کد خبر : ۳۴۴۹۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پلیمرهای سبز در همایش علوم و تکنولوژی پلیمری

سرپرست کمیته علمی سیزدهمین همایش بین المللی علوم و تکنولوژی پلیمری، محوریت این همایش را تأکید بر پلیمرهای سبز، زیست سازگار و زیست تخریب پذیر اعلام کرد و گفت: 536 مقاله که طی امروز و فردا بررسی می شوند، بر پایه پلیمرهای زیست تخریب پذیر هستند.

پلیمرهای سبز در همایش علوم و تکنولوژی پلیمری

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، گروه علمی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، علی اصغر کتباب روز سه شنبه با اشاره به اینکه کنفرانس بین المللی علوم و تکنولوژی پلیمری هر دو سال یک بار با همکاری دانشکده مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر، پژوهشکده پلیمر ایران و انجمن پلیمر ایران برگزار می شود، تشریح کرد: در این کنفرانس از تعدادی دانشمندان خارجی دعوت می شود در کنار دانشمندان ایرانی، یافته های پژوهشی خود را در حوزه علوم، تکنولوژی و مهندسی پلیمر به بحث گذاشته و در جریان پیشرفت های تحقیقاتی و علمی پلیمر قرار گیرند.
وی افزود: در این کنفرانس تمام دانشجویان، اساتید و محققان در حوزه پلیمر مقالات خود را در قالب سخنرانی یا به صورت پوستر ارائه می دهند.
سرپرست کمیته علمی سیزدهمین همایش بین المللی علوم و تکنولوژی پلیمری این همایش را یک گردهمایی بزرگ در حوزه پلیمر توصیف کرد و یادآور شد: در کنفرانس امسال بیشتر بر پلیمرهای سبز، پلیمرهای زیست سازگار و زیست تخریب پذیر تاکید شده است.
کتباب علت این تاکید را تلاش برای رساندن پیام به گوش مسئولین، مردم و محققان دانست و ادامه داد: قصد ما گوشزد صدماتی است که پلیمرهای پایه نفتی و پایه فسیلی به محیط زیست وارد می کنند.
وی هدف دیگر تأکید بر پلیمرهای سبز در این کنفرانس را تشویق محققان به انجام تحقیقات حول محور پلیمرهای زیست سازگار عنوان کرد و گفت: تفاوت این کنفرانس نسبت به کنفرانس سال گذشته نیز این است که تمام سخنرانی ها و مقالات بر پلیمرهای زیست سازگار و زیست تخریب پذیر متمرکز شده اند.

**ضرورت توجه به پلیمر با توجه به سودآوری در اقتصاد و منابع غنی در کشور
رئیس انجمن پلیمر ایران نیز در این همایش با اشاره به منابع غنی هیدروکربوری و پلیمری در ایران، لزوم توجه روزافزون به حوزه پلیمر را یادآور شد و تاکید کرد: پلیمر می تواند یکی از مهم ترین زمینه های اقتصادی ایران باشد.
مهدی نکومنش با بیان این که همایش علوم و تکنولوژی پلیمری نخستین بار در سال 65 برگزار شد، اظهار کرد: این همایش از دوره چهارم به بعد به صورت بین المللی برگزار شده و تصمیم بسیار خوبی در جهت نمایش همکاران پلیمری ما در جامعه جهانی گذاشته است.
وی حضور متوالی دانشمندان پلیمری دیگر کشورها در این کنفرانس را گواه اعتبار آن در عرصه جهانی دانست و یادآور شد: پلیمر در ایران با توجه به دارا بودن بالاترین منابع هیدروکربوری دنیا از جایگاه خوبی برخوردار است.
رئیس انجمن پلیمر ایران با تاکید بر اینکه پلیمر می تواند در کشور یکی از مهم ترین زمینه های اقتصادی باشد، اظهار کرد: رشد پلیمرها در صنعت پلیمر و پتروشیمی به صورت فزاینده بوده و البته این رویه در دولت هشتم و نهم متوقف شده بود. چنین رشدی نشان دهنده نقش مهم پلیمرها در اقتصاد ایران است.
نکومنش با اشاره به اینکه کشوری همچون ژاپن نفت ندارد اما از دانش پلیمری زیادی برخوردار است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که ما منابع را در اختیار داریم و چنانچه دانش هم داشته باشیم، می توانیم در دنیا بی رقیب بمانیم.
وی دانشکده مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر را هسته اولیه پلیمر در ایران دانست و گفت: دانش فوق در ایران توسعه پیدا کرده و در حال حاضر تعداد کارکنان پژوهشگاه پلیمر چهار الی پنج برابر افرادی است که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این حوزه متمرکز شده اند.
رئیس انجمن پلیمر ایران همچنین به فعالیت دانشگاه سهند تبریز، دانشگاه گرگان و دانشگاه صنعتی قم در حوزه پلیمر اشاره کرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی نیز هم اکنون دارای یک دپارتمان عالی پلیمری است و باید توجه داشت که این رشته طی سه دهه گذشته بیشترین رشد را در بین رشته های مهندسی داشته است.
نکومنش از حضور 10 مهمان خارجی در این همایش خبر داد و گفت: دانشمندان پلیمری ایرانی ارتباط مداومی با مراکز پلیمری دنیا برقرار کرده اند.

**فعالیت انجمن پلیمر ایران از سال 1375

وی با بیان اینکه انجمن پلیمر در سال 1375 به صورت رسمی افتتاح ش، خاطرنشان کرد: نقش این انجمن هماهنگ کردن فعالیت های علمی همه دانشمندان پلیمری کشور است که طی سال های گذشته این نقش را به خوبی ایفا کرده و بزرگ ترین انجمن علمی پلیمری کشور به شمار می آید.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

همایش علوم و تکنولوژی پلیمری

،

پلیمرهای سبز

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha