کد خبر : ۳۴۴۸۹۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مدیریت انرژی حرارتی در ساختمان با نانوکامپوزیت و فناوری نانو

محققان کشور موفق به تولید نانوکامپوزیت هایی شدند که به عنوان عایق های تنظیم کننده  دما برای مدیریت انرژی حرارتی در صنایع ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیریت انرژی حرارتی در ساختمان با نانوکامپوزیت و فناوری نانو

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، در سال های اخیر با در نظر گرفتن افزایش تقاضای مصرف انرژی و رشد جمعیت جهان، ذخیره  انرژی حرارتی به عنوان یکی از مفیدترین راه های استفاده  مؤثرتر از گرما گسترش یافته است.

از سوی دیگر با توجه به افزایش روزافزون هزینه های مربوط به تولید انرژی، مسئله  صرفه جویی در مصرف انرژی نیز در دستور کار بسیاری از صنایع قرار دارد. در این راستا، اهمیت استفاده از عایق های حرارتی کارآمد ضروری به نظر می رسد.

دکتر مجید منتظر، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ضمن معرفی مواد تغییر فاز دهنده به عنوان موادی در حال پیشرفت در حوزه  ذخیره  انرژی گرمایی افزود: در طرح حاضر تلاش شده تا با استفاده از فناوری نانو، کارایی مواد تغییر فاز دهنده را ارتقا بخشیده و عیوب آن را کمتر کنیم.

به گفته  این محقق، روش سنتز مورد استفاده در این طرح یک روش ساده، ارزان، تک مرحله ای و سریع است که عدم نیاز به فرایندهای الکتروریسی، نانو و میکرو کپسول کردن، پلیمریزاسیون، عدم نیاز به استفاده از حلال، کاهش تعداد مراحل و زمان فرایند، عدم نیاز به سنتز یا فراهم سازی جداگانه ی نانوذرات و دوست دار محیط زیست بودن فرایند از جمله مزیت ها و نوآوری این پروژه هستند.

وی افزود: ارزیابی نانوکامپوزیت سنتز شده را می توان به دو بخش تقسیم کرد. بخش اول مربوط به آزمون های مشخصه یابی است که به کمک میکروسکوپ الکترونی و آزمون های آنالیز عنصری، پراش پرتو ایکس و طیف نگاری مادون قرمز، حضور نانوذرات مس در ساختار تولید شده تائید شد. در بخش دوم عملکرد حرارتی ساختار نانوکاپوزیتی به کمک روش های گرماسنجی روبشی تفاضلی، آنالیز توزین حرارتی و آنالیز هدایت حرارتی مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی ادامه داد: کامپوزیت های تولیدشده دارای محدوده ی حرارتی کاربردی وسیع از ۲۹.۴-۳۴.۲ تا °C ۵۲.۷-۳۵.۷ با گرمای نهان مناسب ۴۰.۳-۵۳.۹ و J/g ۴۱.۹-۵۵.۰ برای سیکل های گرمایش و سرمایش بوده اند. حضور نانوذرات مس در ساختار نانوکامپوزیت موجب افزایش هدایت حرارتی با حداقل ۷۷.۵درصد و حداکثر ۱۰۰.۴درصد می شود. همچنین ساختار تولیدشده پس از ۱۰۰ سیکل گرمایشی-سرمایشی، دوام و پایداری حرارتی خود را حفظ می کند.

این تحقیقات حاصل تلاش های پروفسور مجید منتظر و علی بشیری رضایی- به ترتیب عضو هیئت علمی و دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

نتایج این کار در مجله Applied Energy با ضریب تأثیر ۷.۹ (جلد ۲۲۸، سال ۲۰۱۸، صفحات ۱۹۱۱ تا ۱۹۲۰) منتشر شده است.

کلید واژه :

مدیریت انرژی حرارتی

،

فناوری نانو

،

نانوکامپوزیت

ثبت نظرات
captcha