کد خبر : ۳۴۴۸۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاربرد انعقاد الکتریکی برای تصفیه فاضلاب صنعت دباغی چرم

محقق پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به طراحی و ساخت سیستم انعقاد الکتریکی جهت پیش تصفیه فاضلاب صنعت دباغی چرم شدند.

کاربرد انعقاد الکتریکی برای تصفیه فاضلاب صنعت دباغی چرم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر لیلا داورپناه، عضو هیات علمی گروه محیط زیست پژوهشگاه مواد و انرژی در این خصوص گفت: تحقیق حاضر به منظور ارائه راهکاری جهت حل مشکلات محیط زیستی ناشی از فاضلاب صنعت دباغی صورت گرفت و از فرآیند انعقاد الکتریکی جهت پیش تصفیه فاضلاب دباغی در یکی از واحدهای چرمشهر ورامین استفاده شد و عملکرد سیستم مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی افزود: شهرک صنعتی چرمشهر و سالاریه با مساحت تقریبی ۲۲۵ هکتار در استان تهران و در جنوب غربی شهرستان ورامین قرار گرفته است که در حال حاضر در شهرک چرمشهر بیش از ۱۰۰ واحد چرمسازی فعال قرار دارند و فاضلاب خروجی از این صنایع بدون پیش تصفیه به تصفیه خانه شهرک منتقل می شود.

داورپناه تصریح کرد: به عنوان پایلوت تحقیق، پکیج ساخته شده در تیرماه ۱۳۹۷ در محل یکی از کارخانجات دباغی نصب شد و با موفقیت در حال کار است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی گفت: مقادیر بسیار بالایی از آب در طی فرآیند تولید چرم مصرف می شود و حدود ۹۰ درصد از این آب مصرفی به صورت فاضلاب تخلیه می شود که بار آلودگی بالایی را تولید می کند. به دلیل عدم تعبیه سیستم پیش تصفیه در واحدهای دباغی چرمشهرها، بار آلودگی بالایی بر تصفیه خانه مرکزی تحمیل خواهد شد و خروجی به استاندارهای مجاز تخلیه نخواهد رسید. بنابراین احداث سیستم پیش تصفیه برای واحدهای مستقر در چرمشهر الزامی است، چرا که اگر پیش تصفیه به درستی انجام نشود تصفیه خانه مرکزی بازدهی مناسبی نخواهد داشت.

این پژوهشگر با بیان اینکه این سیستم بر اساس فرایند انعقاد الکتریکی کار می کند و امروزه تکنولوژی نوینی در اروپا و آمریکا به حساب می آید، گفت: این سیستم پیش تصفیه در مورد فاضلاب دباغی تا ۷۰ درصد حذف COD  (که شاخص بار آلی فاضلاب است)، را توانسته است انجام دهد و در نتیجه COD فاضلاب ورودی واحدهای صنعتی به تصفیه خانه مرکزی به حد استاندارد (کمتر از ۲۰۰۰ براساس کتابچه ضمایم قرارداد شرکت شهرک های صنعتی) خواهد رسید.

بر اساس اعلام پژوهشگاه مواد و انرژی، وی همچنین کاربرد این سیستم در پیش تصفیه فاضلاب را در صنایعی دیگر نظیر رنگرزی، دامپروری، کاغذسازی، تولید روغن نباتی، تولید مواد شوینده، کارواش  و ... دانست و افزود: این سیستم جهت پیش تصفیه در تصفیه خانه های آب شهری به منظور حذف کدورت به عنوان جایگزین با روش انعقاد شیمیایی نیز کاربرد دارد.

منبع ایسنا

کلید واژه :

کاربرد انعقاد الکتریکی

،

تصفیه فاضلاب صنعت دباغی چرم

،

فاضلاب صنعت دباغی چرم

،

صنعت دباغی چرم

،

دباغی چرم

،

فاضلاب دباغی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha