کد خبر : ۳۴۴۹۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دستور معاون محیط زیست برای بررسی کلیپ مالچ پاشی در زیستگاه آهو

در پی انتشار کلیپی در فضای مجازی از مالچ پاشی زیستگاه آهو در میش داغ خوزستان، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست دستور بررسی سریع این موضوع را صادر کرد.

دستور معاون محیط زیست برای بررسی کلیپ مالچ پاشی در زیستگاه آهو

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حمید ظهرابی در نامه ای به مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان اعلام کرد که در اسرع وقت صحت و سقم تصاویر منتشره در فضای مجازی در خصوص مالچ پاشی زیستگاه آهوی شنی را بررسی و درصورت صحت با عوامل آن برخورد کند.

پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، منطقه میشداغ از زیستگاه های اصلی پستاندارانی از جمله آهو، قوچ و میش و پرندگانی مانند هوبره است علاوه بر آن پرندگانی نظیر کبک، تیهو، کبوتر، باقرقره و ... در این منطقه به تعداد فراوان وجود دارد. از آنجا که این محل زیستگاه مهم حضور گونه های حمایت شده استان خوزستان به خصوص آهو است، به عنوان منطقه حفاظت شده شده است.

این منطقه مابین شهرهای بستان و عبدالخان قرار گرفته در غرب استان خوزستان است. مساحت منطقه حدود ۵۵۰۰۰ هکتار در سطح ( به استنثناء ناهمواری ها) است.

آهوی شنی با نام انگلیسیArabian sand Gazelle و نام علمی Gazella Marica گونه جدیدی از آهو است. این جانور را پیشتر زیر گونه ای از آهوی ایرانی (G.sungutturosa) می دانستند اما با انجام مطالعات ژنتیکی از آن جدا و به عنوان گونه ای جدید معرفی شد.

این گونه از آهوی ایرانی کوچک تر است و طول شانه و بدن آن به ترتیب به ۶۰ و ۹۷ سانتی متر می رسد. این گونه در معرض تهدید است و در طبقه آسیب پذیر قرار دارد. جمعیت جهانی آن حدود ۲۰۰۰ راس برآورد می شود. پراکنش آن از جنوب شرق ترکیه تا شبه جزیره عربستان است. 

پراکنش این گونه در ایران در حوزه استان های خوزستان و ایلام است. هنوز مطالعات ژنتیکی بیشتری برای برآورد دقیق حوزه پراکنشی آن نیاز است.

منبع ایسنا

کلید واژه :

مالچ پاشی در زیستگاه آهو

،

مالچ پاشی

،

زیستگاه آهو

ثبت نظرات
captcha