کد خبر : ۳۴۴۹۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تالاب صورتی لیپار در سواحل مکران

تالاب صورتی لیپار در سواحل مکران از معدود پدیده های منحصر به فرد گردشگری ایران است که همتایان انگشت شماری در جهان دارد.

تالاب صورتی لیپار در سواحل مکران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سواحل مکران؛ سواحل اقیانوسی ایران، از جاسک هرمزگان در غرب تا بندر گواتر سیستان و بلوچستان در شرق، سواحلی با اهمیت ویژه اقتصادی برای ایران؛ سواحلی که قرار است در یکی از مهم ترین و استراتژیک ترین طرح های توسعه ای تاریخ ایران یعنی توسعه سواحل مکران، میزبان صنایع مهمی هم چون فولاد، پتروشیمی و خودروسازی و صدالبته ۲ میلیون نفر جمعیت در شهر های جدید کنار ساحل باشند. بنادر این سواحل قرار است با انتقال صادرات نفت ایران به جاسک و صادرات و واردات کالای اساسی و سنگ معدن ایران و آسیای میانه به چابهار؛ به یکی از پررفت و آمدترین بنادر جهان تبدیل شوند.

سواحل مکران علاوه بر اهمیت ویژه اقتصادی یکی از بکرترین مناطق گردشگری و کاوشگری جهان به گواه کارشناسان و گردشگران است. حالا که کم کم سرما و بوران آب وهوای غالب کشور می شود، اینجا در سواحل مکران بهترین و دل پذیرترین هوا حاکم است. در محدوده سواحل مکران حداقل ۴۰۰ جاذبه طبیعی، جانوری و تاریخی بکر و طبیعی شناسایی شده است.

تالابی در ایران که آبی آب در آن صورتی است +تصاویر

ساحل گردی در سواحل مکران در ایران بی نظیر و در جهان کم نظیر است؛ جاذبه های طبیعی و تاریخی این منطقه از پدیده منحصر به فرد گل فشان در غرب تا تالاب صورتی در شرق به گواه کارشناسان از معدود جاذبه های گردشگری و ژئوتوریستی ایران است که همتایان انگشت شماری در جهان دارند.

اگر از غرب حرکت کنید؛ بعد از چابهار در شرق، جاده ساحلی و شگفت انگیز چابهار-گواتر شروع خواهد شد و پدیده های منحصر به فردی با ترکیب رنگ های آبی دریا، زرد بیابان و قهوه ای کوه های مریخی شما را نوازش می دهد؛ مهم ترین پدیده خیره کننده ای که در جاده ساحلی چابهار-گواتر به آن برمی خورید تالاب صورتی یا تالاب لیپار است که یکی از جاذبه های منحصر به فرد گردشگری مکران است که در جهان همتایان انگشت شماری دارد.

رنگ آبی آب در این تالاب به رنگ صورتی است و دقایقی شما را وا می دارد که از وسیله نقلیه پیاده شوید و نظاره گر تالاب صورتی و پرندگان مهاجر کنار تالاب باشید.

تالابی در ایران که آبی آب در آن صورتی است +تصاویر

لیپار در جهان ۳ همتا بیشتر ندارد

به گواه کارشناسان تنها چهارنمونه مشابه این تالاب در جهان وجود دارد؛ رنگ این تالاب به دلیل فعل و انفعالات پلانکتون های گیاهی خاص آن و مواد معدنی جنس خاک، ۵ ماه از سال به رنگ صورتی است.

کارشناس گردشگری و بوم گردی سواحل مکران می گوید: تالاب لیپار نتیجه جمع شدن آب های سطحی و بارانی خور گواتر در شرق چابهار است است؛ این آب ها قبل آنکه به دریا بریزند در تالاب لیپار جمع می شوند و به دلیل نوع و فراوانی پلانکتون های این تالاب که از نوع پلانکتون های گیاهی است، مواد آلی و معدنی خاک آنجا و هم چنین جریان های دریایی فصل مونسون، رنگ تالاب ۵ ماه در سال در ماه های بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و به رنگ صورتی در می آید.

مسلم بارکزهی در گفتگو با تسنیم می افزاید: این تالاب در فصل پرآبی میزبان پرندگان مهاجر نیز در ماه خواهد بود و یکی از سایت های مقصد پرندگان مهاجر در سواحل مکران است؛ سایت های تیس، بریس، خورگواتر، خور باهوکلات، خور باهو و لیپار جزو سایت های مقصد پرندگان مهاجر است که تالاب لپیار یکی از مهم ترین آن هاست.

این کارشناس ادامه می دهد: فلامینگو، باقرقره، کشیم، تیهو، عقاب دشتی و حواصیل از معدود پرندگان مهاجر ایران هستند که در این تالاب قابل مشاهده اند؛ این گونه پرندگان به صورت تجمعی در معدود نقاط قابل مشاهده هستند که لیپار یکی از آن هاست.

تالابی در ایران که آبی آب در آن صورتی است +تصاویر

گردشگران تنها راه درآمد بومیان

لیپار تنها راه درآمد بومیان کنار تالاب است؛ بنا به برآورد های معاونت گردشگری منطقه آزاد چابهار و اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان، سالانه حداقل ۱۰۰ هزار نفر از این تالاب دیدن می کنند و این گردشگران با خرید نمک و صنایع دستی بومیان اطراف، تنها راه درآمد آن ها هستند.

نمک عمان با جذر و مد های متنوع دریا در دو نقطه از سواحل مکران جمع می شود، یکی روستای بریس در ۶۰ کیلومتری شرق چابهار و دیگری همینجا در تالاب لیپار؛ این نمک توسط بومیان جمع آوری، فرآوری و به گردشگران و مسافران به عنوان سوغات و توشه سفر با نازل ترین قیمت، هرکیلو ۵ هزار تومان به فروش می رسد.

کارشناس بوم گردی سواحل مکران می گوید: جمع آوری و فروش نمک شغل ابا و اجداد و هزاران ساله بومیان روستا های اطراف لپیار است و آن ها راه درآمدی جز این ندارند و نداشتند به ویژه الان که خشکسالی بی سابقه ۲۰ ساله نیز در بلوچستان حاکم شده و روستاییان، زمین ها و دام های خود را از دست داده اند.

بارکرزهی می افزاید: با شناخته شدن این تالاب و جذب گردشگران در سال های اخیر، بومیان علاوه بر فروش نمک به جمع آوری صدف های کنار دریا و ساخت و فروش صنایع دستی معرق صدف و سوزن دوزی به گردشگران که از مهم ترین و کهن ترین صنایع دستی بلوچستان و ایران است روی آوردند.

این کارشناس اعتقاد دارد؛ معرفی هرچه بهتر و بیشتر تالاب لیپار و ایجاد زیرساخت برای آن که حقا و انصافا یکی از اعجاب آمیزترین پدیده های گردشگری ایران است می تواند به جذب بیشتر گردشگران به اینجا و اشتغال زایی و بهبود زندگی بومیان محروم اطرافش کمک شایانی کند.

تالابی در ایران که آبی آب در آن صورتی است +تصاویر

لپیار باید به مقصد گردشگری تبدیل شود

مدیر گردشگری منطقه آزاد چابهار نیز می گوید: لیپار باید با ایجاد زیرساخت های اقامتی و تفریحی در گردشگری مقصد شود؛ منطقه آزاد چابهار برنامه ویژه برای افزایش زیرساخت های آن دارد؛ در مرحله اول برنامه داریم با متمرکز کردن دست فروشان بومی و ایجاد بازار سنتی برای فروش محصولات بومیان در کنار تالاب اقدام به ساماندهی آنان کنیم.

طاهره شهرکی می افزاید: کارشناسان جهانی گردشگری بر کم نظیر بودن جاذبه تالاب لپیار در دنیا اتفاق نظر دارند و ما وظیفه داریم برای شناساندن هرچه بهتر و بیشتر آن و ایجاد زیرساخت برای جذب حداکثری گردشگران و بهبود زندگی بومیان تلاش کنیم؛ بومیان اطراف لپیار محروم هستند و نیاز به توجه بیشتر و هدایت گردشگران برای خرید صنایع دستی منحصر به فردشان را دارند.

وی خاطرنشان می کند: تمام تور های گردشگری که از طرف سازمان رزرو می شوند و می آیند را موظف کردیم تا حتما از لیپار بازدید کنند، خودمان هم مرتبا در بازدید ها و سفر های مدیران ارشد و کشوری از بومیان خرید می کنیم؛ انصافا دستبند ها و زیورآلاتی که بومیان با صدف های کنار دریا درست می کنند منحصر به فرد است و این نظر در تمام بازدیدکنندگان مشترک است.

هرچه باشد؛ تالاب لیپار در ایران بی نظیر و در جهان کم نظیر است؛ این تالاب با ایجاد زیرساخت مناسب که سال هاست از آن محروم است می تواند نه تن ها زیبایی های منحصر به فرد خود را در خیل عظیم گردشگران، جهانی کند که با اشتغال بومیان بخش مهمی از محرومیت محروم ترین استان ایران را نیز می زداید.

کلید واژه :

تالاب صورتی

،

لیپار

،

سواحل مکران

،

تالاب

ثبت نظرات
captcha