کد خبر : ۳۴۴۹۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سامانه نانوجذبی برای کاهش آلاینده های حاصل از احتراق سوخت مازوت در نیروگاه های برق

محققان کشور با ایجاد یک سامانه  نانوجذبی موفق به بهینه سازی سوخت مورد استفاده در نیروگاه های برق شد. این بهینه سازی که با هدف کاهش آلایندگی سوخت صورت گرفته، موفقیت آمیز گزارش شده است.

سامانه نانوجذبی برای کاهش آلاینده های حاصل از احتراق سوخت مازوت در نیروگاه های برق

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، در یک پژوهش کاربردی که به درخواست مدیریت تولید نیروگاه های برق استان سیستان و بلوچستان و توسط پژوهشگران پردیس ابوریحان دانشگاه تهران انجام شده است، سوخت مازوت مصرفی این نیروگاه به کمک فناوری نانو بهینه سازی شد. گزارش ها حاکی از کاهش ۸۰درصدی و همزمان گازهای آلاینده SOx و NOx ناشی از احتراق سوخت مازوت نانوساختار و به کارگیری سامانه نانوجذبی نسبت به احتراق مازوت معمولی است.

دکتر شهریار کوراوند، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و مجری طرح، با بیان این مطلب که نیروگاه ها بیش از ۳۰درصد روزهای سال را از مازوت (نفت کوره) به عنوان سوخت جهت تولید برق استفاده می کنند، افزود: بر اساس آمار نیروگاه ها نقش ۱۵درصدی را در ایجاد آلودگی هوا بر عهده دارند. از سوی دیگر، مصرف سوخت مازوت آلایندگی بسیار بالایی را برای محیط زیست ایجاد می کند، تا جایی که مصرف آن به جز در مواقع ضروری، ممنوع شده است. در طرح حاضر تلاش کردیم با بهره گیری از فناوری نانو، گازهای آلاینده ی حاصل از احتراق سوخت مازوت در نیروگاه های برق را در حد مطلوب استانداردهای جهانی کاهش دهیم.

وی ادامه داد: به دلیل عدم توانایی شبکه  سراسری گاز برای تأمین گاز مورد نیاز برای ایام سال خصوصاً در زمستان و همچنین اختلاف در تولید و مصرف گاز، شرایطی برای نیروگاه ها ایجاد می شود که از سوخت آلاینده ی مازوت استفاده کنند. با استفاده از نتایج این طرح، نگرانی ها بابت آلایندگی این سوخت برطرف شده و در سایر صنایع نیز می توان از این سوخت استفاده کرد.

کوراوند تصریح کرد: با ایجاد یک ساختار نانو امولسیونی متشکل از قطرات نانویی آب درون قطرات مازوت و ساخت یک سامانه ی جذبی موفق به کاهش آلایندگی مازوت شدیم. هنگامی که قطرات سوخت محتوی نانوقطرات آب وارد محفظه ی احتراق می شوند، دمای بالای محفظه موجب می شود تا نانوقطرات آب منبسط شوند؛ این انبساط منجر به متلاشی شدن قطرات سوخت به قطرات بسیار ریزتر می شود که احتراق کامل تر سوخت مازوت را در پی خواهد داشت.

وی افزود: در این تحقیق علاوه بر استفاده از ساختار نانوامولسیونی، از سامانه ی جذبی نیز جهت تصفیه ی دود خروجی از دودکش کمک گرفته شده است. در این راستا پس از تهیه ی نانوامولسیون از روش پراکندگی نور دینامیکی جهت تائید اندازه ی نانویی ذرات استفاده شده است. در ادامه آزمون مربوط به اندازه گیری پارامترهای سوختن انجام شده و میزان گازهای آلاینده ی اکسیدهای نیتروژن و گوگرد مورد ارزیابی قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرددر آمارهای منتشرشده توسط بانک جهانی، خسارت ناشی از آلودگی هوا در ایران را حدود ۳.۲ درصد تولید ناخالص ملی کشور یعنی چیزی بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان در یک سال اعلام شده است. همچنین بر اساس این آمار تعداد مرگ و میر زودرس ناشی از آلودگی هوا در سال ۲۰۱۳حدود ۲۳ هزار نفر است که این رقم در سال ۱۹۹۰ حدود ۱۷ هزار نفر بوده است. این آمار نشانگر افزایش بی سابقه ی میزان این خسارات به اقتصاد ایران است. کاهش آلودگی هوا در هنگام مصرف سوخت مازوت ازجمله نیازهای ضروری بخش نیروگاهی برای جلوگیری از بروز آسیب های زیست محیطی به شمار می رود.

این تحقیقات حاصل تلاش های دکتر شهریار کوراوند- عضو هیأت علمی دانشگاه تهران- است. نتایج این کار در مجله Joual of Cleaner Production با ضریب تأثیر ۵.۶۵۱ (جلد ۲۰۱، سال ۲۰۱۸، صفحات ۲۲۹ تا ۲۳۵) منتشر شده است.

کلید واژه :

کاهش آلاینده های حاصل از احتراق سوخت مازوت

،

نیروگاه های برق

،

کاهش آلاینده

،

احتراق سوخت مازوت

،

احتراق سوخت

،

مازوت

ثبت نظرات
captcha