیست پروتئوس متعلق به ایران نیست

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی سازمان حفاظت محیط زیست از کذب بودن خبر منتشر شده درباره انقراض گونه ماقبل تاریخ در ایران خبر داد.

گونه دوزیست پروتئوس متعلق به ایران نیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، چندی است اخباری مبنی بر انقراض گونه Proteus anguinus که متعلق به دوران ماقبل تاریخ در ایران است در فضای مجازی و یکی از رسانه ها دیده می شود که مجید خرازیان مقدم دراین باره توضیحاتی ارائه کرده است.
وی گفت: گونه Proteus anguinus دوزیستی است که پراکنش آن به جنوب اسلوونی، حوضه رود ساچا، ایتالیا، جنوب غربی کرواسی و بوسنی و هرزگوین محدود می شود و در هیچ منبع علمی، گزارشی از وجود این گونه در ایران در دست نیست. وی افزود: در معتبرترین منابع علمی از قدیمی ترین آنها مربوط به دهه 60 میلادی نوشته اندرسون تا کتاب دوزیستان ایران نوشته دکتر بلوچ در دهه 70 شمسی تا اطلس دوزیستان ایران چاپ شده توسط دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی در سال 1396 گزارشی از وجود این گونه ارایه نشده است و اساسا این گونه اندمیک اروپای مرکزی و جنوب شرقی اروپا بوده ودر رده آسیب پذیر قرار دارد.
خرازیان مقدم گفت: همچنین متذکر می شود در خصوص درج اخبار تخصصی در صورت عدم اطمینان از صحت اخبار و موثق بودن منابع آن، نسبت به هماهنگی با دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی سازمان حفاظت محیط زیست اقدام شود.

کلید واژه :

دوزیست پروتئوس

،

دوزیست

،

پروتئوس

ثبت نظرات
captcha